Moto Sfera

Kobieta też może wymienić koło

Kobieta też może wymienić koło - O tym czy i co może okazać się niezbędne?

Jak wymienić koło? Wielu ludziom wydaje się, że wymiana koła wymaga odwiedzin u mechanika. Tymczasem każdy może to zrobić! Trzeba tylko się odpowiednio przygotować: skompletować wszystkie narzędzia i wiedzieć krok po kroku, co należy zrobić.

 

Co jest niezbędne do wymiany koła? Instrukcja

 

1. Trójkąt ostrzegawczy

Wymiana kół nie zawsze odbywa się na przydomowym parkingu, kiedy trzeba przygotować samochód do nowego sezonu. Czasami jest to kwestia kilku sekund na drodze – niespodziewanie okazuje się, że złapałeś gumę. Dlatego musisz zawsze mieć w bagażniku trójkąt ostrzegawczy. Jeśli nie będziesz w stanie zjechać autem na pobocze, trójkąt zapobiegnie wypadkom i nieprzyjemnym sytuacjom.

 

2. Klin pod koła

Samochód powinien być zabezpieczony przed poruszeniem, jeszcze zanim zostanie podniesiony. Aby to zrobić, trzeba włożyć klin pod koła na nie podnoszonej osi. Dzięki temu samochód będzie stabilny. Pamiętaj, aby zaciągnąć też hamulec ręczny.

 

3. Klucz teleskopowy do kół

Po ewentualnym demontażu kołpaku (w zdjęciu tego elementu może pomóc podważenie wkrętakiem) trzeba poluzować śruby w niesprawnym kole. Do tego służy specjalny klucz teleskopowy do kół. Jest to niezbędne narzędzie.

 

4. Lewarek

Dopiero w tym momencie należy podnieść samochód. Umieść lewarek w wyznaczonym miejscu na progu auta i powoli nim kręć. Samochód powinien nieznacznie unieść się nad ziemię. 3 cm – to w zupełności wystarczy.

 

Potem należy wyjąć wcześniej poluzowane śruby i zdjąć niesprawną oponę. Na jej miejsce wystarczy włożyć nową. Na początek umieść śruby na swoim miejscu ręcznie, zgodnie z zasadą na krzyż – wkręcaj je po przekątnej, nie jedna obok drugiej. Następnie sięgnij raz jeszcze po klucz do kół i porządnie je dokręć.

Później pozostaje ci jedynie zdjąć lewarek, schować kliny i inne narzędzia. Nim odjedziesz, możesz raz jeszcze dokręcić śruby. To na pewno nie zaszkodzi, a może zapobiec wypadkowi.

 

Co jeszcze może się przydać?

Jak widzisz, niewiele narzędzi potrzeba do samodzielnej wymiany koła. Są jednak akcesoria, które mogą cały proces usprawnić, ułatwić lub zwiększyć bezpieczeństwo. Wśród nich należy z pewnością wymienić rękawiczki. Koło jest brudne, a doczyszczenie rąk bez dostępu do wody może być niemożliwe. Nikt przecież nie chce roznosić zabrudzeń po całym samochodzie.

Warto też założyć na siebie kamizelkę ochronną w trakcie wymiany. To dodatkowe zabezpieczenie, jeśli jesteś zmuszony wymienić koło na drodze.

Natomiast latarka na czoło nie jest koniecznością, ale w przypadku awarii nocą będzie nieoceniona. Dzięki niej bez problemu dostrzeżesz wszystkie śruby, prawidłowo zamocujesz lewarek i kliny, a dodatkowo oszczędzisz sobie sporo czasu. Wiele niezbędnych narzędzi znajdziesz na Fixero.com

 Artykuł zewnętrzny