Krążki dopochwowe są jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Kobiety sięgają po nie coraz chętniej, głównie z tego względu, że nie trzeba o nich pamiętać codziennie, tak jak ma to miejsce w przypadku np. tabletek antykoncepcyjnych. Krążki zakłada się raz na kilka tygodni, zazwyczaj raz na trzy tygodnie. Przed zastosowaniem tej metody antykoncepcji trzeba jednak zrobić wszystkie niezbędne badania, aby móc rzetelnie stwierdzić, że krążki są dla nas idealnym rozwiązaniem.
Krążki dopochwowe - kiedy po nie sięgać i jakie są przeciwwskazania?
Po krążki dopochwowe powinny sięgać przede wszystkim te kobiety, które cenią sobie wygodę oraz bezpieczeństwo. Przy okazji zainteresowane panie zapewniają sobie stabilny poziom hormonów we krwi. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, których absolutnie nie można zlekceważyć, są to: udar mózgu, zawał serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy też choroby wątroby i autoimmunologiczne, otyłość oraz wiek (najczęściej po krążki sięgają panie poniżej 40. roku życia). Wielu specjalistów poleca stosowanie krążków dopochwowych, ponieważ to jest to jedna z najlepszych metod antykoncepcji, cechująca się współczynnikiem Pearla wahającym się w granicach 0,6-1,5. Ten wskaźnik jasno mówi o tym, ile w ciągu roku może być zapłodnień u stu kobiet, które nie stosowały żadnych dodatkowych metod antykoncepcji, tylko krążki dopochwowe.
Krążki dopochwowe - największe zalety
Regularne stosowanie krążków dopochwowych niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim warto tutaj wymienić:
- zmniejszenie ryzyka zajścia w ciążę,
- zmniejszenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
- zmniejszenie nasileń krwawień cyklicznych z dróg rodnych.
Krążki mogą również bardzo pozytywnie wpłynąć na zabezpieczenie się przed rakiem jajnika, mięśniakami oraz torbielami.
Krążki dopochwowe - w jaki sposób je stosować i gdzie je kupić?
W przypadku pierwszego użycia krążka dopochwowego, konieczna może być pomoc specjalisty, który zrobi to profesjonalnie i bezbłędnie. Krążek zakłada się raz na cztery tygodnie. Pierścień zakłada się co prawda na trzy tygodnie, ale potem kobiety muszą zrobić sobie tydzień przerwy. W trakcie pauzy powinno wystąpić krwawienie, jeśli do niego nie dojdzie, warto jak najszybciej udać się do swojego lekarza i to skonsultować.
Krążki są bezbarwne i niezwykle elastyczne, mają średnicę około pięciu centymetrów. Przed ich założeniem należy dokładnie umyć ręce. Potem kobieta musi znaleźć dogodną pozycję do założenia krążka - najlepiej kucnąć lub też położyć się na plecach. Krążek należy ścisnąć i wsunąć go do pochwy, delikatnie. Podczas ruchu powinien być niewyczuwalny. Ważne jest jednak to, aby uważać na wypadnięcie krążków dopochwowych. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, krążek należy jak najszybciej umyć pod letnią wodą i ponownie go założyć.
Krążki dopochwowe można zakupić zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i tych działających przez Internet (pamiętajmy jednak, że w tym przypadku i tak będzie konieczna wizyta w placówce, krążki przepisywane są na receptę, musimy ją okazać w "okienku"). Dostęp do krążków jest bardzo szeroki, a poza tym nie kosztują dużych pieniędzy.
Źródło:
Krążki dopochwowe, Gdziepolek.pl (https://www.gdziepolek.pl/kategorie/krazki-dopochwowe)
Fotografia ilustracyjna: unsplash.com