Zdrowy tryb życia – jak może pomóc w przypadku problemów z prostatą?

Zdrowy tryb życia – jak może pomóc w przypadku problemów z prostatą?

Objawy towarzyszące chorobom prostaty (stercza, gruczołu krokowego) potrafią być prawdziwą zmorą mężczyzn. Problemy z gruczołem krokowym wiążą się z zaburzeniami w sferze życia domowego i towarzyskiego oraz z kosztami ponoszonymi na farmakoterapię. Czy istnieją sposoby na to, żeby wspomóc organizm w walce z chorobami prostaty?

 

Czy styl życia ma wpływ na prostatę?

Chociaż choroby gruczołu krokowego mogą mieć podłoże genetyczne czy infekcyjne, to bardzo dużą rolę w ich rozwoju odgrywają czynniki środowiskowe. Zaliczamy do nich m.in. dietę, aktywność fizyczną, stosowanie używek, narażenie na toksyny w środowisku i aktywność seksualną. Nie można wyznaczyć jednego z nich jako pewnego promotora schorzeń prostaty – to kombinacja ich wszystkich może wywoływać zmiany chorobowe w prostacie.

 

Dieta na choroby prostaty

Przypuszcza się, że na stan komórek gruczołu krokowego może wpływać dieta bogata w kwasy omega-3. Znajdziesz je w tłustych rybach, siemieniu lnianym i nasionach. Pamiętaj, że Twoja dieta powinna być pełnowartościowa i dostosowana do Twojego zapotrzebowania kalorycznego. Wraz z pożywieniem musisz dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne składniki. Nie zapominaj o wzbogacaniu posiłków o produkty z białkiem. [1]

 

Zrzuć nadmiar kilogramów

Właściwa masa ciała pozwala na utrzymanie harmonii organizmu. Nadmiar tkanki tłuszczowej nie tylko wygląda niekorzystnie, ale ma też zły wpływ na zdrowie. Ze zdrowiem prostaty wiąże się to, że nadmiar tkanki tłuszczowej zmienia syntezę hormonów w organizmie – w tym testosteronu. Pozbywając się zbędnych kilogramów, chronisz prostatę przed przerostem komórek.

 

Ćwiczenia na prostatę

Regularna aktywność fizyczna jest dobra dla serca i ogólnego stanu zdrowia. Korzyść można osiągnąć z 30 min treningu aerobowego 2-3 razy dziennie. Trening siłowy też jest postrzegany jako korzystny do utrzymania dobrej sprawności. Silne mięśnie, w tym mięśnie brzucha i dna miednicy, mogą zmniejszyć dolegliwości związane z oddawaniem moczu. Mięśnie dna miednicy możesz ćwiczyć po konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który zaprezentuje Ci, jak identyfikować odpowiednie partie mięśniowe. Mocne wsparcie mięśniowe może pomóc kontrolować oddawanie i przepływ moczu. [2]

 

Okiełznaj stres

Wysoki poziom stresu może pogarszać objawy przerostu gruczołu krokowego. Stres nie wpływa bezpośrednio na rozmiar prostaty, ale uruchamia niezdrowe mechanizmy radzenia sobie (np. pocenie się, stresowe oddawanie moczu). Spróbuj wprowadzić do codzienności kilka technik radzenia sobie ze stresem. Możesz regularnie ćwiczyć, medytować i poprawić higienę snu.

 

Regularne badanie prostaty

Niektórzy nie traktują stawiania się do lekarza na badania profilaktyczne jako element zdrowego stylu życia. Nie jest to dobre przekonanie, bo robienie wszystkiego, co może uchronić przed pojawieniem się chorób i ich gorszym przebiegiem, jest zdrową postawą. Mężczyźni już około 50. roku życia powinni pojawić się u urologa na pierwszym badaniu prostaty i powtarzać te wizyty z częstością, jaką wskaże lekarz. Ważna jest dobra współpraca na linii lekarz-pacjent. Zgłaszaj medykowi wszystkie niepokojące Cię objawy, żeby można było jak najszybciej na nie reagować i leczyć schorzenia prostaty. Czasem szybko włączone tabletki na prostatę mogą pomóc w skutecznym opanowaniu symptomów.

 

Działania i wybory, których dokonujesz na co dzień, przyczyniają się do zdrowia Twojej prostaty. Prowadzenie zdrowego trybu życia może pomóc w zapobieganiu chorobom oraz w walce z ich objawami.

 

Bibliografia

[1]       G. C. Galván, J. P. Daniels, N. A. Friedrich, S. Das, i S. J. Freedland, „A healthy diet, a healthy prostate? A brief commentary on the latest research on diet and prostate cancer”, Prostate Cancer Prostatic Dis, t. 26, nr 4, Art. nr 4, grudz. 2023, doi: 10.1038/s41391-023-00651-9.

[2]       „Prostate Cancer: Prevention”. Dostęp: 24 styczeń 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/prostate-cancer/prostate-cancer-prevention

 

Artykuł zewnętrzny