O zdrowiu

Jak pokonać astygmatyzm?

Jak pokonać astygmatyzm?

Astygmatyzm zwany również niezbornością to oprócz krótkowzroczności i dalekowzroczności jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Astygmatyzm polega na zmianie kształtu rogów, lub soczewki oka, która zamiast okrągłego przyjmuje kształt owalny.

 

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm zwany również niezbornością to oprócz krótkowzroczności i dalekowzroczności jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Problem tego typu mogą mieć osoby bez względu na wiek, zarówno dzieci jak i osoby starsze. Astygmatyzm jest w większości przypadków wadą wrodzoną, nabywaną genetycznie. Jeśli rodzice mieli tego typu problemy ze wzrokiem istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się również u dzieci. Astygmatyzm polega na zmianie kształtu rogów, lub soczewki oka, która zamiast okrągłego przyjmuje kształt owalny. Kiedy światło trafia do ludzkiego oka, następuje wówczas zjawisko refrakcji, czyli załamania wiązki światła. Gdy mechanizm ten ulega zaburzeniu do siatkówki trafia zniekształcona wiązka, co przekłada się na jakość obrazu.

 

Jak rozpoznać astygmatyzm?

W razie jakichkolwiek problemów z widzeniem nalezy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem okulistą. Typowe objawy astygmatyzmy to rozmazany obraz zarówno z bliska jak i z daleka, zawroty i bóle głowy, a także problemy z oceną odległości "na oko".

 

Jak się leczy astygmatyzm?

Istnieją 3 metody korekcji astygmatyzmu – okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe oraz zabieg chirurgiczny. Właściwą dla danego przypadku powinien wskazać lekarz okulista, ponieważ może to zależec zarówno od samej wady jak i wieku pacjenta. Okulary dla astygmatyka nie sa zbyt wygodnym wyjściem ponieważ szkła mają zróżnicowaną grubość w różnych miejscach. Jeżeli nie ma przeciwwskazań najwygodniejsze są specjalne soczewki kontaktowe zwane torycznymi. Tego typu soczewki oferuje firma coopervision.pl – jeden z największych na świecie producentów soczewek kontaktowych najwyższej jakości. Coopervion.pl współpracuje  z  renomowanymi salonami optycznymi, gdzie od razu można zasięgnąć porady specjalisty i na miejscu dobrać odpowiednie soczewki. Na stornie coopervison.pl można znaleźć najbliższy salon i od razu umówić się na wizytę u specjalisty, co znacznie zaoszczędzi czas – po badaniu można wyjść z soczewkami. Po określeniu wady wzroku i parametrów soczewek pacjent zostaje na miejscu przeszkolony w zakładaniu i utrzymywaniu soczewek we właściwej higienie.

 

Jakie soczewki kontaktowe wybrać na astygmatyzm?

Soczewki korygujące astygmatyzm nazywamy soczewkami torycznymi. Mają one grubszą strefę w dole co uniemożliwia obracanie się soczewki w oku i zapewnia lepszą ostrość widzenia. Podobnie jak wszystkie inne, soczewki korygujące astygmatyzm można wybrać zgodnie ze swoimi preferencjami i potrzebami. Jednodniowe, dobowe, dwutygodniowe, miesięczne oraz soczewki o przedłużonej możliwości noszenia – wszystkie te rodzaje dostępne są dla osób z astygmatyzmem.

Artykuł zewnętrzny