Żyć Dobrze

Twoje ręce mówią o Tobie

Twoje ręce mówią o Tobie

Czy zdarzyło ci się spotkać osoby, które przyglądały się Twoim rękom? Ciekawe - była to zwykła ciekawość, bezmyślne patrzenie, czy może próba oceny Twojej osoby? Zapewne ciężko Ci to stwierdzić bo nie wiedziałeś, że wielu ludzi potrafi dość trafnie ocenić człowieka tylko po kształcie jego rąk. Może to i bzdura, ale...

 

Chirologia

To, że na podstawie kształtu i linii dłoni można scharakteryzować człowieka, a nawet przepowiedzieć jego przyszłość, wiedziano już w starożytności. Kolebką tej dziedziny wiedzy, zwanej z grecka chirologią, były Indie. Stamtąd sztuka ta przywędrowała do Chin, a następnie do Persji i Egiptu. Bardzo szybko zyskała popularność w Grecji, gdzie poszczególnym elementom tej sztuki - podobnie jak w astrologii - nadano greckie nazwy.

Z chirologii wyodrębniono chiromancję, zajmującą się analizowaniem linii na wewnętrznych częściach dłoni. Dawniej przy przepowiadaniu z dłoni opierano się głównie na intuicji. Obecnie wielu lekarzy i naukowców wykorzystuje wyniki analizy dłoni jako badania pomocniczego przy diagnozowaniu wielu schorzeń. Ponadto kształt, linie i znaki na dłoniach odzwierciedlają osobowość i uwarunkowania psychofizyczne człowieka.

 

Podstawowe typy rąk

Ręka pierwotna lub podstawowa - dłoń duża, gruba, szeroka i twarda. Palce krótkie i grube, paznokcie małe. Kciuk dość krótki, jakby ucięty. Dłoń taka jest przystosowana głównie do pracy fizycznej. Spotykana jest u rolników i osób ciężko pracujących fizycznie od młodych lat. Właściciel takiej ręki nie lubi roztrząsać problemów teoretycznych ani uciekać w marzenia. Jego świat jest surowy i prosty, czarne jest czarne, a białe jest białe. Pozbawiony jest wrażliwości na piękno i sztukę. Lenistwo umysłowe nie pozwala mu na głębsze przemyślenie wielu spraw. Nie lubi niejasnych sytuacji. Może osiągać znaczące sukcesy w sportach siłowych. Osobę taką łatwo jest oszukać, gdyż bywa łatwowierna i naiwna.

 

Ręka w kształcie łopatki - duża, palce grube i krótkie, kciuk bardzo rozwinięty. Dłoń podobna jest do łopaty. Jej właściciel to człowiek energiczny, zaradny życiowo. Posiada predyspozycje do działań praktycznych, znacznie mniejsze zaś do pracy naukowej czy abstrakcyjnej. Jest obowiązkowy, wierny i wytrwały zarówno w miłości, jak i w przyjaźni. Cechuje go również pewna niezależność. Potrafi się zbuntować i nie poddać czyjemuś dyktatowi.

 

Ręka artystyczna - zarówno palce, jak i cała dłoń mają kształt stożkowy. Palce są długie, a paznokcie podłużne, wielkość dłoni - średnia. Ręka ta sprawia przyjemne wrażenie. Jej właściciel jest impulsywny, pełen inicjatywy. Cechuje go duża sprawność umysłowa i bogata wyobraźnia, brak mu natomiast wytrwałości i konsekwencji w doprowadzaniu do końca rozpoczętego dzieła. Kocha piękno i sztukę, może być znakomitym mówcą, orędownikiem czyjejś sprawy, ale sam jest osobą mało praktyczną, zbytnio przeżywającą załamania i rozterki duchowe.

 

Ręka praktyczna - wielka, szeroka, wygięta i szorstka. Kciuk rozwinięty nadmiernie. Osoba posiadająca takie ręce dobrze sobie radzi w życiu, i to niemal w każdej sytuacji. Kieruje się przede wszystkim rozsądkiem, potrafi panować nad emocjami i słabostkami. Cechuje ją pracowitość, solidność i odpowiedzialność, duża dyspozycyjność i uległość wobec silniejszych oraz mały szacunek dla słabszych.

 

Ręka kwadratowa - krótka i masywna, długość palców odpowiada szerokości wewnętrznej strony dłoni, palce kanciaste. Właściciela takiej ręki cechuje zamiłowanie do ładu i porządku. Nie jest to osoba twórcza, lecz zdecydowanie wykonawcza. Lubi odpowiadać zasłyszane zadania i poruszać się w obrębie obowiązujących praw, przepisów i zaleceń przełożonych. Nie znosi improwizacji czy zagmatwanych spraw. Zdolności dyplomatyczne są jej piętą achillesową.

 

Ręka filozoficzna - charakteryzuje się zgrubieniami w stawach, tworzącymi jakby wyżły. Kciuk jest mocny, a paznokcie zaokrąglone. Ta nieco sękata ręka cieszy się szczególnie w krajach Orientu dużym uznaniem. Uważana jest za rękę doktrynerów, filozofów i artystów. Jej posiadacze to często wielcy myśliciele i wizjonerzy. Interesują się sprawami bytu i moralności. Charakteryzują się też niezależnością myśli i buntowniczym duchem wobec rzeczywistości.

 

Ręka mieszana - łączy w sobie różne typy rąk i jest najczęściej spotykana. Mieszanina cech może dawać bardzo interesujące rezultaty. Właściciele takich rąk są z natury bardzo uniwersalni i radzą sobie świetnie w życiu. Ich wadą jest natomiast zbytnia powierzchowność, zarówno w sferze koncepcyjnej, jak i praktycznej. Ponadto rzadko bywają dokładni i solidni. Brylują natomiast w towarzystwie, są świetnymi dyplomatami, aktorami oraz odnoszą sukcesy wszędzie tam, gdzie mają kontakt z ludźmi.

 

Twoje ręce mówią o Tobie

 

Przedstawiony podział typów rąk ma charakter bardzo ogólny i czysto umowny. Dopiero analiza innych specyficznych cech rąk pozwala na bardziej precyzyjną charakterystykę danej osoby. Cechy te podajemy poniżej.

 

 • Dłoń mała - osoba o strategicznym sposobie myślenia, interesują ją tylko działania na wielką skalę. Jest władcza i dumna. Często gubi się w szczegółach, gdyż nie przywiązuje do nich wagi.
 • Dłoń duża - osoba myśląca, cierpliwa, zdolna do wykonywania prac delikatnych i precyzyjnych.
 • Dłoń proporcjonalna - osoba inteligentna, rozważna i zrównoważona.
 • Dłoń średnia - to typ najczęściej spotykany. Właściciel takiej dłoni jest bystrym obserwatorem życia, ale nim przystąpi do działania, stara się dokładnie sprawę przemyśleć.
 • Dłoń długa - osoba o umyśle analitycznym. Jest sumienna i obowiązkowa. W kontaktach z otoczeniem przejawia nerwowość, wyniosłość, co jest po części spowodowane wrodzoną nieśmiałością. Cechuje ją też skąpstwo i egoizm.
 • Dłoń długa z krótkimi palcami - osoba energiczna, niespokojna, woląca działać i pracować indywidualnie, z trudem podporządkowująca się ogółowi.
 • Dłoń długa z długimi palcami - duża wyobraźnia, podatność na emocje i życie we własnym świecie.
 • Dłoń szeroka - osobę taką cechuje życiowy optymizm, energia i dynamizm w działaniu. Łatwo nawiązuje kontakty, lubi działać na pokaz.
 • Dłoń wąska - opanowanie, mała witalność, nieufność, egoizm, lękliwość w podejmowaniu decyzji oraz skłonność do kłamstwa.
 • Dłoń kwadratowa z krótkimi palcami - osoba uczciwa, pracowita i praktyczna życiowo.
 • Dłoń kwadratowa z długimi palcami - duże zdolności ogólne, umiejętność logicznego myślenia, dobra organizacja wewnętrzna i świadomość celów.
 • Dłoń jędrna o elastycznej skórze - dobry stan zdrowia i optymistyczna natura.
 • Dłoń miękka i pulchna - osoba bardzo zmysłowa, ale nie lubiąca się przepracowywać.
 • Dłoń twarda i sucha - właściciel takiej dłoni z natury za bardzo się wszystkim przejmuje i jest sceptycznie nastawiony do życia.
 • Dłoń za duża, nieproporcjonalna - człowiek przebiegły i podstępny.
 • Dłoń ociężała - grubiaństwo i ignorancja.
 • Dłoń delikatna, pomarszczona na wierzchu - dobroć i uprzejmość.
 • Dłoń o małej liczbie wewnętrznych linii - nieskomplikowane życie, beztroskie i ustabilizowane.
 • Dłoń z dużą liczbą wewnętrznych linii - bardzo duża nerwowość, brak pewności siebie i przejmowanie się drobnostkami.
 • Dłoń ciepła - duży temperament, serdeczność i porywczość, uleganie emocjom.
 • Dłoń zimna - wyrachowanie, chłodny stosunek do otoczenia.
 • Dłoń stale wilgotna - słaby stan zdrowia, m.in. niewłaściwe krążenie krwi, poszukiwanie coraz to nowych wrażeń.
 • Dłoń obficie owłosiona - ciężki umysł i niebezpieczna zmysłowość. Jeśli owłosiona jest tylko dolna część dłoni, to wskazuje na umysł twórczy, wynalazczy i dużą witalność.
 • Dłoń nieowłosiona - zniewieściały charakter.
 • Mała ruchliwość dłoni i palców - osoba z trudem dostosowująca się do pracy zespołowej.
 • Skóra twarda na dłoniach - człowiek czynu, który źle się czuje bez zajęcia.
 • Dłoń silnie umięśniona - właściciel takiej dłoni nie odmawia sobie dobrego jedzenia, trunków ani zmysłowych przyjemności.
 • Dłoń mocno koścista - zazdrość, zawiść, skąpstwo i złośliwość.
 • Dłoń biała - zrównoważenie wewnętrzne, opanowanie, niezdolność do bardziej dynamicznych działań.
 • Dłoń żółta - typ intelektualisty; duża uczuciowość, ale również zapalczywość i zacietrzewienie.
 • Dłoń różowa - osoba o takich dłoniach cieszy się uznaniem otoczenia, chętnie pomaga innym i jest obowiązkowa w pracy.
 • Dłoń czerwona - choleryk, czasem raptus, odznacza się dużym dynamizmem życiowym, nieustępliwy polemista.
 • Dłoń ciemna - złośliwość, cięty dowcip, zapalczywość, ale też i duża inteligencja.

W tym momencie jesteś już zapewne po pierwszych oględzinach swoich rąk i zastanawiasz się nad dopasowaniem ich wyglądu do powyższych opisów. I dobrze. Zanim bowiem postarasz się o dokonanie oceny innego człowieka, poćwicz na sobie. Jeśli uważasz, że to wszystko bzdura to zapewne też masz rację, bo jeśli nie przywiązujesz do tego wagi, to znaczy, że nie jest to strefie Twoich zainteresowań. Początkującym chirologom natomiast, życzymy powodzenia i trafnych ocen.