Bieganie należy do najprostszych i jednocześnie najbardziej intuicyjnych rodzajów sportu. Jak przygotować się do regularnych treningów? Sprawdzą się na pewno akcesoria sportowe do biegania. Dobry sprzęt ułatwi trening w różnych warunkach pogodowych i zwiększy komfort ćwiczeń. Po jakie gadżety do biegania warto sięgnąć?
Buty i odzież do biegania
Pierwszym, podstawowym elementem wyposażenia każdego biegacza są buty do biegania z podeszwą amortyzującą wstrząsy. Równie ważna jest odpowiednio dobrana odzież do biegania, która zapewni pełny komfort w trakcie regularnych treningów. Jej bazowe elementy to spodnie do biegania i koszulka do biegania. Ubrania te są wykonywane z oddychających materiałów, które w letnie dni zapewnią przewiewność, a w chłodniejsze ochronę przed wiatrem oraz wilgocią. Dodatkowe elementy odzieży to longsleeve czy kurtka do biegania, choć tak naprawdę buty, koszulka i spodnie do biegania to zestaw, od którego możemy zacząć naszą przygodę z joggingiem.
Najważniejsze dodatki i akcesoria do biegania
Z czasem większość biegaczy zaczyna się rozglądać za specjalistycznym sprzętem i dodatkami. Na jakie warto zwrócić uwagę?
Ochrona głowy – w porze letniej będzie to czapka z daszkiem, a jesienią i zimą czapka do biegania lub opaska. Czapka z daszkiem latem ochroni głowę przed słońcem i zmniejszy ryzyko wystąpienia udaru słonecznego. Dodatkowo daszek zapewni podstawową ochronę oczu w pełnym nasłonecznieniu.
W chłodnych porach roku brak osłony przed wiatrem oraz niską temperaturą może prowadzić do przeziębienia. Warto więc wyposażyć się w cienką czapkę, która zagwarantuje komfort cieplny. Alternatywą dla czapki jest opaska na głowę, która osłoni uszy, oczy, czoło i okolice zatok.
Komin – należy do akcesoriów, które również będą bardzo przydatne jesienią i zimą, gdyż osłonią szyję przed wiatrem. Takie kominy są zazwyczaj wykonane z cienkich, bezszwowych materiałów, dzięki czemu stanowią wygodną alternatywę dla szalika. W awaryjnej sytuacji można go również wykorzystać zamiast bandany na głowę lub owinąć wokół nadgarstka i używać w zastępstwie frotki.
Rękawiczki – dłonie i stopy w niskich temperaturach są zdecydowanie najbardziej podatne na wychłodzenie i lekkie odmrożenia. O ile stopy w czasie biegu ciągle pracują, o tyle dłonie najczęściej są wystawione na działanie wiatru i niskiej temperatury. Właśnie dlatego, zwłaszcza na dłuższe treningi, warto wziąć ze sobą rękawiczki.
Skarpetki do biegania – ten z pozoru mało istotny szczegół, jednak istotnie poprawi komfort stóp w czasie biegu. Odpowiednio dobrane skarpetki do biegania świetnie sprawdzą się jako prezent dla biegacza. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich warunkach biegamy najczęściej, ponieważ różne rodzaje skarpet są produkowane na różne okoliczności. Inne są przeznaczone do biegania w deszczu, inne zimą, a jeszcze inne podczas ultramaratonu.
Wkładki – to dedykowane rozwiązanie dla tych, którzy uwielbiają biegać, ale ich stopy wykazują nieprawidłowości budowy, np. płaskostopie. Cały ciężar ludzkiego ciała spoczywa na stopach, co potęguje się w czasie biegania. Jeśli intensywnie trenujemy, wrodzone wady mogą się pogłębić, dlatego warto wyposażyć się we wkładki korygujące nie tylko płaskostopie, ale też inne deformacje.
Okulary do biegania – zarówno w słoneczne, wakacyjne dni, jak i zimą, gdy na ziemi leży śnieg, już po kilkunastu minutach można odczuć zmęczenie oczu. Często, gdy do oczu dochodzi zbyt dużo światła słonecznego, mrużymy je, co prowadzi do zmęczenia mięśni twarzy. Pomocna może być wspomniana wcześniej czapka z daszkiem, ale skuteczniejszym rozwiązaniem będą przeciwsłoneczne okulary do biegania.
Plecak – na dłuższy trening, warto mieć ze sobą kilka drobiazgów, takich jak butelka wody, bluza czy kaloryczna przekąska. Jeśli planujemy dłuższy trening, czy chcemy połączyć go ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, wtedy przyda się plecak. Zazwyczaj plecaki do biegania są lekkie, niewielkie i wyposażone w wiele kieszeni. Dobrym rozwiązaniem jest wbudowany w plecak pojemnik na wodę, do którego doprowadzona jest rurka ułatwiająca nawodnienie w czasie biegu.
Zegarki oraz pulsometry – pozwalają kontrolować nie tylko datę i godzinę, ale także tętno biegacza, co jest przydatne w trakcie treningów interwałowych. Zaawansowane urządzenia tego typu mają również opcję krokomierza oraz wysokościomierza. W podobnie funkcje wyposażonych jest wiele współczesnych smartfonów.
Telefon w czasie biegania – gdzie trzymać?
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pasek na ramię do biegania. Telefon umieszcza się w takiej sytuacji w przezroczystej kieszeni, którą paskiem mocuje się do ramienia. Telefon wtedy nie przeszkadza, a my mamy do niego stały dostęp, gdy podczas treningu lubimy słuchać muzyki lub korzystamy ze specjalnych aplikacji dla biegaczy.
Gdzie umieścić wodę do biegania?
To kolejne pytanie, które zadają sobie biegacze. Podczas treningu można ją trzymać po prostu w ręce (np. zaopatrując się w bidon z uchwytem dopasowanym do dłoni), schować butelkę do plecaka albo wyposażyć się w specjalny pas biodrowy na bidon.
Bieganie nocą
Biegać można o każdej porze, także nocą. Jeśli chcemy ćwiczyć po zmroku, nie ma co liczyć na latarkę w telefonie. Lepszym wyjściem będzie latarka zakładana na głowę. Oczywiście warto się także zaopatrzyć w odzież do biegania z odblaskami, by być widocznym i zwiększyć bezpieczeństwo biegania nocą!
Artykuł zewnętrzny