Wypadanie włosów u mężczyzn nie zawsze związane jest z wiekiem. Podobne problemy mają zarówno dojrzali mężczyźni jak i studenci. Zazwyczaj nie  znają oni  przyczyny  wypadania włosów, wskazując na zupełnie  inne np. : od słońca, od czapki, złe  kosmetyki, itp... Dlaczego więc tak wielu mężczyzn traci włosy we wczesnym wieku?

 

Łysienie androgenowe to  najczęstszy rodzaj łysienia i jest ono uwarunkowane niestety genetycznie. Cierpią na nie tak kobiety jak i mężczyźni, choć mężczyźni o wiele częściej, stąd inna jego nazwa - łysienie typu męskiego.

 

Testosteron a problem łysienia

U większości mężczyzn łysieniu towarzyszy nadmierne wydzielanie łoju, za co odpowiedzialne są męskie hormony płciowe - androgeny, a konkretnie testosteron.

Negatywny wpływ androgenów na proces  utraty włosów  jest  bezdyskusyjny, a najlepszym a zarazem najciekawszym przykładem  jest  fakt,  że mężczyźni  kastrowani przed okresem dojrzewania płciowego nigdy nie łysieją.

Reklama

Testosteron pod wpływem enzymu 5 alfa-reduktazy przekształca się w substancję - dihydrotestosteron, która niszczy mieszki włosowe, szczególnie na czubku głowy. Pod jej wpływem mieszki włosowe ulegają tak zwanej miniaturyzacji, w efekcie czego cykl włosowy skraca się, a włosy z normalnych stają się cienkie czyli meszkowe i  następnie całkowicie wypadają.  Od początku procesu  obserwuje się także konsekwentny zanik mieszków włosowych i osłabienie ich ukrwienia.

 

Objawy łysienia

Objawy łysienia prawie zawsze zaczynają się od okolic skroniowo-czołowych, następnie czupryna przerzedza się w obrębie szczytu głowy. Powstaje klasyczna łysina tzw. tonsura. Te ogniska mogą się połączyć i rozchodzić na boczne części głowy, doprowadzając do pełnej utraty włosów. Wyodrębniono kilka  typów łysienia u mężczyzn (tzw. skala Hamiltona): od zachowanego owłosienia skóry głowy, poprzez głębokie zakola aż do całkowitego zlania się ognisk z objęciem części bocznych.

Kiedy zaczynają łysieć chłopcy w wieku 16-18 lat proces wypadania włosów postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie dochodzi do widocznego wyłysienia  na szczycie  głowy. Gdy jednak proces  rozpoczyna  się  ok.  40  roku  życia  jest spora szansa, że zatrzyma  się  na zakolach.

Reklama

feromony
Feromony

Czy można coś z tym zrobić?

Aktualnie znanych jest coraz więcej technik pozwalających na wyhamowanie procesu wypadania włosów u mężczyzn. Terapia najczęściej opiera się na osłabianiu działania hormonu 5-alfa reduktazy, który jest odpowiedzialny z kolei za przekształcenie testosteronu w dihydrotestosteron. Ten ostatni jest głównym czynnikiem powodującym wypadanie włosów u mężczyzn. Przyczyną łysienia typu męskiego jest więc przede wszystkim hormon 5-alfa reduktaza. Im więcej jest go w organizmie, tym szybciej rozpoczyna się proces łysienia, stąd nawet bardzo młodzi ludzie mogą już zauważyć u siebie powstające zakola.

W przypadku łysienia typu męskiego można np. w Klinice Włosów Hair Lab  zrobić sobie częściowe uzupełnianie włosów. Do takiego działania wykorzystuje się specjalne implanty włosów z włosów naturalnych, które są osadzane na specjalnej siateczkowej bazie, która to z kolei wykonana jest z hipoalergicznych materiałów. Coraz bardziej popularna staje się również metoda „bondingu", która wyróżnia się tym, że implanty włosów są przymocowywane na stałe do skóry głowy na okres od 3 do 5 tygodni.

Z jednej strony łysina, przez niektórych traktowana nawet jak fetysz, z drugiej zaś leczenie, jeśli mamy taką potrzebę. Każdy sam dokonuje wyboru. Najciekawsze jest jednak pewne zjawisko przeciwieństw. Występuje zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Blondyn wolałby włosy ciemne, brunet chciałby być blondynem. Włosy kręcone - prostujemy. Włosy proste - kręcimy. Podobnie jest z facetami - tymi łysymi i tymi z włosami. Nigdy nie jest jednak tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej.

Komentarze  

0

#1 gość 2011-03-11 14:06

I znowu okazało się, że przysłowia są mądrością narodów. Stare arabskie porzekadło mówi, że: nie łysieją tylko dzieci, kobiety i eunuchy!!!
Cytować