Żyć Dobrze

Niezbędnik początkującego biegacza

Niezbędnik początkującego biegacza

Jogging, czyli bieganie jest w ostatnim czasie coraz bardziej popularnym rodzajem sportu. Według nieoficjalnych danych po polskich chodnikach, parkowych alejkach, górskich szlakach czy łąkach truchta nawet 4-5 mln osób, co pokazuje jak bardzo popularny stał się ten rodzaj aktywności fizycznej. Co więcej, bieganie nie jest specjalnie wymagającym sportem, dlatego swoją przygodę z joggingiem może rozpocząć każdy. W niniejszym artykule podpowiadamy, w co powinien zaopatrzyć się początkujący biegacz.

 

Dobre obuwie to podstawa biegania

Podstawą biegania jest dobre obuwie i nie jest to nic dziwnego, ponieważ to właśnie na stopy oraz stawy spadają największe przeciążenia. Dlatego też wybór odpowiedniego obuwia jest niezwykle istotnym początkiem kompletowania ekwipunku biegacza. Jedną z najważniejszych kwestii podczas doboru butów do biegania jest to, po jakim gruncie będziemy biegać. Wydawać może się to dość trywialne, jednakże buty do biegania miejskiego zdecydowanie różnią się od butów do biegania w terenie, które nazywane bywają butami trailowymi. Kolejnym aspektem na który powinno się zwrócić uwagę jest materiał z którego wykonane są takie buty. Musi być on przewiewny i lekki, a także skutecznie odprowadzać nadmiar wilgoci. Warto zauważyć, że wybór odpowiedniego rozmiaru ma także bardzo duże znaczenie, gdyż za duże lub za małe buty nie tylko sprawiają dyskomfort, ale mogą prowadzić do niebezpiecznych urazów i kontuzji, których początkujący biegacz powinien zdecydowanie unikać.

 

Jakie niezbędne akcesoria powinny znaleźć się w wyposażeniu biegacza?

Podczas biegania ciepłota ciała dość mocno wzrasta, przez co zaczynamy się pocić, a pot jest potwierdzeniem spalanych kalorii. Dlatego też niezwykle istotnym elementem wyposażenia każdego początkującego biegacza jest odpowiedni strój. Powinien być on wygodny, a także odprowadzać zbędną ilość wilgoci. Coraz większa ilość osób biega ze słuchawkami na uszach, ponieważ muzyka potrafi bardzo skutecznie zmotywować do jeszcze bardziej intensywnych ćwiczeń. Muzyka najczęściej odtwarzana jest ze smarfona, dlatego też bardzo przydatnym akcesorium jest opaska na telefon do biegania. Zakładana jest na rękę, dzięki czemu smartfon jest zabezpieczony przed upadkiem. Co więcej, opaska na telefon do biegania umożliwia także swobodne korzystanie ze smartfona, ponieważ przednia strona opaski jest zazwyczaj zrobiona z przezroczystego tworzywa.

 

O czym pamiętać podczas pierwszych treningów?

Najważniejszą zasadą każdego początkującego biegacza jest to, aby nic nie robić ponad swoje siły. Nikt nie udaje się na bieg w maratonie od tak – systematyczne bieganie coraz dłuższych dystansów sprawia, że organizm i kondycja zaczynają być coraz lepsze. Warto pamiętać także o rozgrzewce, która przygotuje mięśnie do wysiłku i zapobiegnie niechcianym kontuzjom i urazom.

Bieganie jest bardzo przyjemnym sportem, ponieważ pozwala rozładować stres, budować odporność i hartować organizm. Warto wspomnieć także o endorfinach, czyli hormonie szczęścia, które uwalniane są podczas wysiłku fizycznego.

artykuł zewnętrzny