Żyć Dobrze

Kurs żeglarski – ile trwa, co zabrać, ile kosztuje?

Kurs żeglarski – ile trwa, co zabrać, ile kosztuje?

Zdobycie patentu żeglarskiego pozwala na spędzenie urlopu w ciekawy sposób. Poszczególne stopnie umożliwiają korzystanie z różnego rodzaju jednostek oraz pływanie po innych wodach. Aby móc samodzielnie kierować jachtem, dobrze jest wybrać się na przygotowawczy kurs żeglarski. Przedstawiamy wszystko to, co warto wiedzieć o tego typu szkoleniach.

 

Ile trwa przeciętny kurs żeglarski?

Czas trwania kursu jest uzależniony przede wszystkim od danej placówki oraz tego, na jaki stopień jest to szkolenie. W przypadku kursu na Żeglarza Jachtowego, przepisy mówią o 50h szkolenia żeglarskiego. Nie ma tutaj jednak żadnych wymagań ani tego, czego kursanci mają się nauczyć, więc wszystko zależy od organizatorów. Niektóre szkoły żeglarskie organizują weekendowe kursy, podczas których przekazują dużą ilość wiedzy jednorazowo. Popularnością cieszą się także tygodniowe wyjazdy, podczas których można spokojnie zapoznać się ze wszystkimi zasadami i nauczyć się samodzielnego sterowania jachtem. Niektóre kursy trwają aż dwa tygodnie. Czas ten pozwala na dokładne przeanalizowanie wszystkich ważnych kwestii, a także umożliwia zdobycie doświadczenia potrzebnego do niektórych uprawnień.

 

Gdzie są organizowane kursy żeglarskie?

Jedynym wymaganiem do przeprowadzenie kursu jest odpowiednio duży akwen wodny. Część szkoleń przeprowadza się nad morzem, inne nad jeziorami, jednak w przypadku kursu na Żeglarza Jachtowego, miejsce nie ma dużego znaczenia. Bardziej od niego liczy się bowiem wiedza, którą można zdobyć. W Polsce dużo szkółek zlokalizowanych jest w miejscowościach nadmorskich, szczególnie w Trójmieście, ale też w okolicach okołowarszawskich jezior czy na Śląsku. Niektóre polskie placówki prowadzą też kursy za granicą. Najczęściej odbywają się one na Bałkanach i spokojnych wodach Morza Śródziemnego.

 

Jaki jest koszt kursu żeglarskiego?

Cena kursu zależy od długości, terminu, wybranej szkoły, a także od zakresu materiału i ewentualnych dodatkowych materiałów. Poza sezonem, czyli na przykład w październiku w większości miejsc można spodziewać się cen niższych niż na przykład w sierpniu, choć nie jest to regułą. Dobrze jest też zwrócić uwagę na stosunek ceny do wszystkich aspektów kursu i ewentualnych dodatkowych kosztów w stylu wypożyczenia pościeli czy wyżywienia. Ceny zaczynają się od około 1000 zł i potrafią wynieść nawet ponad 2500 zł. Podczas wyboru kursu dobrze jest zwrócić uwagę na kwalifikacje instruktorów i nie wybierać koniecznie najtańszej opcji.

 

Jakie ubrania należy wziąć na jacht?

Ubrania warto dopasować przede wszystkim do akwenu i pogody, ponieważ inne rzeczy będą potrzebne jesienią, a inne latem, a na morzu możemy spodziewać się pogody trudniejszej niż na śródlądziu. Niezależnie jednak od tego, czy zapowiadane są upały, czy spadki temperatur, niezbędnym elementem wyposażenia są nieprzemakalne ubrania wierzchnie, ciepłe bluzy oraz spodnie. Pogoda na morzu potrafi zmienić się bardzo szybko, a nawet w przypadku ciepłych dni wiatr potrafi znacząco wpłynąć na odczuwanie temperatury. Dobrze jest też mieć ze sobą komplet rzeczy na zmianę w przypadku ich zamoczenia. Jeśli chodzi o buty, to koniecznie zrezygnuj z obcasów czy sandałów i wybierz wygodne obuwie sportowe z białą podeszwą.

 

Co jeszcze należy mieć ze sobą?

Ponieważ na wodzie słońce operuje mocniej niż na lądzie (promienie odbijają się dodatkowo od wody), to koniecznie trzeba mieć ze sobą krem z filtrem. Przyda się również czapka lub kapelusz, które ochronią głowę przed zbytnim nagrzaniem. Oprócz tego weź ze sobą dokumenty oraz gotówkę i najlepiej zamknij je w nieprzemakalnej saszetce. Przydatna będzie również apteczka z plastrami i lekami przeciwbólowymi. Całość najlepiej spakować do nieprzemakalnej torby bądź worka żeglarskiego.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego tekstu wiesz już, co zabrać ze sobą na kurs żeglarski. Życzymy Ci niezapomnianych wrażeń!

Artykuł powstał we współpracy ze szkołą żeglarską Ocean Team Sailing School, organizującą kursy i szkolenia żeglarskie.