Elegancka moda męska gości w życiu każdego mężczyzny. Szykowny garnitur jest czymś, co powinien posiadać absolutnie każdy mężczyzna. O tym, jak bardzo formalna będzie męska stylizacja decydują w dużej mierze dodatki. Są nimi szelki, muszka, a także obuwie i skarpety. Za elementy biżuteryjne uznawane są zegarek oraz spinki do mankietów. Garnitur wzbogacony niecodziennymi dodatkami zyskuje nietypowego charakteru. Jest to także sposób na przemycenie do ubioru akcentów, które świadczą o stylu oraz charakterze danego mężczyzny.
Dodatkiem, który wydaje się być absolutną bazą jest krawat
To dodatek, który ma nie tylko zdobić, ale także dyskretnie pomagać. Jego zadaniem jest optyczne wyszczuplenie sylwetki oraz dodanie kontrastu stylizacji. Krawat zdecydowanie najczęściej bywa żywym i barwnym elementem eleganckiego ubioru. Na początku swojej kariery miał formę wiązanej chusty. Szybko zyskał dzisiejszą formę i przeniknął do popularnej mody męskiej. Współcześnie ma kilka wersji. Krawat może być bardzo wąski lub szeroki. Wyróżniamy tradycyjny krawat o szerokim „języku”. Z uwagi na tkaninę występują np. krawaty wełniane, bawełniane, a także kaszmirowe. Zależnie od poziomu formalności stylizacji należy wybierać te, których materiał jest bardziej połyskujący, odporny na zagniecenia oraz posiada podszewkę. Sznytu krawatom nadają liczne sposoby wiązania, wśród których wymienić należy 3 najczęstsze. Mowa o węźle prostym oraz węźle Kent. najpopularniejszy wydaje się być węzeł windsorski. Następny, równie często wybierany jest typ „prosty”, który układa się w rozpoznawalną łezkę poniżej węzła. Węzeł dobieramy do kołnierzyka oraz owalu twarzy. To jedna z dwóch cech, które wyróżniają krawat. Drugą cechą jest tkanina. Przyjrzyjmy się im z bliska.
Krawat noszony jest z garniturem. W stylu black tie zastępuje go muszka, uważana za bardziej elegancką. Co do zasady, garnitur w eleganckim wydaniu powinien być noszony z krawatem. Garnitur sportowy lub casualowy nie wymaga obowiązkowo krawatu. Wzór krawatu należy dobierać z dużą uwagą oraz pod kątem motywu pojawiającego się na koszuli. Najbardziej ozdobny krawat pasuje do każdej białej oraz błękitnej koszuli. Warto pamiętać, żeby kolorystyka krawatu była ciemniejsza od koszuli, ponieważ to wygląda harmonijnie. Najpopularniejsze odcienie krawatów, które cieszą się dużym wzięciem to czerwień, bordo, ciemna zieleń, granat. To sprawdzone odcienie, które zawsze są eleganckie. Krawaty mogą być także jednolite. Wówczas wyróżnia je subtelny połysk tkaniny. Mogą również posiadać delikatne kropki. Nieco mniej formalne, ale wciąż eleganckie są krawaty w ukośne paski. Z uwagi na ich kolorystykę warto zestawiać je z jednolitymi koszulami, ponieważ takie krawaty bardzo rzucają się w oczy. Istotne jest, aby każdy element naszej stylizacji ze sobą współgrał i nie był dominujący. Z kolei koszula z deseniem kwiatowym może wyglądać dobrze jedynie z ciemniejszym krawatem. Moda to także zabawa konwencjami. Często spotykane są nieoczywiste połączenia wzorzystych koszul oraz ozdobnych krawatów. To z pewnością niecodzienne zestawienia i spodobają się tylko niektórym. Takie stylizacje bez wątpienia mogą wyglądać ciekawie i harmonijnie. Wymagają własnego stylu oraz odważnego podejścia do mody. W najbardziej wysublimowanych stylizacjach o wysokim stopniu formalności rzadko zaobserwować można tak śmiałą zabawę modą.
Ceniona jest ponadczasowa klasyka
Mężczyźni będący „na świeczniku” także popełniają liczne gafy modowe. Jest to na przykład sytuacji fatalnego dobrania kolorów oraz deseni. Choć nie powinno być to uznawane za błąd, to często narażone na porażkę są połączenia jasnych krawatów z ciemną koszulą. Odwrócenie proporcji i kolorystyki niekorzystnie wpływa na spójność stylizacji. Niemile widziane jest także zakładanie eleganckiego krawata do koszuli typu button down. Taka koszula właściwie nie funkcjonuje w ubiorze eleganckim. Nadaje się ona raczej do noszenia solowo. Taki kołnierzyk jak i koszula oraz jej tkanina to coś, czego nie łączymy z krawatami – nawet casualowymi. Jeśli wybieramy casualowy krawat, to kołnierzyk powinien posiadać dłuższe wyłogi, a okoliczności winny pozwalać na taki luźniejszy ubiór.
Na więcej można sobie pozwolić wybierając styl smart casual. Tutaj niebanalne zestawienia są traktowane o wiele przychylniej. Mile widziane są dzianinowe knity. Panowie często wyrażają swoje hobby za pomocą krawatu i z tego powodu spotkać można wzory marynistyczne, czy zwierzęce.
Bogaty świat dodatków jest także domeną marki Lavard. To zlokalizowana w Polsce firma, która szyje najwyższej jakości odzież damską oraz męską. Firma podąża za najnowszymi trendami oraz hołduje tradycyjnemu krawiectwu. Bestsellerem Lavard są klasyczne okrycia męskie oraz moda biznesowa. Uzupełnieniem ubioru męskiego są rozmaite dodatki, wśród których faworytem jest krawat. Każdy facet z pewnością znajdzie tu coś dla siebie – zarówno odważni miłośnicy najnowszych trendów jak i inni. Zapraszamy do zainspirowania się bogatą ofertą Lavard oraz odwiedzin w e-sklepie.
Artykuł zewnętrzny