Intymność

Badanie nasienia - seminogram

Badanie nasienia (seminogram) – jak się do niego przygotować?

Badanie nasienia kojarzy się większości mężczyzn jako krępujący i pozbawiony intymności obowiązek. Z tego względu wybierając ośrodek, do którego przyjdziesz na badanie warto zwrócić uwagę, czy panujące tam warunki są wystarczająco dyskretne. Aby zminimalizować stres związany z badaniem, warto wcześniej odpowiednio się do niego przygotować. Dodatkowo poniżej przedstawimy kilka zasad, których należy przestrzegać, aby wyniki badań były wiarygodne.

 

Abstynencja seksualna

Bardzo istotną zasadą jest to, aby przed badaniem zachować abstynencję seksualną. Zakłada się, że powinna ona trwać od 2 do 7 dni. Dotyczy to także masturbacji. Co ważne, wykonując badanie powtórnie, mężczyzna powinien zachować taki sam czas abstynencji, jak przed pierwszym badaniem. Dzięki temu porównanie wyników będzie wiarygodne i miarodajne. Pracownicy laboratorium, którzy wykonują takie analizy wyjaśniają, że nasienie oddane po 2-3 dniach abstynencji może się w dużym stopniu różnić od tego, które pacjent oddał, np. po zachowaniu tygodniowej przerwy od seksu.

 

Higiena przed przystąpieniem do badania

Zadbanie o higienę również jest bardzo ważnym etapem w przygotowaniu do seminogramu. Przed przystąpieniem do badania należy oddać mocz oraz wykonać toaletę zewnętrznych narządów płciowych. Najlepiej użyć w tym celu samej wody. Zaleca się, aby przed badaniem zrezygnować z użycia mydła, żelu lub innych środków myjących. Do oddania materiału można się zgłosić dopiero wtedy, gdy opisane powyżej czynności zostaną wykonane.

 

O czym pamiętać oddając materiał do badania

Materiał do badania należy oddać do specjalnego, sterylnego pojemnika. Nasienie trzeba oddać poprzez masturbację. Szczególnie ważne jest to, aby w pojemniku znalazła się całość materiału. W przypadku, gdy z jakiegoś powodu jego część nasienia została oddana poza pojemnik, trzeba poinformować o tym osobę, która będzie odbierała od nas materiał, w celu przekazania go do analizy.

Dla uzyskania pełnych i wiarygodnych wyników na badania trzeba zgłosić się do kliniki/ośrodka, gdzie nasienie zostaje poddane analizie. Czas ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Oddanie nasienia "na miejscu" gwarantuje, że próbka już po kilku minutach trafi do laboratorium.

 

Wyniki seminogramu

Na wyniki seminogramu nie trzeba długo czekać. Pacjenci krakowskiego Centrum Medycznego Macierzyństwo otrzymują wyniki już w następnym dniu roboczym. Natomiast jeśli badanie jest poszerzone o analizę fragmentacji DNA plemników, wyniki są znane w przeciągu 4-5 dni roboczych.

Trzeba pamiętać, że jedno badanie nie da nam pełnej wiedzy na temat jakości nasienia. Wpływ na stan męskiego nasienia może mieć wiele uwarunkowań fizjologicznych i czynników zewnętrznych. Dlatego jeżeli chcemy uzyskać jak najpełniejszy wynik, należy się liczyć z tym, że konieczne będzie powtórzenie badania.

Między badaniami należy zachować kilkudniowy odstęp, najlepiej ok. 2-3 tygodnie. Trzeba także pamiętać, aby okres abstynencji seksualnej, który poprzedził pierwsze badanie, był dokładnie taki sam w kolejnych przypadkach. Tylko powtórzenie badania i porównanie wyników może dać wiarygodne wyniki.

Artykuł zewnętrzny