Żyć Dobrze

Bliski krewny zmarł za granicą. Jak sprowadzić ciało do kraju?

Bliski krewny zmarł za granicą. Jak sprowadzić ciało do kraju?

W przypadku zgonu poza obszarem ojczyzny istnieje możliwość przetransportowania zwłok do miejsca urodzenia zmarłego, niemniej jednak konieczne jest w tym wypadku przede wszystkim załatwienie szeregu rozmaitych formalności. W odniesieniu do przewozu ciał z terenów zagranicznych do Polski istnieją odpowiednie regulacje prawne.

Osoby niezorientowane w temacie, warto aby rozważyły opcję zlecenia tego typu zadań doświadczonym w szeroko rozumianej branży funeralnej zakładom pogrzebowym typu Jakubisiak, które przeprowadzą cały skomplikowany proces bezpośrednio za nas.

 

Decyzja o kremacji

Patrząc na statystyki, można śmiało wyciągnąć wniosek, że nasi rodacy zazwyczaj decydują się na to, aby zwieźć ciało krewnego do kraju. Równie często postanawiają przeprowadzić ewentualną kremację już tu na miejscu, co pozwala zredukować koszty pogrzebowe niż gdyby tak przeliczać na obcą walutę i płacić za pochówek w innym państwie. W przypadku kremacji zagranicą, usługodawca z Polski z którego wsparcia korzysta klient, obowiązkowo musi złożyć stosowne oświadczenie dotyczące tego, że transportowana urna zawiera prochy danej osoby zmarłej oraz potwierdzenie, że jest ona wykonana z metalu, właściwie zalutowana oraz opakowana i zabezpieczona zgodnie z wymogami w drewnianą, nieprzepuszczalną i maksymalnie szczelną skrzyneczkę. Teoretycznie szacuje się, że kremacja będzie niegdyś jedynym powszechnym sposobem chowania zwłok, ale w praktyce – zwłaszcza w Polsce – nadal większość ludzi obstaje przy klasycznym pogrzebie i składaniu zwłok bliskich krewnych w standardowych trumnach.

 

Rodzaj transportu

Przy sprowadzaniu ciał z zagranicy najczęściej korzysta się ze specjalistycznie przystosowanych do tego pojazdów. Auta muszą być precyzyjnie przygotowane, aby były uznane za samochód nadający się do przewożenia ciał. I to leży już po stronie obowiązków firmy funeralnej z jaką podpisujemy umowę o współpracy w zakresie transportu zwłok. Nie jest to jednakże jedyna możliwa forma przetransportowania zmarłych do ich kraju ojczystego. Równie sprawnie tego rodzaju przewóz odbywa się drogą lotniczą. Przewoźnicy często wystosowują listę warunków niezbędnych do spełnienia, by móc w pełni zgodnie z prawem i bezpiecznie dostarczyć trumnę czy urnę z miejsca A do miejsca B, ale sprostaniem tych wymogów również powinien zająć się dom pogrzebowy. Spotyka się przypadki, gdy linie lotnicze żądają okazania dokumentów takich jak pozwolenie wydane przez konsula na wywóz ciała z jednego państwa do drugiego, akt zgonu czy zaświadczenie dotyczące balsamowania zwłok. Nie da się określić, jak wysokie są koszty przetransportowania trumny czy urny samolotem, bowiem jest to kwestia indywidualna uzależniona od punktu startowego i drogi jaka jest do pokonania, wagi zmarłego oraz cennika poszczególnych przewoźników.

Artykul zewnętrzny