O zdrowiu

otyłość i nieświeży oddech

Osoby z nadwagą częściej mają nieświeży oddech

Czy istnieje bezpośredni związek pomiędzy otyłością i nieświeżym oddechem? Im większą nadwagę posiadasz tym bardziej prawdopodobne, że twój oddech będzie miał nieprzyjemny zapach dla twojego otoczenia. Choć powszechna otyłość to nowoczesny wynalazek to zjawisko nieświeżego oddechu sięga tysięcy lat.

 

Teraz mamy jeszcze jeden dobry powód, aby wybrać się na powakacyjną dietę. Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie opublikowali badania, których wyniki wskazują na bezpośredni związek pomiędzy otyłością i nieświeżym oddechem: większa nadwaga – większe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska nieświeżego oddechu.

W badaniu odnotowano również, po raz pierwszy, dowody naukowe, które łączą nieświeży oddech z konsumpcją alkoholu.
Potwierdzenie powiązania tego zjawiska z alkoholem nie było zaskoczeniem, ponieważ z niepotwierdzonych wcześniej informacji takie wnioski przedstawiano. Jednak skorelowanie nieświeżego oddechu z otyłością było niespodziewane.

 

Próba

Badania przeprowadzono w Izraelu w warunkach klinicznych na próbie 88 osób dorosłych o różnej wadze i wzroście. Podczas testowania zapachu oddechu zadawano również pytania dotyczące ich codziennych nawyków.

U pacjentów z nadwagą częściej stwierdzano cuchnący oddech niż w przypadku osób z wagą prawidłową lub z niedowagą. Nie ma jednak żadnych dowodów naukowych na to, dlaczego tak jest. Przypuszcza się, że związek między otyłością i nieświeżym oddechem może być spowodowany przez kilka czynników. Osoby otyłe mogą mieć dietę, która promuje stan suchości w ustach. Sugeruje się również, że ludzie, którzy są otyli mogą przywiązywać mniejszą wagę do higieny, w tym w szczególności higieny jamy ustnej. (Tu zapewne należy powiązać to ze specyfiką zamieszkiwania na Bliskim Wschodzie biorąc pod uwagę fakt wykonywania badań. Chociaż z drugiej strony kto wie jak przekłada się to na resztę świata).

 

Cuchnący oddech starożytnego świata

Choć powszechna otyłość to nowoczesny wynalazek to nieświeży oddech jest zjawiskiem sięgającym tysięcy lat.
Znane są zapisy dotyczące nieświeżego oddechu w starożytnym Egipcie. W starożytnym Rzymie sprzedawano środki odświeżające oddech. Nieświeży oddech jest często wymienianym zjawiskiem w Talmudzie.

Dochodziło do tego, że na przykład pan młody mógł doprowadzić do stwierdzenia nieważności małżeństwa, jeśli w noc poślubną odkrył, że żona ma nieświeży oddech. W czasach starożytnych nieświeży oddech był traktowany prawie jak trąd.

 

Świadomość

Problemem pozostaje do dziś. Nieświeży oddech i strach, że może wystąpić w każdej chwili dręczy miliony ludzi, bo wbrew pozorom nie jest łatwym obiektywne określenie woni własnego oddechu. Wśród osób badanych tylko dziewięć osób posiadało świadomość swojego nieświeżego oddechu.

W tej chwili najważniejszym jest określenie potencjalnych czynników, które mogą doprowadzić do tego stanu, aby można było leczyć przyczyny. Otyłość jest teraz dodana do listy, która zawiera już suchość w ustach, nieodpowiednią higienę jamy ustnej, a nawet filiżankę porannej kawy.

W wielu przypadkach wystarczy tylko nieco poprawić nasze nawyki co może wpłynąć na eliminację, lub zmniejszenie nieprzyjemnej woni. Nie można jednak zapominać, że zjawisko to może być oznaką choroby i watro porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.

W innych artykułach w naszym portalu znajdziesz również porady dotyczące odświeżania oddechu. Zapraszamy do lektury.