Żyć Dobrze

Onyks – siła i odwaga zaklęte w kamieniu

Onyks – siła i odwaga zaklęte w kamieniu

Onyks to wyjątkowy kamień półszlachetny, wykorzystywany w jubilerstwie i atrybutach władców, takich jak np. pieczęcie, już w starożytności. Minerał ten symbolizuje siłę, determinację i odwagę, dlatego też współcześnie w swoich projektach chętnie korzystają z niego kreatorzy wyjątkowej biżuterii dedykowanej pewnym siebie i eleganckim mężczyznom.

 

Onyks – czarno-biała skała znana już w starożytności

Nazwa onyks pochodzi ze starożytnej greki, oznacza dosłownie „pazur” (gr. onix) i nawiązuje do twardości oraz ostrych krawędzi tego kamienia. Minerał ten jest odmianą chalcedonu i dość rzadko występuje w naturze. Charakteryzuje się niespotykanym, naprzemiennym ułożeniem biało-czarnych warstw, występuje także w odmianie białej i zielonej. Onyks doskonale znano w starożytności, uważano go za kamień przynoszący szczęście, a jego czarną odmianę postrzegano jako kamień magiczny, używany przez czarnoksiężników. W Grecji i Rzymie najchętniej wyrabiano z niego kamee i pieczęcie, a w starożytnym Egipcie służył do wyrobu ceramiki i mis. Wzmianki o onyksie pojawiają się także w Biblii. We współczesnej literaturze broszkę z onyksem nosi Scarlett O’Hara, bohaterka „Przeminęło z wiatrem”. To właśnie w czarnej żałobnej sukni i w pięknej broszce z onyksem pojawia się na balu charytatywnym w Atlancie i, ku zgorszeniu wszystkich obecnych, tańczy z Rhettem Buttlerem, co zdecydowanie nie przystoi młodej wdowie.

 

Onyks – symbolika i lecznicze właściwości kamienia

Margaret Mitchell, autorka powieści „Przeminęło w wiatrem”, nieprzypadkowo zapewne wybrała onyks na kamień noszony w broszy przez Scarlett. Od dawna bowiem uważa się, że symbolizuje on siłę, moc i władzę, a osoba, która nosi onyks sama kieruje swoim losem i z determinacją dąży do osiągnięcia zamierzonych celów. Lecznicza moc onyksu pomaga osiągnąć harmonię w ciele, łagodzi skutki stresu i wzmacnia siłę oraz odporność. W astrologii zaś onyks dedykowany jest zodiakalnym koziorożcom oraz wszystkim tym, którzy chcą pożegnać się z przeszłością i z odwagą wejść w teraźniejszość.

 

Onyks w sztuce jubilerskiej

W starożytności onyks pojawiał się w jubilerstwie i sztuce Indii, Chin i Egiptu. To właśnie chiński cesarz miał wykonaną z onyksu swoją niepowtarzalną pieczęć. Onyks, w zielonej postaci, upodobali sobie artyści tworzący w epoce art dèco, którzy wiele swych rzeźb osadzali na podstawach z tego kamienia. Współcześnie, onyksem – kamieniem symbolizującym moc i władzę – inspirują się projektanci męskiej biżuterii, stworzonej dla silnych i pewnych siebie panów, którym nieobce jest podejmowanie trudnych decyzji. Wyjątkowo kamień ten prezentuje się w surowej, nieobrobionej postaci, która uwidacznia jego twardą strukturę. Po taki właśnie surowy onyks w projekcie męskiej bransoletki sięgnęła m.in. prestiżowa niemiecka marka Montblanc, dostępna w Polsce w sieci luksusowych butików Noble Place. Naturalny, nieobrobiony onyks z unikatowym wzorem inspirowanym pokrywami ulicznych, paryskich włazów, wyjątkowo prezentuje się na tle czarnego, plecionego sznurka. Bransoletka Montblanc w Noble Place dostępna jest w butikach stacjonarnych w Warszawie i Gdyni oraz w sprzedaży internetowej.

Artykuł zewnętrzny