O zdrowiu

Jak radzić sobie z ostrym bólem mięśni

Jak radzić sobie z ostrym bólem mięśni?

Ostry ból mięśni potrafi ograniczyć sprawność i zakłócić codzienne funkcjonowanie. Często pojawia się np. w wyniku przeforsowania podczas treningu czy niewygodnej postawy w pracy, jednak może wynikać także z różnych chorób. Jakie są potencjalne przyczyny bólu mięśni? Poznaj sposoby na złagodzenie tej dolegliwości.

Szpik kostny

Szpik kostny – jak pracuje „fabryka” krwinek?

Ludzki organizm działa jak dobrze zaprojektowane miasto, w którym każdy element ma określoną, istotną funkcję. I tak, rolę ulic, za pomocą których odbywa się transport niezbędnych do życia produktów, pełnią żyły i tętnice. Układ kostny jest rusztowaniem dla całego ciała, ale jednocześnie konstrukcją ochronną dla narządów wewnętrznych. Poszczególne komórki to mieszkańcy - muszą być silne i zdrowe, żeby móc stale rozbudowywać i odnawiać swoje „miasto”. Tak właśnie działa zdrowy organizm. A co się dzieje, gdy pojawia się nowotwór krwi? Jaką rolę wówczas pełni szpik?

Jak długo boli rwa kulszowa?

Jak długo boli rwa kulszowa?

Dlaczego tak dużo osób ma kłopoty ze zdrowiem? Ciebie najbardziej męczy w tym momencie rwa kulszowa? Dlaczego ta choroba się pojawia? Jak się z nią uporać raz, a porządnie? Ile trwa atak? Czas się tego wszystkiego dowiedzieć!

Dieta Dąbrowskiej: od detoksu do zdrowia

Dieta Dąbrowskiej: od detoksu do zdrowia

Poszukując recepty na długowieczność i szczupłą sylwetkę należy zdrowo się odżywiać i stosować się do zaleceń lekarza, który znalazł sposób na osiągnięcie tych celów. Niezbędne składniki odżywcze które utrzymują organizm w gotowości do działania obecne są w warzywach i owocach, które zawierają witaminy, minerały, przeciwutleniacze i błonnik.

Przyczyny nietrzymania moczu

Przyczyny nietrzymania moczu: czy każda kobieta jest narażona?

Nietrzymanie moczu, znane również jako NTM, to problem zdrowotny, który polega na niekontrolowanym wycieku moczu. Może on wystąpić w różnych sytuacjach, takich jak podczas kaszel, kichania, podnoszenia ciężkich przedmiotów, czy nawet bez konkretnego bodźca. Nietrzymanie moczu bywa często bagatelizowane, jednak ma ono istotny wpływ na komfort życia. Może prowadzić do ograniczenia aktywności społecznej i fizycznej, problemów z higieną osobistą, a także do obniżenia samooceny i poczucia własnej wartości.

Stulejka utrudnia współżycie. Czy warto zdecydować się na operację stulejki?

Jak stulejka wpływa na współżycie?

Stulejka to problem, który dotyczy blisko 10 procent mężczyzn na całym świecie. Niestety, ten rodzaj schorzenia ma znaczący, negatywny wpływ na codzienne życie. Z jednej strony uniemożliwia odpowiednią dbałość o higienę intymną, z drugiej utrudnia prowadzenie życia seksualnego. Jak poradzić sobie z tym problemem? Czy warto zdecydować się na operację stulejki? Odpowiadamy!

Kiedy operacja przegrody nosowej

Jakie są wskazania do przeprowadzenia operacji przegrody nosowej?

Operacja przegrody nosowej, czyli septoplastyka, to zabieg chirurgiczny, który ma na celu poprawę funkcji układu przegrody nosowej. Jest to cienka struktura zlokalizowana wewnątrz nosa, oddzielająca przegrody nosowe na prawą oraz lewą. Zabieg ten może być konieczny w wielu przypadkach, do których możemy zaliczyć m.in.: skrzywioną przegrodę nosową, problemy z oddychaniem, przewlekle zatkane zatoki, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych lub inne kłopoty związane z nosowym przepływem powietrza. Dziś dowiemy się więcej o operacji przegrody nosowej, co kwalifikuje pacjenta do zabiegu oraz jak należy się do niego przygotować.

Witaminy i minerały dla mężczyzn

Witaminy i minerały dla mężczyzn – o jakie mikroskładniki w szczególności powinni zadbać panowie?

Czy kobiety i mężczyźni powinni przyjmować różne witaminy i minerały? Od środka nasze organizmy nie różnią się aż tak bardzo. Większość suplementów zalecana jest kobietom i mężczyznom. Zapotrzebowanie w większym stopniu niż od płci zależy od wieku, masy ciała i stanu zdrowia. Sprawdzamy, jakie witaminy dla mężczyzn pomogą w poprawie samopoczucia.

Przerost prostaty - objawy i leczenie

Przerost prostaty - objawy i leczenie

Łagodny przerost prostaty, czyli gruczołu krokowego, dotyka wielu mężczyzn po 55. roku życia. Gruczoł krokowy, inaczej nazywany sterczem, to ważny element układu moczowo-płciowego u mężczyzny. W artykule przedstawimy objawy łagodnego przerostu tego gruczołu i opowiemy o przebiegu leczenia tego schorzenia. 

Jakie są najlepsze metody leczenia krótkowzroczności

Jakie są najlepsze metody leczenia krótkowzroczności?

Jeszcze do niedawna krótkowzroczność wiązano głównie z czynnikami genetycznymi. Jednak rosnące statystyki dotyczące krótkowzroczności wskazują, że czynniki związane ze stylem życia i zmianami technologicznymi obecnymi w naszym życiu mają duże znaczenie w kształtowaniu się tej wady. Czy leczenie krótkowzroczności jest możliwe? Jakie obecnie dostępne są metody walki z krótkowzrocznością?

Urolog Warszawa - ile kosztuje prywatna wizyta

Urolog Warszawa - ile kosztuje prywatna wizyta?

Lekarz urolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn, a także chorób układu moczowego u kobiet. Wśród najczęściej leczonych przez niego schorzeń wymienić można wrodzone i nabyte choroby nerek, stany zapalne dróg moczowych, przerost prostaty, zaburzenia erekcji oraz żylaki powrózka nasiennego. Ile kosztuje wizyta prywatna u lekarza urologa w Warszawie i kiedy należy z niej skorzystać? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w poniższym artykule.

Seks rozwija mózg

Seks rozwija mózg

Wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że najważniejszy organ ich ciała znajduje się między nogami. Większość z nas, z czasem, dochodzi jednak do prawdy – najważniejszy jest mózg, który kontroluje wszystko, w tym również przyjemność, jaką czerpiemy z życia seksualnego.

Olejki eteryczne w hurtowni Olivit

Olejki eteryczne w hurtowni Olivit

Współczesna kosmetologia czy nawet medycyna estetyczna mocno promuje naturalne olejki eteryczne. Te płyny są lotnymi mieszankami substancji chemicznych obecnych naturalnie w roślinach. Cechują się intensywnym zapachem oraz oleistą konsystencją. Najczęściej występują w nasionach, korzeniach, korze, owocach czy liściach.

Zabójczy oddech

Zabójczy oddech

„Zainwestuj w tik-taki, bo ci wali" - któż z nas nie pamięta tego tekstu poczciwego osła ze „Shreka". Nam jednak nie chodzi o trywializowanie problemu, który jest tak powszechny i w gruncie rzeczy towarzyszy nam od zawsze.  Poniżej przedstawiamy podstawowe przyczyny nieświeżego oddechu jak i kilka rad, które być może, części z nas pomogą.

morskie świadectwo zdrowia

Jaka jest cena morskiego świadectwa zdrowia?

Dla wielu osób praca na statku to marzenie. Jak jednak można się domyślić, taka praca jest niezwykle ciężka i wiąże się z wieloma niedogodnościami. Mimo to wiele osób nie chce z niej rezygnować i pragnie spełnić swoje marzenie. W tym celu kształcą się w tym kierunku i zdobywają odpowiednie umiejętności. Wszystko po to, aby w przyszłości zostać marynarzem czy mechanikiem okrętowym. Trzeba jednak wiedzieć, że praca na morzu dostępna jest nie tylko dla osób wykształconych w tym kierunku, ale także cieszących się bardzo dobrym zdrowiem. Dlatego konieczne jest tu uzyskanie zgody lekarza medycyny morskiej. Innymi słowy, zdobyć należy morskie świadectwo zdrowia. Co to jest i ile kosztuje?

Kombajn kosmetyczny 5w1

Kombajn kosmetyczny 5w1 - jedno urządzenie, szereg możliwości

Kombajn kosmetyczny 5 w 1 to urządzenie wielofunkcyjne, w które często wyposażone są profesjonalne salony urody, a także kliniki medycyny estetycznej oferujące najwyższy poziom obsługi. Jak sama nazwa kombajn oznacza - można nim przeprowadzić od kilku do kilkudziesięciu zabiegów - w zależności od modelu. Szerokie menu w języku polskim zwiększa komfort pracy i obsługi urządzenia. Jak tego typu sprzęt sprawdza się w praktyce i czy warto w niego inwestować?

ośrodek leczenia uzależnień

Prywatny czy publiczny ośrodek leczenia uzależnień- który z nich warto wybrać?

W dzisiejszych czasach staramy się skutecznie normalizować istnienie uzależnień, a co za tym idzie, można śmiało stwierdzić, że znacznie zwiększyła się społeczna świadomość co do ich istnienia. Nie staramy się marginalizować osób uzależnionych, a znacznie częściej wyciągamy do nich pomocną dłoń.

Wzmocnij mięśnie pośladków

Wzmocnij mięśnie pośladków - proste ćwiczenia

Ruchy frykcyjne podczas aktu miłosnego wykonujesz głównie poruszając biodrami i napinając pośladki. Poniższe proste ćwiczenie służy wzmocnieniu mięśni pośladków. Bo jeśli da się coś udoskonalić - to trzeba to zrobić. A i w łóżku będzie jeszcze lepiej.

Bolą plecy

Bolą plecy? Ruszaj się! Sprawdź zestaw ćwiczeń

Boli? Przejdzie. Nie przeszło? Maść, tabletki przeciwbólowe. A jednak boli dalej? Weź się za siebie. Czekanie na to, by ból kręgosłupa zaczął się nasilać w niczym nie pomoże. Będzie gorzej. Zdecydowanie lepiej zacząć wykonywać regularne i proste ćwiczeniach, które mogą to zmniejszyć, a nawet zapobiegać nasilaniu się bólu. Poniżej kilka prostych ćwiczeń, nad którymi warto się pochylić.

 

Toczenie kłód

Połóż się na plecach. Stopy na podłożu i zgięte kolana. Przesuwaj kolana na boki powoli na ile to możliwe i nie powodujące bólu. Wykonuj to ćwiczenie przez 1 minutę.

Jest to dobra rozgrzewka, która aktywuje i rozlużnia dolną część pleców.

Podwijanie miednicy

Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami. Wciągaj pępek do wewnątrz, co pozwoli na rozruszanie mięśni tułowia i miednicy.

Następnie - starając oddychać się przeponą - dociskaj miednicę oraz plecy do podłoża. Ćwiczenie dobrze jest powtórzyć 6-8 razy.

Kolano do klatki piersiowej

Połóż się na plecach. Przesuń kolano do klatki piersiowej i zachowaj tę pozycję przez 1-2 sekundy, a potem powoli powróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj to kilka razy dla każdej z nóg. Zrób to tyle razy ile możesz, nic na siłę.

Ćwiczenie doskonałe dla rozciągania bioder, miednicy i dolnej części pleców.

Koci grzbiet

Przyjmij pozycję „na czworaka” zachowując płaski kręgosłup. Oddychając równomiernie i spokojnie, zaokrąglij plecy, a po chwili spokojnie wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórzyć w miarę możliwości kilka razy.

Mostek

Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami i plecami płasko ułożonymi na podłożu. Napręż mięśnie brzucha, ściśnij pośladki. Nie wyginając pleców, powoli podnoś tułów z podłoża. Zachowaj pozycję przez 2-3 sekundy, a następnie powoli powróć do stanu wyjściowego.

Ćwiczenie powtórzyć kilka razy.

Deska - przedramię

Ułóż łokcie bezpośrednio pod ramionami, zachowując płaskie plecy i głowę w jednej linii z kręgosłupem. W tej pozycji napręż mięśnie brzucha i zachowaj tę pozycję przez 5-10 sekund. Następnie powoli opuść się na podłoże. Powtórz to kilka razy.

Ważne ćwiczenie wzmacniające kręgosłup i mięśnie tułowia.

Deska - bok

Połóż się na boku z nogami wyprostowanymi w jednej linii z ciałem. Utrzymuj bok biodra w pionie. Tułów opieraj na łokciu znajdującym się bezpośrednio pod ramieniem. Następniepodnieś miednicę i utrzymuj ciało w linii prostej. Utrzymuj tę pozycję przez 5 sekund, a następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 2-3 razy dla każdej ze stron.

Z opisanych powyżej ćwiczeń to jest najtrudniejsze i najbardziej wymagające, szczególnie na początku.

 

Najprawdopodobniej te ćwiczenia poleci ci każdy fizjoterapeuta. Jednak jak doskonale wiemy zapał mija szybko. W pewnym momencie mówisz sobie: to bez sensu, to nie pomaga. Błąd. W każdych ćwiczeniach ważna jest determinacja i regularność. I to właśnie w tym wszystkim jest najtrudniejsze. Osobiście wiem coś o tym. Przeszedłem chwile zniechęcenia i załamania. Potwierdzam jednak, że bez względu na to czy się chce czy nie, trzeba realizować plan ćwiczeń. Po pewnym czasie ćwiczenia stają się rutyną i nawet zaczynają sprawiać przyjemność. Wtedy można wprowadzać ćwiczenia dodatkowe. Ruch faktycznie jest lekarstwem na wiele schorzeń a przy okazji pozwala zrzucić zbędne kilogramy.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej to z pewnością pomoże w tym Mała Klinika Ruchu: https://malaklinikaruchu.pl/

KSZ

Recepta online

Recepta online

Recepta online - jak to wygląda? Czy warto?

Recepta online to usługa, która zapewnia lekarzom możliwość wypisywania recept dla swoich pacjentów online. Odniósł sukces w ułatwianiu ludziom uzyskiwania recept bez wychodzenia z domu lub biura.