Żyć Dobrze

blat pod umywalke

Jak dobrać odpowiedni blat pod umywalkę?

Mogłoby się wydawać, że taki element wyposażenia łazienki jak blat pod umywalkę nie jest zbyt istotny. Tak jednak nie jest. Blat pod umywalkę odgrywa ważną funkcję i warto zastanowić się przed zakupem jakiego rodzaju produkt wybrać. Trzeba pamiętać, że blat pozwala zagospodarować określoną część powierzchni, a więc powinien również spełniać odpowiednie parametry techniczne.

 

Szeroka oferta proponowanych rozwiązań może zaskoczyć i wprawić w osłupienie. Warto po poradę udać się do specjalistów, np. z firmy Sanipol. Wyroby tego producenta znalazły zastosowanie w wielu obiektach użyteczności publicznej, obiektach handlowych, przemysłowych, kulturalnych i innych. Kierując się podpowiedziami pracowników firmy z bogatym i długoletnim doświadczeniem będziemy w stanie dobrać odpowiedni blat do naszej łazienki.

Bardzo duża różnorodność materiałów oraz rozmiary mogą wprowadzać małe zamieszanie, ale są niezwykle istotne. Dzięki nim możemy dobrać blat idealnie dopasowany pod nasze potrzeby. Przy wyborze warto również wziąć pod uwagę efekt wizualny. W tym przypadku istotną funkcję odgrywa rodzaj materiału użytego do produkcji blatu. Trzeba również zastanowić się nad dobraniem odpowiednich wymiarów. Będą one oczywiście uzależnione od miejsca jakim dysponujemy w łazience. W przypadku umywalki która jest wpuszczana w blat musimy również pamiętać o grubości blatu. Zazwyczaj jego grubość mieści się w przedziale od kilku do kilkunastu centymetrów. Ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie blatu przed wilgocią, której w łazience nie jesteśmy w stanie uniknąć.

Do podstawowych dylematów związanych z wyborem blatu pod umywalkę należy kwestia materiału, z jakiego ma być wykonany - jego wybór jest niezwykle ważny ze względu na potrzebę trwałości i niezawodności.

Najczęściej do produkcji blatów pod umywalkę wykorzystuje się następujące materiały:

- lakierowaną płytę MDF,

- kamień: granit, łupek oraz marmur,

- kompozyty przypominające kamień,

- płyty karton-gips i płyty OSB, obłożone glazurą łazienkową,

- drewno, najlepiej egzotyczne,

- szkło i ceramikę.

Blaty drewniane wyróżniają się wysoką estetyką i efektownością, są jednak stosunkowo drogie. Trzeba również pamiętać, że nie każde drewno może być wykorzystane do stworzenia blatu łazienkowego. W pierwszej kolejności musi być to drewno, które jest odporne na czynniki zewnętrzne, zwłaszcza na wilgoć. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku drewno egzotyczne lub nasz krajowy dąb. Nie poleca się blatów z drewna miękkiego. Pomimo, że wizualnie jest ono bardzo efektowne, to niestety również jest bardzo podatne na pleśń, grzyby oraz wilgoć, także po impregnacji.

Ciekawie prezentują się również blaty z materiałów drewnopodobnych, np. z klejonki. Może to być świetne uzupełnienie do szafki pod umywalkę wykonanej z litego drewna. Blat z klejonki charakteryzuje się wytrzymałością, jest również ekonomiczny i dobrze się prezentuje. Do wykonania tego typu blatu może zostać również wykorzystana lakierowana płyta MDF.

Możliwości jest wiele, wybór oczywiście należy do nas. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami zdecydować z czego ma być wykonany nasz blat, zaufajmy profesjonalistom (np. z firmy Sanipol). Dzięki nim zaoszczędzimy czas i pieniądze. Pomogą nam dobrać odpowiedni materiał, dostosowany nie tylko do naszych wymagań, ale również do możliwości finansowych.