O zdrowiu

Soczewki kontaktowe – zobacz, co trzeba wiedzieć

Soczewki kontaktowe – zobacz, co trzeba wiedzieć!

Zdecydowałeś się na zamianę okularów korekcyjnych na soczewki kontaktowe? Masz jednak wątpliwości, czy aby na pewno szkła kontaktowe to dobry wybór? W naszym artykule znajdziesz podstawowe informacje, które będą niezbędne przed pierwszym użyciem „kontaktów”.

 

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Soczewki zawsze powinien dobrać okulista lub optometrysta podczas badania wzroku. W zależności od wady, jaką posiadasz, zaleci soczewki sferyczne, które stosuje się przy krótkowzroczności oraz nadwzroczności, soczewki toryczne przeznaczone dla astygmatyków lub multifokalne, które pomogą osobom cierpiącym na prezbiopię, czyli starczowzroczność. Specjalista określi również odpowiednią moc soczewek, ich średnicę i promień krzywizny, a ponadto pomoże wybrać produkt dostosowany do Twoich potrzeb.

 

Rodzaje soczewek kontaktowych

Oprócz wspomnianych wyżej rodzajów soczewek przeznaczonych do korekcji wad wzroku, szkła kontaktowe mogą się różnić także materiałem, z którego zostały wykonane. Największą popularnością cieszą się soczewki miękkie wykonane z hydrożelu oraz soczewki silikonowo-hydrożelowe. Soczewki mogą różnić się również trwałością, a co za tym idzie, częstotliwością ich wymiany. Dostępne są zarówno modele jednodniowe, jak dwutygodniowe, miesięczne, a nawet kwartalne i roczne.

 

Gdzie najlepiej kupować soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to produkt medyczny, dlatego zawsze należy je kupować w sprawdzonych punktach, które posiadają w swojej ofercie tylko oryginalne, pełnowartościowe produkty. Najłagodniejszą dla naszych portfeli opcją jest korzystanie z oferty sklepów internetowych specjalizujących się w sprzedaży soczewek. Charakteryzują je dużo niższe ceny oraz większa dostępność mocy i rodzajów soczewek. Stroną godną polecenia jest twojesoczewki.com, gdzie oprócz szerokiej gamy produktów, można również uzyskać fachową pomoc on-line.

 

Higiena użytkowania soczewek kontaktowych

Ponieważ soczewki kontaktowe mają bezpośredni kontakt z naszym okiem, bezwzględnie należy zachowywać podczas ich zakładania i zdejmowani absolutną higienę. Soczewki zakłada się i zdejmuje wyłącznie czystymi i suchymi rękami. Podczas codziennego przemywania szkieł kontaktowych płynem należy sprawdzać, czy soczewka nie jest uszkodzona, np. pęknięta. Brak zachowania higieny może skutkować zapaleniem spojówek, jak również wieloma zdecydowanie poważniejszymi schorzeniami okulistycznymi.

W przypadku, gdy zdecydujesz się na użytkowanie soczewek wielodniowych, musisz pamiętać o ich właściwej pielęgnacji i przechowywaniu. Zawsze po zdjęciu szkieł należy je wyczyścić specjalnym płynem do soczewek, a następnie umieścić w pojemniczku wypełnionym nim tak, by były całkowicie zanurzone w płynie. W przypadku soczewek jednodniowych, po całym dniu noszenia zużytą soczewkę należy wyrzucić do kosza, a następnego dnia po prostu założyć nową parę.

Soczewki kontaktowe gwarantują codzienną wygodę. Dzięki nim można swobodnie uprawiać wszelkiego rodzaju sporty. Gwarantują pełen zakres widzenia bez ograniczeń, jakie mogą powodować okulary. Gwarantujemy, że już po pierwszym dniu używania soczewek kontaktowych nie będziesz już chciał wyciągać okularów z futerału.

Artykuł zewnętrzny