W dzisiejszych czasach świadomość ekologiczna Polaków jest na wysokim poziomie. Dlatego też coraz częściej rezygnują ze zwykłego szamba, na rzecz bardziej nowoczesnych rozwiązań. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są bardziej ekologiczne i generują mniejsze koszty związane z użytkowaniem niż szamba.
Jak działa oczyszczalnia biologiczna?
Działanie oczyszczalni przydomowej w dużym skrócie wygląda tak, że ścieki odbierane są z domowej instalacji kanalizacyjnej, następnie przetwarzane w zbiorniku. Tam zostają oczyszczone. Wodę uzyskaną w ten sposób można bez problemu odprowadzić do przydrożnego rowu lub zbiornika wodnego. Możemy użyć ją także do sprzątania lub podlewania roślin w ogrodzie.
Przydomowa oczyszczalnia biologiczna (np. z firmy Eko-Bio) składa się z:
- komory denitryfikacji, gdzie odbywa się beztlenowe oczyszczanie ścieków,
- komory nitryfikacji,
- komory osadu wtórnego, do której trafia oczyszczona woda,
- sterownika i układu dozowania powietrza (elementy te odpowiadają za dostarczenie do oczyszczalni odpowiedniej dawki powietrza, w konkretnych przedziałach czasowych,
- systemu napowietrzania złoża aktywnego,
- złoża aktywnego, czyli specjalnych kształtek, w których mnożą się bakterie oczyszczające ścieki w procesie tlenowym,
- systemu zawrotu osadu wtórnego (dzięki niemu osad, który trzeba usuwać, gromadzi się tylko w komorze denitryfikacji.
Są to urządzenia praktycznie bezobsługowe. Minimum raz na 9 miesięcy musimy jedynie wybrać z nich nagromadzony osad oraz raz na 14 dni dozować dawkę preparatu bakteryjnego (proszek lub tabletki wrzucane bezpośrednio do muszli klozetowej i spłukiwane wodą), gdzie miesięczny koszt takich preparatów nie przekracza 5-7 złotych.
Warto też zwrócić uwagę, że urządzenia są energooszczędne. Koszt energii elektrycznej dla oczyszczalni do 5 stałych użytkowników nie przekracza zwykle 10 złotych miesięcznie.
Kiedy warto zakupić oczyszczalnię biologiczną?
Przydomowe oczyszczalnie biologiczne są dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy nie ma możliwości podłączyć budynku bezpośrednio do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub podłączenie to byłoby dla nas nieopłacalne. Oczyszczalnia biologiczna może być zastosowana, gdy brakuje miejsca na użycie szamba ekologicznego z systemem drenażu rozsączającego oraz kiedy jest to niemożliwe ze względu na panujące warunki terenowe lub niską przepuszczalność gruntu.
Oczyszczalnie biologiczne są idealnym rozwiązaniem dla osób troszczących się o środowisko. Zaleca się ich stosowanie szczególnie w miejscach, gdzie jest możliwość odprowadzenia oczyszczonej wody do ciężkiego gruntu, do małego zbiornika, rzeki czy rowu melioracyjnego.
Zalety przydomowych oczyszczalni biologicznych
Oczyszczalnie biologiczne (np. z firmy Eko-Bio) są bezpieczne dla środowiska. Użytkowanie ich nie grozi uwolnieniem do otoczenia szkodliwych substancji. Są one zgodne z normami europejskimi i można na nie otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej, dzięki czemu ich założenie nie wygeneruje dużych kosztów. Mogą być montowane w trudnych warunkach gruntowych, a wypuszczane przez nie woda ma przeważnie II klasę czystości. Koszt założenia przydomowej oczyszczalni zwraca się mniej więcej po 2 latach użytkowania, a co ważniejsze są bardzo trwałe i będą służyć przez wiele lat.
Posiadanie przydomowej oczyszczalni biologicznej jest najtańszym, a zarazem najbardziej ekologicznym sposobem na pozbycie się ścieków.
Reklama