Intymność

Znaczenie estrogenów i progesteronu

Znaczenie estrogenów i progesteronu w organizmie mężczyzny

Estrogeny i progesteron to żeńskie hormony płciowe, które występują również u mężczyzn, jednakże w znacznie mniejszych stężeniach. Mają one wpływ na proces dojrzewania plemników, a także na hamowanie przekształcania testosteronu w dihydrotestosteron, którego nadmierna ilość może prowadzić między innymi do raka prostaty. Poziom hormonów u mężczyzn można sprawdzić, wykonując badania hormonalne.

 

Estrogen u mężczyzn – za co odpowiada?

Chociaż estrogen uznawany jest za typowo żeński hormon płciowy, to występuje również u mężczyzn, jednakże w znacznie mniejszej ilości. Powstaje on na skutek aromatyzacji androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Estrogeny odpowiadają między innymi za dojrzewanie plemników oraz hamowanie wzrostu komórek nowotworowych. Ich ilość zwiększa się wraz z wiekiem.

 

Konsekwencje nadmiaru i niedoboru estrogenu

Nadmiar estrogenu u mężczyzn może skutkować: nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej, osłabieniem libido (popędu płciowego), problemami z erekcją, powiększeniem gruczołu krokowego, a także ginekomastią (przerostem sutka). Z kolei niedobór estrogenu u mężczyzn może prowadzić nawet do tak poważnych konsekwencji jak niepłodność. W przypadku podejrzenia nadmiaru lub niedoboru estrogenu należy wykonać podstawowe badania hormonalne [1].

 

Progesteron u mężczyzn – jego rola i znaczenie

Progesteron jest żeńskim hormonem płciowym, który pozwala kobiecie na utrzymanie ciąży. Jest on ważny także dla mężczyzn, ponieważ hamuje proces przekształcania się testosteronu w dihydrotestosteron, którego nadmierne stężenie może prowadzić nawet do tak poważnej choroby jak rak prostaty. Progesteron u mężczyznprodukowany jest przez jądra i nadnercza, a jego norma wynosi 02-1,38 ng/ml. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom progesteronu u mężczyzn może skutkować poważnymi zaburzeniami.

Nadmiar tego hormonu skutkuje: depresją, ospałością, zmęczeniem, niskim libido, utratą włosów, odkładaniem się tłuszczu, suchością skóry, niepłodnością oraz problemami ze zbudowaniem tkanki mięśniowej. Z kolei niedobór progesteronu u mężczyzn może objawiać się: problemami z prostatą, powiększeniem piersi, utratą masy mięśniowej, trądzikiem, bólami mięśniowo-stawowymi, a także rozregulowaniem pracy tarczycy [2].

Podstawą do zdiagnozowania niedoboru lub nadmiaru progesteronu są badania hormonalne. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów warto więc udać się do lekarza, który wypisze stosowne skierowanie, a następnie – w razie takiej konieczności – właściwie pokieruje leczeniem.

 

  1. Kula K., Słowikowska-Hilczer J., Walczak-Jędrzejowska R., et.al. Znaczenie fizjologiczne estrogenów u mężczyzn – przełom w endokrynologii. Endokrynologia Polska. 2005; 3(56): 314-321.
  2. Stachowicz M.A., Lebiedzieńska A., Dieta a testosteron w organizmie sportowca. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna. 2005;1: 88-96.

 Artykuł zewnętrzny