O zdrowiu

Cholesterol HDL LDL i całkowity jakie są normy

Cholesterol HDL, LDL i całkowity - jakie są normy?

W jakim celu należy przeprowadzić badanie poziomu cholesterolu we krwi? Podwyższone stężenie tego związku wiąże się z zagrożeniem rozwoju chorób układu krwionośnego. Istotne jest nie tylko oznaczenie cholesterolu całkowitego, ale też poszczególnych jego frakcji - HDL i LDL. Jakie są normy w tym zakresie?

 

Cholesterol "dobry", "zły" i całkowity

Cholesterol jest związkiem szalenie ważnym dla zachowania zdrowia. Problemem staje się dopiero jego nadmiar, a konkretnie przekroczenie normy "złego" cholesterolu LDL. Jest to frakcja o niskiej gęstości, której nadwyżka prowadzi do zwężenia tętnic poprzez odkładanie się w ich ścianach cholesterolu, co może skutkować miażdżycą. Aby zrównoważyć jego szkodliwy wpływ, potrzebna jest "dobra" frakcja lipoprotein o wysokiej gęstości, czyli HDL, która transportuje cholesterol z tkanek do wątroby, gdzie ulega metabolizacji. Dzięki temu ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych maleje. Niestety, wiele osób jest nieświadomych, że ma podwyższony cholesterol, dlatego należy poprosić lekarza o skierowanie na analizę i przekonać się, czy panel lipidowy pozostaje na właściwym poziomie.

 

Normy cholesterolu i jego frakcji

Badanie stężenia cholesterolu jest bardzo proste i polega na pobraniu na czczo próbki krwi. Wyniki analizy należy skonsultować z lekarzem, a jeśli prawidłowy stan jest przekroczony, trzeba podjąć środki zaradcze. Normy przedstawiają się następująco:

- Cholesterol całkowity nie powinien przekraczać 200 mg/dl (miligramy na decylitr). Wartości w granicach 201-240 mg/dl są określane jako graniczne, wynik wyższy niż 240 mh/dl oznacza wysoki cholesterol.

- Lipoproteiny HDL powinny mieć stężenie wyższe niż 50 mg/dl w przypadku kobiet i 40 mg/dl w przypadku mężczyzn. Jeśli wynik jest niższy, istnieje niebezpieczeństwo rozwoju chorób układu krążenia. W niektórych źródłach można znaleźć wartość powyżej 60 mg/dl jako wskazaną.

- W przypadku lipoprotein LDL, im jest ich mniej, tym lepiej. Idealny wynik to poniżej 100 mg/dl. Jeśli stężenie wynosi 100-129 mg/dl, stan ten jest bliski optymalnemu i dopuszczalny. 130-159 mg/dl to przedział graniczny, natomiast 160-189 mg/dl oznacza już wysokie stężenie frakcji LDL we krwi. Wynik powyżej 190 mg/dl określany jest jako bardzo wysoki*.

 

Poziom cholesterolu przekracza normy - co robić?

W zależności od tego, jak bardzo podwyższone jest stężenie cholesterolu we krwi, powinny być podjęte właściwe środki zaradcze. Czasami, zgodnie z zaleceniem lekarza, konieczne jest przyjmowanie leków na obniżenie cholesterolu. W innych sytuacjach wystarczy jednak kilka korzystnych zmian w stylu życia - są proste, a miewają wielką moc. Na początek warto przeanalizować swoje dotychczasowe nawyki. Palenie papierosów, picie alkoholu, bierny wypoczynek, życie w stresie, nadwaga - to zacięci wrogowie zdrowego serca.

Wykorzystywanie każdej wolnej chwili na aktywność fizyczną popłaca i może rozwiązać wiele problemów zdrowotnych. Podobnie jest z racjonalnym odżywianiem. Na początek dobre jest rozdzielenie obfitych posiłków na mniejsze porcje i zastąpienie smażonych potraw lub dań instant posiłkami świeżymi, gotowanymi na parze, duszonymi.

Codzienne menu warto komponować na bazie warzyw, owoców, chudego i wysokiej jakości mięsa, ryb, kasz, pełnoziarnistego pieczywa. Czym smarować kanapki? W przypadku podwyższonego cholesterolu świetnie sprawdza się Bececol MAX ze stanolami roślinnymi, które w naturalny sposób obniżają jego poziom. To zaledwie kilka łatwych zmian, a wielki prezent dla organizmu.

* Źródło norm: Cholesterol Testing and the Lipid Panel, WebMD, dostęp: 9.02.2016

Reklama