Intymność

Seks po 40 czy może być lepiej

Seks po 40 - czy może być lepiej?

Po czterdziestce nasze ciała, styl życia i reakcje seksualne zmieniają się. Dotyczy to mężczyzn i kobiet. Zauważamy zmiany fizyczne, psychiczne i hormonalne, to normalne i nieuniknione. Czy te zmiany mogą poprawić życie seksualne?

 

Kobiety zaczynają wchodzić w okres menopauzy,

która występuje, gdy ilość żeńskich hormonów zmniejsza się co powoduje zanik menstruacji. Zazwyczaj dzieje się to po 50-tce. Ale proces często rozpoczyna się nieco wcześniej, w okolicach 40-stki i trwa cztery lub pięć lat.

Podczas tego okresu tkanki pochwy stają się cieńsze, zmniejsza się intensywność nawilżania. Kobieta może stracić warstwę ochronnej tkanki tłuszczowej w okolicy łonowej, gdy przybiera na wadze, co widać gdzie indziej. Nagle stosunek może się okazać mało przyjemny, a nawet bolesny.

Nie rozumiejąc tych naturalnych zmian fizycznych, kobiety skarżą się, że mąż jest zbyt szorstki i wycofują się z aktywności seksualnej. Mąż błędnie uważa, że jego partnerka straciła zainteresowanie nim.

 

Mężczyźni również przechodzą zmiany hormonalne

Testosteron, który wpływa na popęd płciowy osiąga najwyższe poziomy między 20 a 30 rokiem życia, a następnie stopniowo maleje. Osłabienie erekcji związane jest ze spowolnieniem przepływu krwi w organizmie, który przychodzi z wiekiem nieuchronnie.

Jednak żadna z tych zmian nie powinna zakłócać pełnowartościowego życia seksualnego. Na przykład, gdy kobieta odczuwa pochwy dyskomfort, odpowiedni dla niej lubrykant może załatwić problem. Miękkie erekcje 40-letniego mężczyzny, uniemożliwiające osiągnięcie orgazmu, też można wspomóc na różne sposoby.

 

po 40 ce

 

Co dalej...?

 

Zwolnione tempo

„Seks młodych jest szybki i wściekły”, mówi dr Herant Katchadourian, profesor biologii człowieka na Uniwersytecie Stanforda. Mężczyzna 20-sto leni osiąga orgazm w ciągu dwóch do pięciu minut po rozpoczęciu współżycia; Jego partnerka potrzebuje około 20 minut lub więcej, aby osiągnąć swój szczyt podniecenia. Podczas gdy ona wciąż się rozgrzewa, on może już być w raju – po wszystkim.

Ale wraz z wiekiem tempo erotyczne zwalnia. Z powodu naturalnego spowolnienia przepływu krwi i zmiany napięcia mięśni, mężczyźni po 40 - stce potrzebują więcej czasu, aby osiągnąć punkt kulminacyjny, a ich orgazmy są mniej gwałtowne. Teraz odczucia mężczyzny są w większym stopniu pasujące do rytmu seksualnego kobiety. Może on zwolnić, przejść do fazy zmysłowego uwodzenia.

 

Kobiety w wieku lat 20, najrzadziej ze wszystkich grup wiekowych, osiągają orgazm podczas stosunku. Kobiety w okolicach 40-stki odczuwają największą przyjemność z seksu i mają orgazmy, których wcześniej nie doświadczały, lub miały je rzadziej.

Młody mężczyzna może osiągnąć erekcję na każde skinienie – wystarczy mu widok majtek lub biustonosza. Ale po 40 roku życia, może nie reagować na to co widzi, większy wpływ na niego będą miały pocałunki i pieszczoty jego partnerki.

 

Czas poeksperymentować

Z czasem partnerzy są bardziej doświadczeni i bardziej ufni wobec siebie. To pomaga w pozbyciu się wcześniejszych zahamowani, co w efekcie prowadzi do satysfakcjonującego seksu. To najlepszy czas na nowe pomysły, lub nowe spojrzenie na to co robiło się do tej pory.

 

Osiągnąć więcej mniejszym kosztem

Badanie wykazują, że prawie połowa 25 – 29 - latków uprawia seks co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. Po czterdziestce, liczba odbytych stosunków spada o 30 procent. Co ciekawe, mimo spadku liczby zbliżeń, zarówno kobiety, jak i mężczyźni po 40-tce uważają, że właśnie teraz są emocjonalnie i fizycznie spełnieni.

Rzadsze kontakty fizyczne powodują, że rodzi się przekonanie, że każde spotkanie może stać się bardziej wyjątkowe, a momentu tego należy oczekiwać i degustować się nim. W dojrzałym związku coraz większy nacisk kładzie się nie na to – jak często, ale jak dobrze.

 

Satysfakcjonujące życie seksualne po czterdziestce wymaga wprowadzenia do życia szeregu korekt

Częstym zjawiskiem jest poszukiwanie młodszych partnerów, zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Jest to często spowodowane chęcią pokazania samemu sobie, że ciągle jest się atrakcyjnym i młodym.

Czas jednak płynie nieubłaganie i pary, które to rozumieją i są gotowe stawić czoło zachodzącym zmianom, będą czerpać większą niż kiedykolwiek przyjemność seksualną. Ich życie seksualne będzie bogate również po 50-tce i dalej.

 

Cieszmy się życiem póki trwa!