W jaki sposób stres wpływa na życie seksualne

W jaki sposób stres wpływa na życie seksualne?

Obecnie stres jest nieodłączną częścią człowieka. Szybki rozwój technologii i przystosowanie do tego tempa swojego życia sprawia, że pomimo tego iż pewien poziom kortyzolu jest nam potrzebny, to występuje on jednak w nadmiarze. Co więcej, nie tylko ma negatywne skutki na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, ale również na sfery naszego życia intymnego. Czym tak naprawdę jest stres i do czego może doprowadzić w sferze seksualnej?

Czym w ogóle jest stres?

Stres to zespół reakcji organizmu na zdarzenia bodźcowe, zwane również stresorami. Zakłócają one stan jego równowagi, w wyniku czego zostaje często przekroczona jego zdolność radzenia sobie.

 

Wpływ stresu na nasze ciało

Reakcja naszego ciała na stres może być różna, jak np.:

  • zwiększona potliwość,
  • przyspieszone bicie serca,
  • przyspieszony oddech,
  • zatrzymanie niektórych funkcji ciała, jak trawienie.

Wiele zmian następuje w gospodarce hormonalnej człowieka, jak chociażby wydzielanie adrenaliny czy “hormonu stresu”. Jeżeli organizm funkcjonuje pod ciągłym stresem, to może dojść do jego wyczerpania, co w dużym stopniu odbija się na zdrowiu fizycznym i psychicznym.

 

A jak to wygląda w stosunku do życia seksualnego?

Zarówno ciągły jak i krótkotrwały stres może mieć wpływ na nasze życie seksualne. Jeżeli ciągle myślimy o stresującej sytuacji, to nie pozostaje nam za wiele miejsca na rozmyślaniu o seksie. Jak najbardziej stres może być przyczyną wszelkich trudności, pojawiających się w życiu seksualnym człowieka. Najczęściej jest to:

  • zaburzenia erekcji,
  • obniżone libido,
  • problemy z wytryskiem,
  • utrata zainteresowania seksem,
  • ból w czasie stosunku,
  • trudność w osiągnięciu orgazmu.

Oczywiście dobrze jest sprawdzić, czy aby powyższe problemy nie mają swojego pierwotnego źródła w zaburzeniach somatycznych, czy powstały jako silna reakcja na stres. Czasem trudno jest dojść do tego co było pierwsze.

Dla niektórych przyczyną stresu może być właśnie seks. Występuje on wtedy, kiedy na samą myśl o kontakcie seksualnym zaczynamy się stresować. Na pojawienie się stresu może mieć również wpływ sytuacja, kiedy po kilku nieudanych próbach nie następuje penetracja z powodu niepełnej erekcji. Co więcej, źródłem stresu mogą być nie tylko poprzednie doświadczenia seksualne, czy lęk przed ciążą, ale również brak komunikacji w związku. Każdy w łóżku ma swoje ulubione pozycje lub ukryte pragnienia, jednak często boimy się o tym rozmawiać ze swoim partnerem. W takiej sytuacji, jesteśmy nie tylko niespełnieni w sferze seksualnej, ale również się stresujemy - no bo jak powiedzieć drugiej osobie, że chcemy czegoś innego, czy bardziej szalonego?

 

Jak można walczyć ze stresem?

Nie istnieje na to pytanie jedna, prosta odpowiedź. Na wstępie dobrze jest zrozumieć przyczynę i źródło stresu. Jedni mogą być zestresowani przez pracę, a inni z powodu niespełnionych pragnień. Następnie należy zminimalizować bądź - w miarę możliwości - usunąć źródło stresu. Trzeba również pamiętać o odpoczynku! Podczas szybkiego życia, wiele osób o tym zapomina, a regularny relaks jest niezmiernie ważny dla naszego organizmu.

Kiedy stres spowodowany jest naszymi ukrytymi pragnieniami, o których nasz partner nie ma pojęcia to trzeba jak najszybciej to zmienić. Komunikacja w związku jest niesamowicie ważna. To dzięki niej dowiadujemy się informacji na temat tego, czego od nas pragnie druga połówka - na każdej sferze życia, również seksualnej. W takiej sytuacji należy na spokojnie porozmawiać z partnerem o naszych fantazjach - może on też się wstydził i tak naprawdę także posiada ukryte pragnienia? Dobrym rozwiązaniem takiej sprawy może się okazać np. wspólne wyjście do sex shopu, w którym odkryjecie siebie na nowo. Nawet jeśli nie jesteście do tego przekonani, to na pewno warto chociaż spróbować.

Źródło: https://secretplace.pl/pl/