O zdrowiu

Egzema – co to za choroba i jak ją skutecznie leczyć?

Egzema – co to za choroba i jak ją skutecznie leczyć?

Współcześnie jesteśmy narażeni na kontakt z wieloma substancjami uczulającymi. Konsekwencje interakcji z alergenami bywają różne. Jedną z nich jest pojawienie się egzemy, której najczęściej występująca forma to wyprysk kontaktowy. Jak go rozpoznać oraz czy istnieje sposób na jego wyleczenie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

 

Czym jest egzema?

Określenie egzema obejmuje kilka typów zmian dermatologicznych, które pojawiają się na skórze w wyniku bezpośredniego lub bliskiego zetknięcia się z alergenem. Często wystarczy krótki kontakt, aby wywołać reakcję w postaci silnie swędzących stanów zapalnych. Uciążliwe objawy powodują ogromny dyskomfort chorych oraz nierzadko skutkują problemami psychicznymi i społecznymi. Dolegliwość pojawia się głównie u dorosłych. Niektórzy określają ją chorobą zawodową - najczęściej dotyka osób, które w swojej pracy mają stałą styczność z produktami przemysłowymi typu farby lub smary. Należy pamiętać, że przypadłość nie jest zaraźliwa i nie można zarazić się nią przez kontakt z chorym.

 

Jakie są przyczyny i objawy egzemy?

Dokładne przyczyny schorzenia nie zostały ustalone, jednak lekarze wyróżniają dwa typy egzemy:

  • endogenną, czyli rozwijającą się z powodu zaburzeń pracy układu immunologicznego, które wynikają z predyspozycji genetycznych. Stanowi odmianę atopowego zapalenia skóry;
  • egzogenną (kontaktową), czyli pojawiającą się wskutek zetknięcia z alergenem pochodzącym z kosmetyków lub żywności.

 

Wyprysk kontaktowy w pierwszej kolejności objawia się zaczerwienieniem skóry i uczuciem silnego świądu. Pojawiają się grudki lub pęcherzyki, które mogą pękać i zlewać się w większe wykwity. Dochodzi wówczas do wtórnego zakażenia bakteriami ropnymi i wydzielina zasycha na powierzchni skóry tworząc szarożółte strupy. Często występuje obrzęk i opuchlizna, naskórek staje się szorstki i zgrubiały, a jego nadmierne wysuszenie może powodować bolesne pękanie tkanki.

 

Egzema - sposoby leczenia

Rodzaj terapii egzemy zależy od typu choroby, stopnia nasilenia jej objawów, umiejscowienia oraz wieku pacjenta. Podstawą jest określenie czynnika uczulającego poprzez testy alergiczne i wyeliminowanie kontaktu z nim. Wtedy można przejść do miejscowego leczenia powstałych na skórze zmian. Z reguły dermatolodzy przepisują pacjentom przeciwzapalne maści z kortykosteroidami oraz leki przeciwhistaminowe. Powszechne jest również przyjmowanie środków przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych. W przypadkach silnej egzemy, z którą nie można poradzić sobie standardowymi farmaceutykami, lekarz może zlecić miejscowe stosowanie steroidów, antybiotyki lub fototerapię. Najbardziej oporny na terapię wyprysk kontaktowy leczy się doustnymi lekami immunosupresyjnymi. Ich zadaniem jest hamowanie nadmiernie intensywnej pracy układu odpornościowego.

 

Pielęgnacja skóry

Skóra z zapaleniem kontaktowym wymaga przede wszystkim intensywnego nawilżania oraz odbudowy jej naturalnej bariery ochronnej poprzez natłuszczanie i odżywianie emolientami. Na rynku dostępne są kosmetyki, które łączą obie role, takie jak krem marki Healpsorin, z którego właściwościami możesz zapoznać się tutaj: https://hermzlabs.pl/collections/frontpage/products/healpsorin-cream-50ml

Należy pamiętać o stosowaniu łagodnych środków myjących o neutralnym lub kwasowym odczynie pH. Najlepiej sprawdzają się produkty o naturalnym składzie pozbawionym szkodliwych barwników, konserwantów czy detergentów. Przydatne bywają również przynoszące ulgę chłodne okłady z sokiem z aloesu, maści zawierające wyciągi z nagietka lub żywokostu. Stany zapalne bardzo dobrze łagodzą zewnętrznie stosowane oleje z kokosa lub wiesiołka. Poza doborem odpowiednich kosmetyków oraz naturalnych lub domowych sposobów wspierających zwalczanie objawów egzemy, warto przestrzegać także paru profilaktycznych zasad:

  • należy unikać przegrzewania i przechładzania skóry, na przykład w czasie kąpieli;
  • konieczne jest noszenie luźnych ubrań z delikatnych materiałów. Drażniące oraz szorstkie tkaniny sztuczne mogą wywoływać alergię;
  • korzystny wpływ na postępy w walce z chorobą ma unikanie stresu oraz odpowiednia ilość snu.

 

Dieta a egzema

Żywność zawsze ma znaczenie dla kondycji skóry, a już zwłaszcza w trakcie zmagania się z chorobami dermatologicznymi. W przypadku egzemy należy po pierwsze usunąć z jadłospisu produkty, które nasilają objawy. Mogą nimi być orzeszki ziemne, owoce cytrusowe, soja, pszenica czy białko jaja krowiego. Po drugie, w walce z dolegliwością pomaga regularne spożywanie:

  • bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe olejów roślinnych (wiesiołkowy lub lniany), nasion chia, orzechów włoskie oraz ryb morskich i słodkowodnych;
  • produktów zbożowych i zielonych warzyw dostarczających witamin A i E.

 

Warto uzupełniać kurację odpowiednio dobranymi suplementami witaminowymi, mineralnymi oraz stosując prebiotyki i probiotyki wspierające układ immunologiczny poprzez wzmacnianie mikroflory bakteryjnej jelit. Zalecane jest również picie co najmniej 2 litrów wody w ciągu dnia.

Artykuł zewnętrzny