Żyć Dobrze

Męskie nuty w perfumach

Męskie nuty w perfumach

Zapachy możemy podzielić, biorąc pod uwagę różne kryteria, jednak podstawowym jest ten, który dzieli je na męskie oraz damskie. Przypisywanie pewnych zapachów do konkretnej płci to w dużej mierze kwestia kulturowa, a także modowa. Kiedyś perfumy nie były w ten sposób rozróżniane. Zarówno panie jak i panowie używali tych samych zapachów. Dziś podział ten jest widoczny, jednak nie brakuje też propozycji typu uniseks. Jakie nuty zapachowe są uznawane obecnie za typowo męskie?

 

Jakie nuty zapachowe dominują w perfumach męskich?

Pierwszą rzeczą, która najczęściej wyróżnia perfumy męskie od damskich, jest ich intensywność. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że pachnidła dla panów są mocniejsze. Perfumy damskie są najczęściej delikatniejsze. Wyczuwalne są w nich nuty kwiatowo-owocowe. Nierzadko kompozycję uzupełniają nuty orientalne, drzewne, ziołowe i korzenne. Propozycje dla panów są tak samo różnorodne jak te dla pań. Mogą być dostosowywane ze względu na wiek, osobowość, a także porę dnia. Wśród najpopularniejszych perfum dominuje kilka nut zapachowych.

 

meskie nuty 1

 

Cytrusowo- owocowe aromaty w perfumach męskich

Perfumy, w których wyraźnie dominują cytrusy i inne owoce są kojarzone głównie z zapachami kobiecymi. Okazuje się jednak, że w połączeniu z innymi nutami potrafią komponować się w typowo męski zapach. Perfumy z nutą mandarynki, limonki czy ananasa są komponowane z myślą o mężczyznach lubiących uprawiać sport, młodych i pełnych energii. Koneserzy cytrusowych zapachów znają je na perfumeria.pl/collections/karl-lagerfeld, gdzie czekają na nich perfumy męskie Karl Lagerferd For Him. W tym właśnie zapachu mocno wyczuwalna jest cytryna, która w połączeniu z aromatyczną lawendą tworzy energetyczną, typowo męską kompozycję. Wyczuwalne są także nuty zielonego jabłka oraz fiołka. Szczypty wyrafinowania temu zapachowi dodaje drzewo sandałowe oraz bursztyn.

 

Akordy korzenne w perfumach męskich

Dzięki nutom korzennym możliwe jest stworzenie perfum męskich, które kojarzą się z luksusem i wyrafinowaniem. Do tego typu akordów zalicza się: gałka muszkatołowa, różowy pieprz, kardamon oraz cynamon. Aby taka korzenna mieszanka nie sprawiała wrażenia przytłaczającej, producenci uzupełniają ją o akordy drzewne oraz cytrusowe.

 

meskie nuty 2

 

Drzewne akordy w perfumach męskich

Zapachy, w których dominują aromaty drzewne, od lat cieszą się wśród mężczyzn największą popularnością. Ciepłe, intensywne nuty dodają kompozycji głębokiego i eleganckiego wyrazu. Tego typu wrażenia zapachowe zapewniają olejki sosnowe, z drzewa sandałowego oraz z wetiweru. Perfumy wyróżniające się taką kompozycją są uwielbiane szczególnie przez panów ceniących sobie ponad wszystko elegancję i klasykę.