Moto Sfera

Czego nie wolno nam wozić w aucie?

Czego nie wolno nam wozić w aucie?

Już podczas kursu na prawo jazdy uczymy się, jakie akcesoria powinniśmy wozić w samochodzie, by wyjść cało z opresji, jak i uniknąć mandatu. Dowiadujemy się także o elementach, których wożenie nie jest obowiązkowe, ale warto je przy sobie mieć. W naszych samochodach znajdują się wiec obowiązkowo: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka, a także koło zapasowe, dojazdowe lub zestaw naprawczy, żarówki, bezpieczniki, zapas płynów oraz narzędzia. Czego natomiast wozić nam nie wolno?

 

Informacje o tym, jakich rzeczy nie wolno wozić w aucie, znajdziemy w Kodeksie Drogowym. Mowa tu o przedmiotach, które mogą spowodować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym i nie powinny znajdować się ani w kabinie samochodu, ani w bagażniku, ani też pod maską. Okazuje się bowiem, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zakazane jest używanie części, które nie spełniają warunków przedstawionych w tzw. przepisach szczegółowych. Jeśli podczas rutynowej kontroli drogowej policjant zauważy w samochodzie taką część i uzna, że zagraża ona bezpieczeństwu na drodze, może zatrzymać dowód rejestracyjny. Jakich przedmiotów wozić w samochodzie nie wolno?

 

Elementy szkodliwe dla środowiska

W dzisiejszych czasach, kiedy przykłada się ogromną wagę do ochrony środowiska, również samochody muszą spełniać wiele wymogów w tej kwestii. Nie wolno więc przewozić jakichkolwiek elementów, które są szkodliwe dla środowiska. Samochód nie może także emitować zbyt dużej ilości spalin. Kierowca takiego auta, przyłapany przez policjanta, może dostać mandat o wysokości nawet 300 zł.

Cywilnymi samochodami nie wolno przewozić substancji szkodliwych dla środowiska. Aby móc je przewozić, kierowca musi posiadać właściwe uprawnienia oraz mieć do dyspozycji specjalnie skonstruowaną cysternę, przeznaczoną do transportu takich ładunków.

 

Przedmioty niebezpieczne dla ludzkiego ciała

Za niebezpieczne dla ciała uważa się wszelkie przedmioty ostre, szpiczaste i wystające, którymi po prostu można zrobić sobie lub komuś krzywdę. Do tej kategorii zaliczają się również przedmioty z tzw. „listy chuligańskiej”, czyli takie, które potencjalnie mogą zostać użyte jako narzędzia zbrodni, a ich obecność w samochodzie wzbudzi podejrzenia policjantów podczas kontroli. A są to przede wszystkim kije bejsbolowe, siekiery itp. Zaskoczyć może natomiast fakt, że tasak lub piła łańcuchowa, które budzą grozę w popularnych filmach, zauważone w bagażniku przez policjantów, raczej nie wzbudzą u nich podejrzeń. Wożenie w samochodzie wspomnianych wyżej kłopotliwych przedmiotów nie jest przestępstwem, jednak w przypadku kontroli wiązać się będzie z koniecznością udzielenia funkcjonariuszom odpowiedzi na wiele wnikliwych pytań. Zajmie to sporo czasu i będzie stresujące. Jeśli więc nie jest to konieczne, nie trzymajmy tego typu przedmiotów w samochodzie. A jeśli już będziemy zmuszeni je gdzieś zawieźć, to kładźmy ich w kabinie na siedzeniach lub pod nimi, tylko schowajmy je do będącego dobrym zabezpieczeniem pudełka czy skrzynki, a następnie do bagażnika.

 

Urządzenia zakłócające działania sprzętu kontrolno-pomiarowego

Nie wolno posiadać w samochodzie żadnych urządzeń, zakłócających działanie jakiegokolwiek sprzętu kontrolno-pomiarowego. Mowa tu między innymi o popularnych dawniej „antyradarach”, szczególnie, jeśli są gotowe do użycia. Teoretycznie nie ma zakazu wożenia ich, gdy są wyłączone oraz zapakowane, jednak podczas kontroli drogowej może być różnie. Jedni policjanci mogą okazać się pobłażliwi i puszczą nas z takim „bagażem” wolno, inni już nie odpuszczą.

 

Upodabnianie się do pojazdu uprzywilejowanego

Nie wolno nam upodabniać naszego samochodu do pojazdu uprzywilejowanego, nawet w najmniejszym stopniu. Zakazane jest więc dokonywanie zmian w konstrukcji samochodu, których konsekwencją będzie zmiana rodzaju pojazdu. Nie wolno także emitować dźwięków i sygnałów typowych dla pojazdów uprzywilejowanych, a nawet przemalowywać samochodów, by przypominały ambulans, radiowóz czy też wóz lub mniejszy samochód strażacki.

 

Zróbmy przegląd rzeczy znajdujących się w aucie

Warto raz na jakiś czas przejrzeć schowek i bagażnik, by sprawdzić, czy wozimy wszystkie niezbędne elementy i czy nie ma w nim czegoś, co powinniśmy z auta usunąć. Może się okazać, że konieczny będzie zakup nowej gaśnicy, płynów, uzupełnienie apteczki, zestawu żarówek czy bezpieczników. Elementy te kupimy w sklepie motoryzacyjnym, jak na przykład motointegrator.pl.