Żyć Dobrze

Żeglowanie - sposób na niezapomniany urlop

Żeglowanie - sposób na niezapomniany urlop

Urlop na jachcie kojarzy się z dużymi wydatkami i problematyczną organizacją. Nic bardziej mylnego! Jeśli marzysz o wakacjach na wodzie, pięknych widokach i klimatycznych zachodach w słońca - czas rozpocząć przygodę! Jak przystąpić do realizacji? Czy potrzebne są jakieś pozwolenia? A może lepiej skorzystać z oferty biura i udać się na zorganizowany rejs? Wszystko zależne jest od preferencji, doświadczenia i budżetu. Sprawdź, jak zorganizować wakacje na jachcie i wypocząć na morzu, jeziorze czy oceanie.

 

Rejsy zorganizowane - komfortowy wypoczynek

Miłośnicy wypoczynku mniej aktywnego, a bardziej wygodnego, z pewnością zainteresują się rejsami organizowanymi przez biura podróży. Wycieczki tego typu dostępne są zarówno w ofercie typowych biur podróży, jak też tych zorientowanych wyłącznie na organizację rejsów. Wybierając tę opcję można liczyć na ciekawe atrakcje, bez konieczności samodzielnego planowania każdego etapu rejsu. Zazwyczaj zyskać można także pomoc doświadczonego przewodnika. Ma to ogromne znaczenie, gdy podczas rejsu chcemy obejrzeć najpiękniejsze zabytki i ciekawostki. Co więcej podczas rejsów tego typu często organizowane są imprezy muzyczne, taneczne i inne eventy.

Poziom komfortu podczas rejsu zależny jest oczywiście od wyboru opcji wycieczkowej. Pobyt organizowany jest na mniejszych i większych jachtach, jak też ogromnych statkach wycieczkowych. Konkretnie wyróżnić można jachty hotelowe, sportowe, turystyczne czy też turystyczno-sportowe. Ostateczna decyzja często uzależniona jest od budżetu przeznaczonego na realizację wymarzonego urlopu. Niezwykle istotna jest także destynacja. Rejsy zagraniczne to duży wydatek, a zarazem duża atrakcja i niezapomniane przeżycie. Popularne są chociażby rejsy w rejonie Morza Śródziemnego, podczas których zwiedzić można najważniejsze centra kulturowe Europy, takie jak Rzym, Grecja, Hiszpania czy Chorwacja. Niezwykle klimatyczne są także rejsy na terenie Morza Bałtyckiego i Mazur. Podczas rejsu na Morzu Bałtyckim i Północnym zwiedzić można na przykład Sztokholm, Oslo, Tallin czy Helsinki.

 

Żaglówki w porcie

 

Samodzielny wynajem jachtu, czyli prawdziwa przygoda

Czarter jachtu to doskonała propozycja dla wszystkich miłośników przygody i żeglarzy - zawodowców, pasjonatów czy amatorów. Warto zarazem pamiętać, że prowadzenie jachtu wymaga zazwyczaj posiadania odpowiednich uprawnień. Są to tak zwane patenty żeglarskie przyznawane przez Polski Związek Żeglarski oraz Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Uzyskanie takiego patentu nie jest jednak sprawą problematyczną, gdyż wystarczy odbyć około 2-tygodniowe szkolenie na patent jachtowego sternika morskiego, a kolejno zdać egzamin! Czy jest opcja wynajmu jachtu bez patentu? Taka możliwość istnieje, gdy chodzi o wynajem jachtów motorowych o maksymalnej długości kadłuba do 7,5 m oraz maksymalnej mocy silnika 10 kW. Warto jednak pamiętać, że osoba sterująca jachtem nadal pozostaje odpowiedzialna za bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się na pokładzie.

Dlaczego warto wynająć jacht? Odpowiedź jest prosta. Ponieważ zyskuje się w ten sposób pełną dowolność wyboru atrakcji i odwiedzanych miejsc. W takim wypadku to sami podróżujący dostosowują plan wycieczki do własnych oczekiwań i potrzeb. Co ważniejsze, wynajem jachtu możliwy jest zarówno w Polsce, jak też poza granicami kraju. Aby urlop odbył się bez zbędnych problemów warto wcześniej zapoznać się z wymogami obowiązującymi w danym kraju. W Chorwacji, będącej popularnym celem miłośników żeglugi, wymagane są polskie uprawnienia żeglarskie oraz uprawnienia do obsługi radia UKF. Zależnie od posiadanego poziomu uprawnień, możliwy jest czarter jachtu żaglowego o kadłubie długości 12 m, 18 m lub większej. Prawdziwi pasjonaci żeglarstwa, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia i doświadczenie, często decydują się na zakup własnego jachtu czy też niewielkiej żaglówki. Bez wątpienia to rozwiązanie ma wiele plusów, a pierwszym z nich jest totalna wolność wyborów.

Niezależnie od tego, czy w podróż wybierzesz się wraz z zorganizowaną grupą, czy też wypad planujesz samodzielnie, konieczne jest uprzednie przemyślne planowanie i zakup sprzętu, wyposażenia oraz odzieży. To nie tylko kwestia wygody, ale także bezpieczeństwa. Odzież należy ponadto dostosować względem warunków klimatycznych panujących w danym rejonie.

Komplekowe wyposażenie jachtu, odzież żeglarską, akcesoria czy kamizelki ratunkowe znajdziesz w sklepie żeglarskim Maristo.pl.