O zdrowiu

Przygotuj się na upalne lato już teraz, kupując klimatyzator

Przygotuj się na upalne lato już teraz, kupując klimatyzator

Zima dobiega końca, a biorąc pod uwagę warunki pogodowe z ostatnich lat, już za kilkanaście tygodni możemy spodziewać się nadejścia pierwszej fali upałów. To odpowiedni moment, aby dokonać zakupu klimatyzatora. Tradycyjne urządzenia nie sprawdzą się wszędzie, ale do wyboru mamy jeszcze klimatyzatory przenośne.

 

Klimatyzacja tradycyjna – czy każdy może ją mieć?

Montaż stacjonarnych klimatyzatorów to idealny sposób na ochronę przed letnimi upałami. Niestety, nie każdy może z niego skorzystać. Oznacza to bowiem naruszenie konstrukcji budynku, na co mieszkańcy bloków muszą uzyskać odpowiednie zezwolenia. Brak zgody zarządcy budynku lub rady mieszkańców uniemożliwia podjęcie jakichkolwiek działań. Jeżeli lokal znajduje się w starej kamienicy, przeszkodą może być również sprzeciw konserwatora zabytków.

Niekiedy na drodze do realizacji marzenia o domowej klimatyzacji stają również ograniczenia finansowe. Do zakupu klimatyzatorów trzeba bowiem doliczyć wydatki związane z ich montażem, jak również z późniejszymi przeglądami. Kosztów tych nie trzeba ponosić w przypadku klimatyzatorów przenośnych, z których można korzystać bez jakichkolwiek zezwoleń.

 

Jak działa klimatyzator przenośny?

Monoblokowy (jednoczęściowy) klimatyzator przenośny działa bardzo podobnie do klimatyzatora stacjonarnego. Takie urządzenie nie ma jednak jednostki zewnętrznej, ponieważ wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie, którą należy ustawić w środku pomieszczenia. Gorące powietrze odprowadzane jest na zewnątrz poprzez rurę. Wyprowadzenie jej na zewnątrz nie sprawia trudności, ponieważ wystarczy wysunąć jeden koniec węża przez uchylone okno. Oczywiście, konieczne jest zabezpieczenie okna przed napływem ciepła z zewnątrz, ale odpowiednia uszczelka rozwiązuje problem.

Warto wspomnieć o tym, że w nielicznych klimatyzatorach przenośnych obecne są dwie rury. Druga przeznaczona jest wówczas do pobierania powietrza spoza budynku, aby objętość powietrza wyprowadzanego na zewnątrz nie przekraczała tej wprowadzanej do środka. Pozwala to zapobiec podciśnieniu, skutkującemu niepożądanemu napływowi ciepłego powietrza spoza pomieszczenia. W praktyce klimatyzatory dwururowe są w stanie obsłużyć większe pomieszczenie niż urządzenia jednokanałowe o tej samej mocy.

 

Jak wybrać dobry klimatyzator?

Zgodnie z informacjami zawartymi w artykule Jak wybrać klimatyzator przenośny na Homespot.pl – poradnik, bardzo ważnym parametrem każdego klimatyzatora jest jego moc chłodnicza. Przed zakupem urządzenia trzeba upewnić się, iż odpowiada ona warunkom panującym w pomieszczeniu, w którym planujemy wykorzystywać sprzęt. Zapotrzebowanie na moc chłodząca związane jest z powierzchnią pokoju, a także ze stopniem jego nagrzewania.

W pomieszczeniach o standardowej wysokości na każde 10 m² potrzeba minimum 0,87 kW mocy. Czynnikami wpływającymi na wzrost tej wartości są m.in. lokalizacja pomieszczenia na poddaszu, wychodzenie okien na południe i zachód, słaba izolacja termiczna budynku

oraz brak rolet i żaluzji okiennych. Warto jednak zaznaczyć, iż podany przelicznik dotyczy urządzeń jednorurowych, natomiast wspomniany już klimatyzator dwukanałowy jest w stanie obsłużyć większą powierzchnię.

Klimatyzatory przenośne różnią się między sobą również pod względem liczby oferowanych trybów pracy. Tego typu urządzenie może nie tylko chłodzić powietrze, ale i osuszać je oraz odświeżać, czyli pełnić funkcję wentylatora. Co więcej, na rynku dostępny jest szeroki wybór klimatyzatorów przenośnych z funkcją ogrzewania. Taki sprzęt przydaje się nie tylko latem, ale i zimą, zwłaszcza w przypadku awarii sieci grzewczej.

Oczywiście, pod uwagę należy wziąć też pozostałe funkcje i parametry klimatyzatora, aby wybrać sprzęt jak najlepiej dostosowany do swoich potrzeb. Warto także upewnić się, iż stosunek ceny klimatyzatora do oferowanych przez niego możliwości jest korzystny.

 

Jak zamontować klimatyzator przenośny?

Montaż klimatyzatora przenośnego to zadanie, które można wykonać samodzielnie, dlatego nie trzeba zatrudniać w tym celu żadnych fachowców. Urządzenie trzeba rozpakować i postawić na równej, płaskiej i suchej powierzchni. Powinno stać w odległości co najmniej 50 cm od ścian i mebli. Jeden koniec węża podłączamy do obudowy, a drugi wysuwamy przez uchylone okno, najlepiej po założeniu wspomnianej już uszczelki okiennej. Teraz wystarczy podłączyć sprzęt do prądu, wybrać odpowiednie dla siebie ustawienia i można już cieszyć się upragnionym chłodem.