Moto Sfera

Jak dobrać żarówki do samochodu?

Jak dobrać żarówki do samochodu?

Każdy samochód powinien posiadać sprawne oświetlenie. W przypadku uszkodzenia żarówek konieczna jest ich wymiana. Jak dobrać je odpowiednio do swojego pojazdu? Sprawdźmy.

 

Oświetlenie, a bezpieczeństwo

Podstawową funkcją oświetlenia w naszym samochodzie jest oświetlanie drogi naszego pojazdu oraz wskazywanie nasze położenia samochodu. Światła muszą spełniać swoją funkcję w każdych, nawet niekorzystnych warunkach pogodowych. Co ważne, nie mogą powodować zagrożenia i oślepiać innych uczestników ruchu. Choć na oświetlenie składa się kilka części, niezwykle ważną i kluczową część stanowi żarówka, która musi jednocześnie spełniać odpowiednie normy. Na rynku istnieje wiele rodzajów żarówek, a wielu kierowców staje przed dylematem, którą z nich wybrać.

 

Typy żarówek samochodowych

Poszukując żarówek samochodowych, możemy spotkać się z wieloma ich odmianami. Mogą to być m.in. najpopularniejsze żarówki starego typu - halogenowe, lampy wyładowcze popularnie znane ksenonami, a także LEDy, w skład których wchodzą matrycowe światła ledowe.

Wybór żarówek samochodowych powinien być uzależniony od tego, jakie oświetlenie stosowane było dotychczas w naszym samochodzie. Najbardziej popularnymi, a zarazem najtańszymi żarówkami w przypadku starszych, jak i nowych samochodów są te wyposażone w standardowe żarówki halogenowe. Źródło światła stanowi zwykła żarówka halogenowa, a halogeny posiadają różne oznaczenia, od H1 do H27W. Charakteryzują się różnymi wielkościami żarówek, a także innymi sposobem montażu. Warto pamiętać o tym, że nie należy zmieniać rodzaju żarówek halogenowych, gdyż reflektor w każdym samochodzie posiada homologację dla jednego, konkretnego typu żarówki lub żarnika. Zamontowanie innego typu żarówek może mieć negatywny wpływ na instalację samochodu, może zaszkodzić nam, a przede wszystkim innym uczestnikom drogi.

Żarówki ksenonowe występują najczęściej w dwóch rodzajach: D1S i D2S. W tym przypadku warto pamiętać o tym, by dokładnie dobrać rodzaj żarnika do instalacji w naszym pojeździe. Ze względu na inny sposób mocowania łatwo się pomylić, a nie możemy zastosować ich zamiennie. Światła LED są najnowszym rozwiązaniem bardzo często spotykanym na polskich drogach. Ma to też swoje minusy, gdyż w przypadku uszkodzenia trzeba udać się do serwisu w celu usunięcia usterki.

Niezależnie od tego, jaki model żarówek lub żarników posiadamy w swoim samochodzie, wszystkie dostępne na rynku rodzaje znajdziemy w sklepie z żarówkami samochodowymi iParts.

 

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Decydując się na wymianę żarówek w swoim samochodzie, należy dokładnie sprawdzić producenta i zadbać o to, by był to produkt w pełni oryginalny. Wybieranie tanich zamienników co prawda pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, jednak takie rozwiązanie w konsekwencji może przynieść dla nas i dla naszego samochodu więcej szkody niż pożytku. Tanie zamienniki mogą szybko ulec uszkodzeniu, przez co w niedługim czasie ponownie będziemy musieli wymienić żarówki. Dobrej jakości oświetlenie w znacznym stopniu wpływa na nasze bezpieczeństwo, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości żarówki.

Artykuł zewnętrzny