W mitologii greckiej Amazonki to tajemniczy lud wojowniczych kobiet, osiadłych w Azji Mniejszej nad rzeką Termodont, gdzie żyły bez mężczyzn. Ciągłość rodu podtrzymywały dzięki okresowym spotkaniom z mężczyznami z sąsiednich krajów, których po współżyciu kaleczyły lub zabijały.
Nazwa Amazonek najpewniej pochodzi od słowa „mazos”, które oznacza pierś. Według mitologii Amazonki obcinały sobie prawą pierś, aby łatwiej naciągać cięciwę łuku. Starsze wizerunki przedstawiają je jako greckich wojowników, później w strojach scytyjskich. Wyobrażano je sobie w spodniach, obcisłej szacie z rękawami, czapce oraz z tarczą w kształcie półksiężyca i podwójnym toporem o półksiężycowych ostrzach.
Współczesny spadek po Amazonkach
W terminologii seksuologicznej istnieje pojęcie "kompleksu Amazonki". Powstaje on w wyniku nadmiernej identyfikacji córki z matką. Kobieta dotknięta tym kompleksem o wiele wyżej wartościuje świat kobiecy niż męski, dochodzi nawet do swego rodzaju narcyzmu.
W zachowaniach kompleks Amazonki objawia się pewnością siebie, dążeniem do pełnej samowystarczalności i dominacji, w życiu seksualnym kobieta narzuca mężczyźnie określone zachowania, wymagania, traktuje go instrumentalnie.
Żeby jednak nie mylić...
Warto też pamiętać, że współcześnie Amazonki to także nazwa, jaką określają się kobiety po mastektomii, czyli usunięciu piersi na skutek choroby nowotworowej. Istnieją stowarzyszenia, grupy wsparcia oraz telefony zaufania "amazonek".
Reklama
Zdjęcie tytułowe: Landesmuseum Hannover, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons