Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, może wywołać marskość wątroby, nadciśnienie, a nawet doprowadzić do wylewu. Nadmierne spożywanie trunku powoduje nie tylko agresję i przyrost masy ciała - prowadzi do uzależnienia i negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Istnieją jednak sposoby pomagające zwalczyć nałóg.

 

Przebieg terapii

Alkoholizm nie jest nałogiem, który możemy zwalczyć tak jak zwykłe dolegliwości. Problem ma swoje źródło w psychice pacjenta. Pierwszym i najważniejszym krokiem terapii jest zauważenie problemu przez samego uzależnionego. Dopóki nie przyzna on, że nie radzi sobie z nałogiem, nie będzie chciał podjąć współpracy z lekarzem. Pacjent musi się pogodzić z tym, że cała terapia jest długotrwała, żmudna, wymaga podporządkowaniu się odpowiednim regułom. Podstawową formą leczenia jest psychoterapia.

Cały proces może się ciągnąć nawet latami. Ma on na celu zmiany w postawie pacjenta, w jego sposobie myślenia oraz podejściu do życia. Leczenie ma charakter indywidualny i cechuje się odpowiednio dobranym i ciągle aktualizowanym programem. Cała terapia jest urozmaicona zajęciami grupowymi. Uzależnieni spotykają się i pod nadzorem opiekuna odpowiadają na zadawane pytania i przedstawiają swoje przemyślenia. Stanowi to ważny element leczenia, gdyż pacjenci motywują się wzajemnie do dalszej pracy nad samym sobą.

 

Reklama

 

Zasady leczenia

Podstawową zasadą obowiązująca podczas terapii jest abstynencja. Jeżeli pacjent ją złamie, powinien się do tego przyznać. Lekarz musi wiedzieć wszystko na temat postępowania leczonego, aby był w stanie odpowiednio aktualizować program. Charakter programu zależy od stopnia uzależnienia, okresu występowania choroby, wieku pacjenta oraz jego stanu neurologicznego.

Szczerość wobec opiekuna umożliwia też nawiązanie relacji, wymaganej do łatwego porozumiewania się. Jeśli uzależniony majaczy, towarzyszą mu drgawki bądź depresja i myśli samobójcze, należy go poddać hospitalizacji. Jest ona wymagana również jeśli pacjent jest w podeszłym wieku, jeśli kiedyś leczono u niego urazy czaszki, lub w przypadku gdy przebywa on w negatywnie oddziałującym otoczeniu.

 

Odtrucie alkoholowe

W niektórych przypadkach stosuje się wykonywane przez Centrum Psychiatryczne Choroszucha odtrucie alkoholowe. Zabieg jest jednorazowy, a jego długość jest zależna od ilości alkoholu w organizmie. Celem zabiegu jest przerwanie ciągu alkoholowego występującego u osób, które spożywają go w nadmiarze. Dzięki odtruciu zmniejsza się poziom alkoholu we krwi. Pacjent ma lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne po nadużywaniu alkoholu. Należy pamiętać, że odtrucie nie stanowi elementu leczenia. Jest to zabieg, który poprawia kondycję pacjenta po spożyciu alkoholu.

Nałogi są problemami psychicznymi, często niezauważalnymi przez uzależnionego. Najczęściej odpowiada on agresywnie i nerwowo na uwagi najbliższych. Kiedy sami nie jesteśmy w stanie pomóc choremu, należy skorzystać z pomocy odpowiednich klinik zdrowotnych. Centrum Psychiatryczne Choroszucha zajmuje się także leczeniem problemów takich jak depresja, co bardzo często jest dolegliwością towarzysząca nałogom.

Reklama

 

 

Komentarze  

0

#6 Aneta 2019-05-28 12:07

Mój brat na początku bardzo się upierał, że on nie ma żadnego problemu i nie potrzebuje pomocy. Wszyscy rozmawialiśmy z nim, że w ten sposób niszczy swoją rodzinę i siebie przede wszystkim... Ale co mogliśmy zrobić więcej... zawieźć go siłą do ośrodka, żeby później miał do nas pretensje? Na szczęście po upływie jakiegoś czasu zrozumiał, że naprawdę ma problem i sam a nawet z naszą pomocą nie poradzi sobie. Zaczęliśmy więc szukać odpowiedniego ośrodka, który zajmuje się takimi uzależnieniami i trafiliśmy na wspaniały Ośrodek Terapii Parasol, który jak się później okazało był najlepszą drogą ratunku. Wrócił stamtąd całkowicie odmieniony, co prawda nie chciał, żeby ktokolwiek go odwiedzał i widział w takim stanie ale najważniejsze jest to, że się udało... Wspaniali terapeuci dali mu wsparcie, dobre słowo i przede wszystkim skuteczną terapię. Ogólne warunki w ośrodku bardzo dobre, czysto, dobre jedzenie, piękna okolica, cisza i spokój. Naprawdę polecamy.
Cytować
0

#5 Vadim 2018-06-25 12:44

Można, ale pod okiem specjalistów ds. terapii uzależnień. Nie wiem ile razy sam próbowałem, zanim poszedłem do Ośrodka Nowe Życie w Wapnicy w zachodniopomorskim. Najważniejsze jest to, że to przeszłość, że zacząłem od nowa i mam przed sobą perspektywy długiego życia w gronie kochających mnie osób. Też mi dużo pomogły.
Cytować
+1

#4 Ranking 2017-11-08 10:38

Jeśli trafi się w odpowiednie ręce to wszystko można wyleczyć. Ranking Ośrodków Terapii (osrodkiterapii.pl) pomoże dokonać wyboru ośrodka leczenia uzależnień. Znajdują się tu nie tylko oferty ośrodków, ale także opinie pacjentów na ich temat.
Cytować
+1

#3 Dania 2017-10-26 11:30

Ja wygrałam z uzależnieniem, dzięki profesjonalnej pomocy, którą znalazłam w Ośrodku Koninki w Porębie Wielkiej. Nie było łatwo i stoczyłam naprawdę trudną walkę ze sobą, ale dzięki psychologom i terapeutom udało mi się to. Jak się chce, to można.
Cytować
+2

#2 Wiesia 2017-03-22 08:39

Byłam na terapii w ośrodku Wsparcie w Koszalinie. To było długie i ciężkie 8 tygodni, ale to najlepsze co mogło mnie w życiu spotkac. Boję się myslec gdzie bym teraz była, gdyby mi tam nie pomogli. Spotkałam tam wspaniałych ludzi, z którymi mogłam sie podzielić swoimi problemami. Odkąd wyszłąm z ośrodka żyję w trzeźwości i inaczej patrzę na swoje życie.
Cytować
+2

#1 Grażyna 2017-02-15 11:54

Dla mnie terapia alkoholowa to bardzo ważny okres w życiu, ale równie ważne jest też życie po terapii - ciągłe dbanie o to, żeby w domu nie było alkoholu, unikanie sytuacji do picia czy pijącego towarzystwa jest podstawą. Z początku trudno było mi wrócić do równowagi fizycznej i psychicznej. Muszę przyznać, że staram się wykorzystywać wszystkie rady kliniki "Tu i Teraz", której byłam pacjentką, ponieważ na własnej skórze widzę, że nie są to puste porady, a kroki do przeżywania życia bez alkoholu.
Cytować