O zdrowiu

Czy ciąża wpływa na sen w nocy? Jak?

Czy ciąża wpływa na sen w nocy? Jak?

Bezsenność w ciąży dotyka wielu kobiet. Jest to zdecydowanie jeden z najpowszechniejszych, a przy tym również jeden z najbardziej uciążliwych skutków ubocznych tego wyjątkowego stanu. Zaburzenia snu pojawiają się już w pierwszym trymestrze u około 44% przyszłych mam, w drugim trymestrze procent ten wzrasta do 46, w trzecim zaś wynosi prawie 64%. A więc im bardziej kobieta potrzebuje regenerujących właściwości snu, tym mniej organizm jej go zapewnia. Dlaczego tak się dzieje? Na czym polega zależność między ciążą a brakiem snu?

 

Ciąża a brak snu – skąd się bierze problem?

Ciąża wywołuje w organizmie kobiety mnóstwo zmian, przede wszystkim hormonalnych. Gwałtowny wzrost produkcji progesteronu i estrogenu, hormonów odpowiedzialnych między innymi za prawidłową fizjologię snu, prowadzi do skrócenia najbardziej regeneracyjnej jego fazy (NREM) i wydłużenia najbardziej płytkiej (REM). W efekcie kobieta śpi więcej, ale częściej się budzi i mniej się wysypia. Do tego dochodzą huśtawki nastroju, rosnące napięcie związane ze strachem przed zbliżającym się porodem oraz inne typowo ciążowe dolegliwości, takie jak tkliwość piersi, skurcze łydek czy zwiększona potrzeba oddawania moczu spowodowana uciskiem macicy na pęcherz, co tylko pogłębia zaburzenia snu i z czasem prowadzi do ich poważnych niedoborów. A niedobór snu, jak wiemy, bywa bardzo groźny dla zdrowia, zwłaszcza w czasie ciąży, ponieważ stan ten sam w sobie stanowi przecież duże obciążenie dla organizmu kobiety. Dlatego bezsenność w ciąży nie powinna być bagatelizowana. Na stronie https://terapiabezsennosci.pl/problemy-ze-snem-w-ciazy/ znajdą Państwo więcej szczegółów o bezsenności podczas ciąży.

 

Jak zwalczać bezsenność w ciąży?

Z bezsennością w ciąży nie można walczyć tak jak z każdą inną bezsennością, czyli za pomocą leków. Leczenie farmakologiczne wyklucza troska o prawidłowy rozwój płodu, u którego benzodiazepiny i ich pochodne mogą wywołać upośledzenie. Dlatego kobietom w ciąży zaleca się wyłącznie psychoterapeutyczne leczenie zaburzeń snu oparte na całkowicie naturalnych, a co za tym idzie, całkowicie bezpiecznych – zarówno dla przyszłej mamy, jak i maluszka, którego nosi pod sercem – sposobach regulacji snu. Taka metoda leczenia nosi nazwę terapii poznawczo-behawioralnej i wykazuje ogromną skuteczność w zwalczaniu bezsenności w ciąży i nie tylko.

Artykuł zewnętrzny