Żyć Dobrze

Taniec a sprawność fizyczna

Taniec a sprawność fizyczna

Taniec stał się jednym z najmodniejszych rodzajów treningu. Wzięło się to stąd, że wiele kobiet (a ostatnio coraz większa ilość mężczyzn), znudzonych monotonnymi ćwiczeniami czy aerobikiem, szukając odmiany zainteresowało się lekcjami tańca.

 

W klubach gimnastycznych (zwanych też fitness-studio lub fitness-club) można uczyć się step-dance, tańca jazzowego czy baletu. Wobec dużego zainteresowania i napływu chętnych prowadzący kluby ciągle wzbogacają swoje programy i w większych miastach można uczęszczać na rozmaite kursy tańca. Najpopularniejsze są: taniec jazzowy, step-dance, flamenco, a w dalszej kolejności taniec brzucha, taniec afrykański i brazylijski, a także przyjęty entuzjastycznie musical-dance.


W jaki sposób taniec wpływa na sprawność fizyczną?

Taniec uruchamia wszystkie mięśnie i jest doskonałym treningiem dla całego organizmu. Ruchy taneczne, obroty i podskoki angażują po kolei poszczególne partie ciała i pozwalają na wyćwiczenie równowagi, giętkości, prawidłowej postawy i oddechu. Uczymy się panować nad swoim ciałem, kiedy poruszamy nim w sposób kontrolowany lub utrzymujemy w równowadze. Możemy urozmaicać trening taneczny wprowadzając coraz to nowe ruchy i kroki.

Z lekcji na lekcję nasze ruchy staną się coraz bardziej pewne, płynne i nabiorą elegancji. Warto się trudzić, aby osiągnąć takie efekty. Pocimy się obficie i spalamy zapasy tłuszczu (o ile nie uzupełniamy utraconych kalorii obfitym posiłkiem). To co na początku może nam przeszkadzać, to lustra na ścianie studia czy sali gimnastycznej. Jednak lustra umożliwiają nam kontrolę ruchów i postawy, a także ujawniają wszystkie niepotrzebne krągłości, co dopinguje do dalszych ćwiczeń.

 

Taniec uzdrawia psychikę!

Taniec stał się jednym z najmodniejszych rodzajów treningu. Wzięło się to stąd, że wiele kobiet, znudzonych monotonnymi ćwiczeniami czy aerobikiem, szukając odmiany zainteresowało się lekcjami tańca. W klubach gimnastycznych (zwanych też fitness-studio lub fitness-club) można uczyć się step-dance, tańca jazzowego czy baletu. Wobec dużego zainteresowania i napływu chętnych prowadzący kluby ciągle wzbogacają swoje programy i w większych miastach można uczęszczać na rozmaite kursy tańca. Najpopularniejsze są: taniec jazzowy, step-dance, flamenco, a w dalszej kolejności taniec brzucha, taniec afrykański i brazylijski, a także przyjęty entuzjastycznie musical-dance.


Czy taniec jest odpowiednim treningiem dla każdego?

Jeśli lubisz muzykę, to tak. Dobrze jest być choć trochę muzykalną, ale właśnie ćwicząc możemy tą muzykalność w sobie wyrobić. Wybierając kurs tańca kierujemy się intuicją i gustem muzycznym, wtedy to będzie również dobry trening. Umówmy się na lekcję próbną i sprawdźmy, czy właśnie ten taniec nam odpowiada. Wiek i kondycja nie mają takiego znaczenia - panie po sześćdziesiątce także mogą nauczyć się tańca brzucha. To, co jest nam potrzebne, to wytrzymałość i cierpliwość, trzeba bowiem ćwiczyć rok czy dwa, aby naprawdę było widać efekty. Nie każdy musi od razu zostać mistrzem!


Unikajmy przesady!

Nauczyciele i nauczycielki tańca mają ciało wysportowane przez lata ciężkiej pracy. W ich wykonaniu wszelkie skomplikowane obroty i podskoki wydają się dziecinnie łatwe. Nie dajmy się temu zwieść i wykonujemy tylko to, co nie sprawia nam większych trudności. Dobry nauczyciel zwraca uwagę na to, żeby uczniowie nie ćwiczyli zbyt dużo.

 

Taniec-terapia czy trening?

Terapia to szczególny rodzaj tańca, powstały w latach czterdziestych jako metoda uwalniania od napięcia psychicznego. W późniejszych latach rozwinęła się jako dziedzina psychoterapii. Wyspecjalizowani terapeuci zajmują się ludźmi mającymi problemy wynikające z nadmiernego lęku lub niepewności. W przebiegu terapii pacjenci próbują wyrażać uczucia w formie tańca. Próbują oni tańcem wyrazić takie pojęcia, jak czuć się małym albo wielkim. Przeżycie uczuć całym ciałem działa na pacjentów silniej niż słowa, zmniejsza lęk, powoduje wzrost zaufania do siebie i poczucia własnej wartości, budzi chęć do życia. Działanie terapii wykracza poza sferę aktywności fizycznej.

Mimo tego całego wysiłku rytmiczne ruchy taneczne przy pięknej muzyce działają odprężająco na ciało i psychikę. Bywalcy dyskotek dobrze o tym wiedzą, a przy nauce tańca wyraźnie to widać - taniec sprawia ogromną przyjemność i niebywale odpręża. Po pierwszych niepewnych krokach szybko się rozluźniamy i dopiero wtedy możemy w pełni rozkoszować się ruchem i muzyką. Rośnie poczucie siły i panowania nad własnym ciałem, a także pewność siebie.