Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, trzecia najczęstsza przyczyna umieralności na świecie według klasyfikacji WHO, to bardzo poważna choroba układu oddechowego, która wciąż zbyt często jest diagnozowana na późnym etapie – a to utrudnia wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wszystko przez to, że w naszym społeczeństwie brakuje powszechnej wiedzy na temat objawów choroby POChP. Co powinno Cię zaniepokoić? Czy znajdujesz się w grupie ryzyka POChP?
Czym jest POChP?
POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) to choroba, która wywołuje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych, czego konsekwencją jest ograniczenie przepływu powietrza (zaburzona wentylacja). Przewlekły stan zapalny w płucach powoduje trudności z oddychaniem i niedotlenienie organizmu. Wraz z rozwojem POChP osoba chora może mieć coraz większe problemy z samodzielnym funkcjonowaniem, zachowaniem aktywności życiowej i zawodowej, stopniowo uzależniając się od pomocy innych.
To warto wiedzieć:
POChP jest nie tylko częstą przyczyną umieralności, ale także inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.
Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc klasyfikuje się dziś jako chorobę ogólnoustrojową, a więc rzutującą na funkcjonowanie całego organizmu. POChP często występuje z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca, chorobą niedokrwienną serca, chorobą tętnic obwodowych, zespołem metabolicznym, cukrzycą, osteoporozą, rakiem płuca czy refluksem żołądkowo-przełykowym.
Kto może chorować na POChP?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest kojarzona przede wszystkim przez pryzmat palenia papierosów – i rzeczywiście, to właśnie palacze tytoniu po 40. roku życia stanowią główną grupę ryzyka tej poważnej choroby. Warto natomiast podkreślić, że pomimo systematycznego spadku liczby osób nałogowo palących statystyki dotyczące POChP wcale się nie poprawiają.
Prawdopodobnie ma to związek z kolejnym bardzo ważnym czynnikiem ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, czyli zanieczyszczeniem powietrza. Pyły zawieszone i różnego rodzaju toksyny zawarte w smogu w długim okresie mogą wywołać stan zapalny w płucach prowadzący do obturacji. Dlatego tak ważne jest, aby w miarę możliwości chronić się przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza poprzez stosowanie dobrych masek antysmogowych, oczyszczaczy powietrza oraz ograniczanie przebywania na dworze w „dni smogowe” do niezbędnego minimum.
Na zachorowanie na POChP narażone są również osoby, które mają kontakt z czynnikami mogącymi wywołać tę chorobę w swoim miejscu pracy. Do tej grupy zaliczymy przede wszystkim górników, hutników, pracowników budowlanych, rolników, sprzątaczki, pracowników zakładów chemicznych, operatorów maszyn budowlanych czy pracowników produkcji. W ich przypadku główne zagrożenie stanowią pyły, kurz i opary chemiczne.
Oto najważniejsze objawy choroby POChP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się przez długi czas rozwijać bezobjawowo lub skąpo objawowo. To dlatego wiele osób zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy choroba jest już na tyle zaawansowana, że nie pozwala funkcjonować na takim poziomie aktywności, jak wcześniej, a jej objawy bardzo się nasilają.
Do tych najważniejszych objawów zaliczymy:
- Przewlekły kaszel – nie ma on charakteru napadowego, jak przy astmie, natomiast utrzymuje się tygodniami, nasilając pod wpływem czynników drażniących, takich jak dym papierosowy, kurz, pył, zanieczyszczone powietrze etc.
- Duszność – osoby chore na POChP często uskarżają się na duszność w trakcie i po wysiłku, a na późniejszym etapie zaawansowania choroby także w fazie spoczynkowej.
- Odkrztuszanie plwociny – może się nasilać rano i wieczorem, ale także utrzymywać w ciągu dnia. Jeśli w plwocinie pojawiają się ślady krwi, to może to świadczyć o bardzo poważnej chorobie układu oddechowego, włącznie z rakiem płuca.
- Obniżona tolerancja wysiłkowa – ten objaw może być szczególnie dokuczliwy dla osób aktywnych fizycznie i zawodowo, które mogą zauważyć u siebie wolniejszą regenerację oraz szybkie męczenie się pod wpływem nawet ograniczonego wysiłku, jak spacer czy wchodzenie po schodach.
Trzeba natomiast zaznaczyć, że te objawy nie muszą występować u wszystkich pacjentów, a tym bardziej jednocześnie. Inne sygnały mogące budzić podejrzenie co do POChP to m.in. męczliwość, świszczący oddech czy przedłużony wydech.
Więcej o objawach choroby POChP dowiesz się ze strony internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
Jeśli dostrzegasz u siebie któryś z tych objawów, a masz ponad 40 lat i znajdujesz się w grupie ryzyka POChP, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Ten podejmie decyzję, czy skierować Cię na dalszą, szczegółową diagnostykę.
Artykuł zewnętrzny