Moto Sfera

Akcesoria motocyklowe - podstawa, w którą musi być wyposażony każdy motocyklista

Akcesoria motocyklowe - podstawa, w którą musi być wyposażony każdy motocyklista

Z roku na rok rośnie zainteresowanie jednośladami w naszym kraju. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w 2020 roku w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów zarejestrowane było 1 112 642 motorowerów i 1 052 149 motocykli. Wraz z rosnącą popularnością motocykli w Polsce, coraz więcej osób, które do tej pory były zdecydowanymi zwolennikami “czterech kółek”, decyduje się na spróbowanie swoich sił w jeździe jednośladem. W jakie akcesoria powinien być wyposażony każdy motocyklista?

 

Akcesoria przydatne na starcie

Kierowcy samochodów są przyzwyczajeni do faktu, że mogą oni podróżować w niemal każdym stroju. W komfortowym prowadzeniu pojazdu nie przeszkadza im formalny ubiór, a klimatyzacja czy ogrzewanie samochodu zapewniają nam odpowiedni komfort cieplny. Nie wymagane są także kaski, kombinezony czy ochraniacze, które w jeździe motocyklem są kluczowe dla bezpieczeństwa prowadzącego.

 

Choć większość szkół jazdy oferuje usługę wypożyczania kasków dla swoich kursantów, to o rękawice, buty czy odpowiedni strój zwykle musimy zadbać samodzielnie. Nie warto zwlekać z decyzją o zakupie profesjonalnego sprzętu aż do zdania egzaminu. Pomijając higieniczny aspekt korzystania z indywidualnego kasku czy rękawic, profesjonalne akcesoria dadzą nam niebywały komfort podczas nauki. Odpowiednio dobrany strój będzie nie tylko świetnie dopasowany do naszego ciała, ale także zapewni nam bezpieczeństwo podczas ewentualnych wywrotek. Co ważne, wbrew obiegowej opinii profesjonalne akcesoria motocyklowe nie muszą być drogie - wystarczy przejrzeć ofertę topowych sklepów internetowych, aby przekonać się, że w każdym budżecie znajdziemy coś dobrego - zwłaszcza jeśli skorzystamy z sezonowych rabatów.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo głowy

Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. To właśnie dlatego przeglądając kaski motocyklowe, kierujmy się przede wszystkim opiniami i jakością wykonania sprzętu. Pamiętajmy, że kask to najważniejszy i jedyny element stroju motocyklisty, który jest wymagany prawnie. Nic dziwnego - głowa należy do najważniejszych i zarazem najdelikatniejszych części naszego ciała. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jednośladami, powinny sięgnąć po modele integralne i szczękowe. Choć nie są one najpiękniejsze, to pamiętajmy, że istnieje spore ryzyko wywrotki podczas pierwszych tygodni jazdy motocyklem, a nasze bezpieczeństwo musimy traktować poważniej niż wygląd. Ponadto dobrym pomysłem jest zakup kasku wyposażonego w pinlock oraz blendę przeciwsłoneczną. Dzięki tym dodatkom wizjer nie będzie nam parował oraz będziemy mogli cieszyć się komfortową jazdą nawet w najbardziej słoneczne, wakacyjne dni.

 

kask najważniejszy dla motocyklisty

 

Niezwykle ważne są także kurtka i rękawice, które nie tylko zabezpieczają motocyklistę przed warunkami atmosferycznymi, ale także chronią przed ewentualnymi skutkami wywrotek. Nawet najtańsze kurtki posiadają wbudowane wewnętrzne ochraniacze motocyklowe ramion, łokci czy pleców. Z kolei rękawice motocyklowe nie tylko uchronią nasze stawy przed wiatrem i deszczem, ale także zabezpieczą naszą skórę i kostki przed kontaktem z asfaltem w razie wypadku na drodze. Ważne jest także to, co pod strojem, czyli bielizna termoaktywna. Pozwala ona nie tylko utrzymać stałość temperatury ciała, ale także doskonale odprowadza wilgoć i pot.

 

Odpowiedni strój to absolutna podstawa wyposażenia każdego motocyklisty - już na etapie realizacji kursu prawa jazdy. Gdy już nabierzemy uprawnienia, a także nieco wprawy i pewności, warto przed pierwszą samodzielną jazdą zainwestować także w nawigację GPS, mobilny zestaw narzędzi, apteczkę czy tankbag na najpotrzebniejsze rzeczy. Jazda motocyklem to hipnotyzujące doświadczenie. Kto raz spróbuje, zapewne na stałe dołączy do grona fanów jednośladów.

Artykuł zewnętrzny