O zdrowiu

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe – leczenie może być skuteczne

Łysienie androgenowe spowodowane jest skłonnościami genetycznymi do miniaturyzacji mieszków włosowych. To choroba przewlekła, która dotyka ogromnej części osób dorosłych i to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Poznaj sposoby walki z tym rodzajem łysienia, który został uznany za chorobę przewlekłą.

 

Przyczyny choroby

Wszystko wskazuje na to, że przyczyną łysienia androgenowego jest pochodna męskiego hormonu – testosteronu, która nazwana została dihydrotestosteron, w skrócie DHT. To właśnie androgeny pełnią bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu męskiego organizmu, wpływając na ich poziom libido.

Jednak to nie jest ich jedyna rola. Androgeny mają ogromny wpływ na wzrost zarostu na twarzy, a powstrzymują wzrost włosów na skroniach i na czubku głowy. Tak, tak, brzmi trochę dziwnie. To tak zwany paradoks androgenowy.

To właśnie hormon DHT jest przyczyną postępującej miniaturyzacji mieszków włosowych na niektórych obszarach głowy, co bezpośrednio wpływa na znacznie krótszy czas życia włosów. Jednak jest dobra wiadomość. Łysienie androgenowe – leczenie jest skuteczne, choć jest to proces, który zależy też od fazy, w której się rozpocznie.

 

Jak to się zaczyna?

Tak jak każda choroba przewlekła, łysienie androgenowe może mieć różne postaci i przebiegać odmiennie u różnych osób. Jeśli choroba ma ostrą postać, to pojawia się ona już u nastolatków. Linia włosów zaczyna się podnosić na skroniach i na czole, a z czasem obejmuje już cały czubek głowy. U kobiet włosy przerzedzają się wzdłuż przedziałka, symetrycznie zlokalizowanego na głowie.

I tak jak mężczyźni często godzą się z tym faktem i przycinając włosy na krótko, przechodzą nad tym faktem do porządku dziennego. Tak znacznie trudniej kobietom pogodzić się z tą sytuacją. Dziś można skutecznie zatrzymać taki proces utraty włosów. Leczenie wymaga przede wszystkim postawienia diagnozy i wdrożenia procesów „naprawczych”.

 

Łysienie androgenowe – leczenie

W leczeniu łysienia androgenowego stosuje się metody zapobiegające nadmiernemu przekształcaniu się testosteronu w dihydrotestosteron, który właśnie powoduje miniaturyzację mieszków włosowych oraz ich osłabianie.

Z powodzeniem stosuje się też leki, które nie tylko hamują wypadanie włosów, ale także uaktywniają i stymulują wzrost zupełnie nowych. Dzieje się tak dlatego, że preparaty pobudzają namnażanie się komórek wchodzących w skład mieszków włosowych.

Środki te zapobiegają i odwracają ich miniaturyzację. Leki te działają w długim okresie czasu, a pierwsze efekty widać po około czterech miesiącach stosowania. I tak jak w każdym leczeniu, ważna jest tu konsekwencja i systematyczność.

Artykuł zewnętrzny