Rysy na szybach to prawdziwa zmora nie tylko kierowców samochodów. Pojawiają się także w oknach czy na przeszklonych drzwiach. Jak usunąć rysy? Czasem wystarczą domowe sposoby, jednak zazwyczaj będzie trzeba wykorzystać pomoc specjalistów. Bez odpowiednich narzędzi może to być po prostu niezwykle trudne.
Rysy na szybach to nie tylko dzieło przypadku
Bardzo często rysy powstają przez przypadek. Czasem stworzy je kamień, który przypadkiem wpadnie pod koło samochodu, a innym razem będzie to uderzający w okno grad. Zdarzają się jednak także akty wandalizmu, gdy ktoś wykorzystuje graffiti na przeszklonych ścianach. Czasem jednak winowajcą jest pośpiech i brak delikatności.
Z tego powodu myjąc szyby, należy wykorzystywać delikatnych ściereczek i zachować ostrożność, która pozwoli uniknąć pojawiania się na szybach zarysowań. Absolutnie nie należy też wykorzystywać popularnych do tego celu gazet, bo to często one są winne właśnie zarysowaniom. Jeśli już jednak do tego dojdzie, zwykle pojawia się pytanie: jak usunąć rysy na szkle?
Jak usunąć niewielkie rysy na szybie?
Przy niewielkich zarysowaniach można spróbować rozwiązać sprawę za pomocą domowych sposobów. Należy pamiętać o tym, jak działa mechanizm ich usuwania. Polega on na takim wypolerowaniu powierzchni, by wyrównała się na gładko z pozostałą częścią szyby. Można wykorzystać wybielającą pastę do zębów i nałożyć ją na ten element, który chcemy usunąć. Następnie używając mięciutkiej szmatki, należy zacząć polerować szybę. W razie potrzeby pastę można zostawić na całą noc i dopiero wtedy spróbować pocierać szybę kawałkiem materiału.
Jak usunąć rysy na szybie, które są nieco głębsze? Można spróbować wykorzystać pastę polerską, która jest bez problemu dostępna w sklepach. W takiej sytuacji należy przestrzegać instrukcji dołączonej do produktu przez producenta. Niestety, bardzo często i takie działanie to po prostu za mało. Wtedy nieodzowna będzie pomoc specjalisty.
Jak usunąć głębokie rysy na szkle?
W przypadku głębokich rys na szkle, absolutnie niezbędna będzie pomoc kogoś, kto posiada specjalistyczny sprzęt. W takiej sytuacji usuwanie rys nie jest już tak proste. Specjaliści nie tylko polerują szybę, ale w pierwszej kolejności dokładnie ją szlifują, dzięki czemu szkło zostaje skuteczniej wyrównane. Tylko to pozwala na dotarcie do samego dna rysy.
Dopiero wtedy następuje polerowanie. Nie powinny robić tego osoby bez doświadczenia, ponieważ w bardzo prosty sposób mogą po prostu zniszczyć szybę i sprawić, że będzie zniekształcała obraz (tzw. efekt soczewki). Za to gdy korzysta się z usług specjalisty, szkło zaczyna wyglądać jak nowe. Odzyskuje swój dawny połysk, jest idealnie czyste i wyrównane.
Jak usunąć ze szkła grafitti?
Często w wyniku działań wandali na szklanych powierzchniach pojawia się graffiti. Niestety, o ile usunięcie go ze ściany jest stosunkowo proste, o tyle szyba działa już zdecydowanie inaczej. Pozornie może wydawać się, że wystarczy zmyć farbę, ale to błędne wrażenie. Graffiti zawiera substancję – kwas fluorowodorowy – która rozpuszcza szkło, powodując w nim ubytki, a co za tym idzie, tworzy zagłębienie. Pojawia się więc pytanie, jak usunąć graffiti z szyby? W takiej sytuacji ponownie konieczny może okazać się kontakt ze specjalistą, który wyszlifuje szybę i przywróci jej dawny blask.
Większość firm oferuje indywidualną i bezpłatną wycenę zlecenia. Jego koszt może zależeć od powierzchni zarysowania, miejsca dostępu do niego czy też konkretnego rodzaju szkła.
Zazwyczaj nie warto w sytuacji pojawienia się rysy wymieniać szyby w całości. W większości przypadków cena szlifowania to około 20-30% ceny wymiany szyby w oknie, dlatego znacznie bardziej opłacalne jest skorzystanie z usług specjalisty lub próba samodzielnego pozbycia się zarysowań. W trakcie polerowania należy jednak zawsze uzbroić się w cierpliwość. Szkło jest stosunkowo twarde i potrzeba sporo siły, żeby skutecznie spłycić zarysowanie tak, aby stało się niewidoczne.
artykuł zewnętrzny