Dobrej jakości fotel może wytrzymać długie lata, jednak jak każdy przedmiot, również on może się zużyć albo po prostu zepsuć. Jak należy o niego dbać, aby jak najdłużej cieszyć się dobrą jakością fotela? A jeśli już coś się z nim stanie: jak naprawić fotel obrotowy
Zadbaj o swój fotel obrotowy
Fotel obrotowy może przetrwać lata, jeśli tylko będzie odpowiednio zadbany i użytkowany. Warto więc pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim nie należy trzymać na fotelu stóp, zwłaszcza gdy na nogach mamy jakiekolwiek obuwie. Taka pozycja może skutecznie zniszczyć tapicerkę. Ważne jest zwrócenie uwagi na to, aby osoba siedząca na krześle nie była zbyt ciężka: producent zawsze informuje o maksymalnym udźwigu. Nie należy również bawić się mechanizmem regulacji, zarówno wysokości, jak i pochylenia. Fotel biurowy powinien zostać odpowiednio ustawiony i tak użytkowany, a zmiana nastawów powinna się odbywać tylko w razie konieczności (zmiana pozycji siedzenia lub zmiana użytkownika).
Jak naprawić fotel obrotowy? Będą potrzebne narzędzia
Jeśli w fotelu obrotowym zepsuł się jakiś element, można oddać go do serwisu lub naprawić samodzielnie. Wtedy jednak należy zaopatrzyć się nie tylko w części zamienne, ale również w narzędzia, które pomogą nam w tej operacji. Przydać się może młotek gumowy (choć metalowy również powinien się sprawdzić), śrubokręt i klucz szwedzki.
Dodatkowo można zaopatrzyć się we fragment drewna lub grubą książkę. Będą służyły one jako asekuracja: uderzenia będzie można wykonywać właśnie przez nie. Jeśli planujesz używać smaru lub oleju, zaopatrz się także w rękawiczki i szmatki.
Jak naprawić opadający fotel biurowy?
Jednym z najczęściej pojawiających się problemów właścicieli foteli jest uszkodzenie siłownika. Jeśli do niego dojdzie, właściwie jedyną opcją, jaka przed nami stoi jest wymiana krzesła lub tego elementu. Jeśli zależy nam na zachowaniu krzesła, przede wszystkim musimy zakupić odpowiedni siłownik do posiadanego przez nas modelu oraz naszej wagi ciała. Zwykle siłownik przestaje działać, ponieważ nie trzyma już ciśnienia.
Aby wymienić siłownik, należy zdemontować siedzisko. Informacje o tym, jak to zrobić, powinny znajdować się w instrukcji obsługi danego modelu. Zwykle należy jednak zacząć od ułożenia siedziska w maksymalnie wysokiej pozycji, usunąć osłonkę siłownika, a następnie zacząć rozmontowywanie całości przy użyciu klucza szwedzkiego i młotka. W internecie z łatwością znajdziemy zamienne siłowniki do foteli obrotowych (np. na siting.pl).
Jak naprawić kółka w krześle obrotowym?
Kółka to kolejny element, który często psuje się w krzesłach biurowych. Na szczęście, ich wymiana jest prostsza od siłownika, a one same są po prostu łatwiej dostępne (tutaj znajdziecie duży wybór kółek i stopek do foteli biurowych).
Kółka mocowane są za pomocą bolców, dlatego ich wymiana jest stosunkowo prosta. Należy wyciągnąć je stanowczym i mocnym ruchem pod odpowiednim kątem. W trakcie operacji najlepiej położyć krzesło na podłodze: tak będzie po prostu łatwiej. Jeśli kółka nie chcą bez problemu wyjść, warto się im dokładniej przyjrzeć. Czasem, gdy krzesło jest długo użytkowane, jakiś dodatkowy element może je blokować.
Niezależnie jednak od tego, który element krzesła ma zostać naprawiony, warto pamiętać o tym, by być w miarę delikatnym. Większość krzeseł stworzona jest przynajmniej częściowo z plastiku, a ten może pęknąć, jeśli zbyt mocno uderzy się w niego młotkiem.
Wymiana fotela biurowego
Jeśli nasz fotel użytkujemy od wielu lat i uszkodzeniu uległo kilka elementów, np. tapicerka, kółka i mechanizm tilt, wtedy prawdopodobnie jego naprawa będzie nieopłacalna. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie wybór nowego fotela lub krzesła biurowego.
artykuł zewnętrzny