Żyć Dobrze

Ciagnik nowy czy używany, czyli główny dylemat przy zakupie

Ciagnik nowy czy używany, czyli główny dylemat przy zakupie

Rolnicy zmagają się z wieloma codziennymi obowiązkami, które oprócz kwestii związanych z samym prowadzeniem gospodarstwa, obejmują również sprawy urzędowe takie jak chociażby składanie wniosków o dopłaty czy zaznajamianie się z rozmaitymi regulacjami prawnymi. Z tego też względu warto choćby o jednej kluczowej kwestii pomyśleć zawczasu. Trudno sobie wyobrazić nowoczesne gospodarstwo rolne bez maszyny jaką jest ciągnik rolniczy czyli klasyczny traktor. Jego zakup jest jedną z najważniejszych inwestycji, dlatego też powinno się podejść do niej wyjątkowo rozważnie. Ciągłe awarie, duże zużycie paliwa czy ukryte usterki mogą w sposób niebotyczny podnieść koszty eksploatacji, co z kolei będzie negatywnie odbijało się na produkcyjności i opłacalności gospodarstwa.

 

Większość rolników stojących przed problemem wyboru ciągnika zastanawia się nad często zadawanym pytaniem: "nowy czy używany?" Szczególnie jeśli na zakup sprzętu użytkownik decyduje się wziąć kredyt. Rozpatrzmy zatem argumenty przemawiające za jedną bądź drugą opcją.

Traktor używany rolnicy nabywają przeważnie w przypadku użytkowania niewielkich gospodarstw, gdzie liczba motogodzin w ciągu roku nie jest zbyt wysoka. Jeśli chodzi o sam przebieg motogodzin, nie zawsze jest on wiarygodnym wyznacznikiem, którym należy kierować się przy kupnie używanej maszyny, gdyż może ona mieć za sobą generalną naprawę. Ponadto problemów może nastręczać zbyt skomplikowany system hydrauliczny lub elektronika. Szczególnie często awariom ulegają pompy hydrauliczne, które nie zawsze są w stanie udźwignąć nowoczesne zespoły obrotowe. Warto zwrócić uwagę, żeby ciągnik, który planujemy nabyć był maszyną łatwą w obsłudze i tanią w przypadku ewentualnej naprawy, a co za tym idzie, aby części były powszechnie dostępne.

Jednakże w dłuższej perspektywie zakup używanej maszyny przysporzy nam nie lada kłopotów. Coraz częstsze awarie znacznie uszczuplą naszą kieszeń na naprawy. Musimy także pamiętać, że używane ciągniki mogą posiadać wady ukryte, które ujawnią się dopiero podczas użytkowania. Można oczywiście próbować dochodzić swoich praw jeśli stan deklarowany w umowie sprzedaży był niezgodny ze stanem faktycznym, jednakże może być to proces żmudny, który zabierze nam dużo czasu i nerwów. Podobnie sprawa się ma jeżeli sprowadzamy maszynę z zagranicy. W takich przypadkach nie trudno bowiem o zwykłe oszustwo, szczególnie jeżeli cena jest podejrzanie korzystna. Znacznie lepiej nabyć maszynę od sprawdzonego krajowego dystrybutora, takiego jak agromarket.pl, który oferuje między innymi ciągniki marki Deutz Fahr.

Więcej argumentów przemawia za tym by nabyć nową maszynę, bez względu czy prowadzimy pracę na wielkich areałach ziemskich czy na mniejszych gospodarstwach. Cechy takie jak bezawaryjność, innowacyjne rozwiązania techniczne oraz rozsądna cena będą najważniejszymi argumentami przemawiającymi za zakupem nowego ciągnika. Nabycie takiego sprzętu będzie inwestycją w przyszłość, która zwróci nam się w zyskach produkcyjnych jakie będzie przynosiło gospodarstwo. Przez agromarket.pl możemy nabyć modele ciągników renomowanych firm oraz części zamienne do nich. Są to maszyny najwyższej jakości, wyposażone w innowacyjne urządzenia pozwalające na maksymalizowanie produkcji i znaczne niwelowanie kosztów eksploatacji oraz czasu pracy.

 Reklama