Moto Sfera

tarcza hamulcowa

7 zasad wymiany tarcz hamulcowych

O tym, że układ hamulcowy jest w aucie jednym z najważniejszych elementów, nikogo nie trzeba przekonywać – stanowi podstawę bezpieczeństwa i zapewnia komfort podróżowania. Tarcze hamulcowe pełnią w nim niebagatelną rolę. Zanim przystąpimy do ich wymiany, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami specjalistów.

 

1. Sprawdzaj ich stan regularnie

Nie obowiązują restrykcyjne zasady odnośnie okresu eksploatacji czy liczby przejechanych kilometrów, po których należy wymienić tarcze hamulcowe. Granice są bardzo szerokie i wynoszą około 50-100 tysięcy kilometrów. Dlatego najlepiej oceniać ich stan co kilka miesięcy.

 

2. Wymień stare tarcze, gdy:

- są znacznie lub nierównomiernie zużyte,

- na ich powierzchni pojawiły się nierówności, garby i rowki,

- zauważyłeś na nich drobne lub znaczne pęknięcia!

 

3. Wybierz właściwe tarcze, które pasują do modelu samochodu

Tarcze różnią się konstrukcją, średnicą oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Potrzebne informacje znajdziesz w karcie pojazdu. Mogą być też wytłoczone na samym zużytym elemencie. Najprostszym modelem są – uważane za najbardziej trwałe – tarcze pełne bez żłobień. Ich minusem jest to, że powoli chłodzą się po ostrym hamowaniu.

Tarcze wentylowane posiadają specjalne otwory, które ułatwiają odprowadzanie ciepła. Tarcze wentylowane z nacięciami bądź nawierceniami zapewniają najwyższą odporność na wysokie temperatury. Ich minusem jest to, że potrafią się szybciej zużywać. Przeczytaj, jaką tarczę warto wybrać: http://teamtotal.pl/blog/wymiana-tarcz-hamulcowych.

 

4. Zapoznaj się z warunkami gwarancji

Przed wyborem tarcz, sprawdź też zasady ich użytkowania. Większość producentów zastrzega, że produkty nie są objęte gwarancją, jeśli są użytkowane w celach sportowych. Jeśli zamierzasz poszaleć na wyścigach, wybierz specjalnie do tego przeznaczone części.

 

5. Wymieniaj tarcze parami

Nie warto oszczędzać i kupować tylko jednej tarczy. Zawsze trzeba wymieniać tarcze parami – na jednej osi pojazdu. Przy okazji należy wymieniać klocki hamulcowe. Najlepiej używać tarcz z tej samej serii, a nawet z tego samego opakowania.

 

6. Pamiętaj, że niewłaściwy montaż może uszkodzić tarcze

Gdy nowa tarcza zostanie założona na zabrudzoną lub krzywą piastę, jest niemal pewne, że się skrzywi. Dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie wyczyścić części koła przed założeniem na nie nowego elementu.

 

7. Zachowaj ostrożność przy hamowaniu

Bezpośrednio po wymianie tarcz i klocków hamulcowych unikaj gwałtownego i długotrwałego hamowania – zachowaj szczególną ostrożność przez pierwsze 300-400 km. Po przejechaniu takiego dystansu tarcze i klocki dopasują się do układu hamowania, zapewniając pełne bezpieczeństwo.

Kierując się tymi wskazówkami, zapewnisz bezawaryjną pracę układu hamulcowego w swoim aucie, a sobie pewną i komfortową jazdę.

Artykuł reklamowy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treśc reklamy

.