Intymność

Nie tylko prezerwatywy nowoczesna antykoncepcja mechaniczna

Nie tylko prezerwatywy: nowoczesna antykoncepcja mechaniczna

Prezerwatywa to jedna z najbardziej rozpowszechnionych i najłatwiej dostępnych metod antykoncepcji mechanicznej. Bardziej nowoczesne metody zapobiegania ciąży poprzez stosowanie „barier” to wkładki wewnątrzmaciczne, np. kapturki, spiralki i błony.

 

Na czym polega mechaniczne zapobieganie ciąży

Antykoncepcja mechaniczna polega na zablokowaniu plemnikom dotarcia do macicy i jajowodów przez mechaniczne bariery. Zapobieganie ciąży odbywa się, w tym wypadku, za pomocą błon dopochwowych, kapturków naszyjkowych, wkładek wewnątrzmacicznych oraz tradycyjnych prezerwatyw.

 

Kapturek naszyjkowy, rozmiar dobiera ginekolog

Kapturki naszyjkowe mają różne kształty, np. walca lub stożka. Aby były maksymalnie skuteczne, ich rozmiar powinien być dobrany przez ginekologa. Kapturek dopasowuje się kształtem to szyjki macicy, przez co stanowi barierę między nasieniem a macicą i jajowodami. Stożek wyjmuje się nie wcześniej niż 6 godzin po stosunku płciowym.

 

Błona dopochwowa, czyli diafragma, może być używana przez 2 lata

Diafragma jest większa od kapturka i można jej używać przez około 2 lata, sprawdzając, czy nie uległa uszkodzeniu. Stosując tę metodę antykoncepcji dobrze jest stosować jednocześnie środek plemnikobójczy, gdy kobieta zakłada błonę wcześniej jak 3 godziny przed stosunkiem. Błony dopochwowej nie zaleca się wyjmować przez 6 godzin po współżyciu.

 

Spirala antykoncepcyjna czyli wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładkę wewnątrzmaciczną, nazywaną też sprężynką, lekarz umieszcza w macicy. Metoda polega na tym, że spirala rozszerza się, powodując zmiany w śluzie szyjkowym, które uniemożliwiają plemnikom dostanie się do macicy. Nie zaleca się stosowania wkładki kobietom z przewlekłym stanem zapalnym narządów rodnych oraz przebytą ciążą pozamaciczną.

 

Prezerwatywy dla mężczyzn i kobiet

Najłatwiejszą formą antykoncepcji metodą mechaniczną jest używanie prezerwatyw. Kondomy mają różne rozmiary, strukturę a także zapach. Zwykle robione są z lateksu. Oprócz stanowienia bariery między macicą a plemnikami, prezerwatywy chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Przy zakładaniu kondoma trzeba uważać, aby nie uszkodzić jej w czasie wyjmowania z opakowania. Prezerwatywy dla kobiet dostępne są bez recepty, choć nie są tak powszechne jak męskie. Damski kondom z dwóch stron zakończony jest pierścieniem zamkniętym i otwartym. Pierwszy umieszcza się w macicy, drugi pozostaje na zewnątrz. Problemem w stosowaniu prezerwatyw dla kobiet jest trudność w jej założeniu.