Żyć Dobrze

alkoholizm leczenie

Alkoholizm to choroba, z której można się wyleczyć

Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, może wywołać marskość wątroby, nadciśnienie, a nawet doprowadzić do wylewu. Nadmierne spożywanie trunku powoduje nie tylko agresję i przyrost masy ciała - prowadzi do uzależnienia i negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Istnieją jednak sposoby pomagające zwalczyć nałóg.

 

Przebieg terapii

Alkoholizm nie jest nałogiem, który możemy zwalczyć tak jak zwykłe dolegliwości. Problem ma swoje źródło w psychice pacjenta. Pierwszym i najważniejszym krokiem terapii jest zauważenie problemu przez samego uzależnionego. Dopóki nie przyzna on, że nie radzi sobie z nałogiem, nie będzie chciał podjąć współpracy z lekarzem. Pacjent musi się pogodzić z tym, że cała terapia jest długotrwała, żmudna, wymaga podporządkowaniu się odpowiednim regułom. Podstawową formą leczenia jest psychoterapia.

Cały proces może się ciągnąć nawet latami. Ma on na celu zmiany w postawie pacjenta, w jego sposobie myślenia oraz podejściu do życia. Leczenie ma charakter indywidualny i cechuje się odpowiednio dobranym i ciągle aktualizowanym programem. Cała terapia jest urozmaicona zajęciami grupowymi. Uzależnieni spotykają się i pod nadzorem opiekuna odpowiadają na zadawane pytania i przedstawiają swoje przemyślenia. Stanowi to ważny element leczenia, gdyż pacjenci motywują się wzajemnie do dalszej pracy nad samym sobą.

 

Zasady leczenia

Podstawową zasadą obowiązująca podczas terapii jest abstynencja. Jeżeli pacjent ją złamie, powinien się do tego przyznać. Lekarz musi wiedzieć wszystko na temat postępowania leczonego, aby był w stanie odpowiednio aktualizować program. Charakter programu zależy od stopnia uzależnienia, okresu występowania choroby, wieku pacjenta oraz jego stanu neurologicznego.

Szczerość wobec opiekuna umożliwia też nawiązanie relacji, wymaganej do łatwego porozumiewania się. Jeśli uzależniony majaczy, towarzyszą mu drgawki bądź depresja i myśli samobójcze, należy go poddać hospitalizacji. Jest ona wymagana również jeśli pacjent jest w podeszłym wieku, jeśli kiedyś leczono u niego urazy czaszki, lub w przypadku gdy przebywa on w negatywnie oddziałującym otoczeniu.

 

Odtrucie alkoholowe

W niektórych przypadkach stosuje się wykonywane przez Centrum Psychiatryczne Choroszucha odtrucie alkoholowe. Zabieg jest jednorazowy, a jego długość jest zależna od ilości alkoholu w organizmie. Celem zabiegu jest przerwanie ciągu alkoholowego występującego u osób, które spożywają go w nadmiarze. Dzięki odtruciu zmniejsza się poziom alkoholu we krwi. Pacjent ma lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne po nadużywaniu alkoholu. Należy pamiętać, że odtrucie nie stanowi elementu leczenia. Jest to zabieg, który poprawia kondycję pacjenta po spożyciu alkoholu.

Nałogi są problemami psychicznymi, często niezauważalnymi przez uzależnionego. Najczęściej odpowiada on agresywnie i nerwowo na uwagi najbliższych. Kiedy sami nie jesteśmy w stanie pomóc choremu, należy skorzystać z pomocy odpowiednich klinik zdrowotnych. Centrum Psychiatryczne Choroszucha zajmuje się także leczeniem problemów takich jak depresja, co bardzo często jest dolegliwością towarzysząca nałogom.

Reklama