Żyć Dobrze

istnienie

Czy istnienie mężczyzn jest biologicznie uzasadnione?

Najnowsze badania pokazują, że siłą ewolucyjną ludzkości jest „dobór płciowy”, jako dominujący mechanizm odtwarzania potomstwa. Jeśli ktoś pamięta „Seksmisję” to zapewne i stwierdzenie, że mężczyźni służyli głównie do rozrywki. Czy to prawda?

 

Biolodzy od dawna zastanawiają się, jak procesy ewolucyjne, znane z bezwzględnego wymogu wydajności, pozwalają na istnienie mężczyzn - gdy w tak wielu gatunkach ich jedynym wkładem do reprodukcji są plemniki.

Badania opublikowane w „Nature” dziś pokazują, że dobór płciowy - gdy mężczyźni i kobiety rywalizują na polu reprodukcyjnym - poprawia zdrowie ludności i chroni przed zagładą, nawet w obliczu często występującego upośledzenia genetycznego z wysokim poziomem chowu wsobnego.

(Dla zainteresowanych – wytłumaczenie chowu wsobnego czyli kojarzenia krewniaczego – informacja tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ch%C3%B3w_wsobny

 

Dlaczego seks ciągle pozostaje dominującym mechanizmem odtwarzania gatunku

 

Dobór płciowy wydaje się być drugim świetnym pomysłem Darwina, gdzie wyjaśniając ewolucję w fascynujący sposób ukazał oddziaływanie wielu elementów, takich jak choćby dźwięki i zapachy, jako pomocne w walce o reprodukcję - czasem kosztem przeżycia.

 

kobieta wybiera cel

 

Dobór płciowy działa, gdy mężczyźni rywalizują o kobiety, a istnienie dwóch różnych płci wzmaga te procesy

To ostatecznie decyduje, kto przekaże swoje geny do następnego pokolenia. Jest to zjawisko powszechne przez co tworzy potężną siłę ewolucyjną.
Prawie wszystkie gatunki organizmów wielokomórkowych na Ziemi odtwarzają się za pomocą stosunku płciowego, ale jego istnienie nie jest łatwe do wyjaśnienia, ponieważ seks niesie duże obciążenia.

 

Jak się okazuje konkurencja wśród mężczyzn prowadząca do reprodukcji zapewnia bardzo istotną korzyść, ponieważ poprawia zdrowie genetycznej populacji.

Dobór płciowy osiąga ten cel poprzez filtrowanie i usuwanie szkodliwych mutacji genetycznych, pomagając ludności rozwijać się i uniknąć wyginięcia w dłuższym terminie.

 

Wyniki badań pokazują, że dobór płciowy jest ważny dla zdrowia populacji i jej wytrzymałości, ponieważ pomaga oczyścić i utrzymać trend negatywnych elementów zmienności genetycznej w populacji, stanowi ważny i skuteczny filtr do utrzymania i poprawy zdrowia populacji genetycznej.

Odkrycia dostarczają bezpośrednie wsparcie dla idei, że seks będzie trwał nadal w trybie dominującej reprodukcji, ponieważ umożliwia wybór seksualny do świadczenia tych ważnych korzyści genetycznych.

W przypadku braku seksu, gromadzą się szkodliwe mutacje populacji poprzez efekt zapadkowy, gdzie każda nowa mutacja sprowadza populację do wyginięcia. Dobór płciowy pomaga usunąć te mutacje, dzięki czemu populacje ratują się przed groźbą zagłady.

Badania zostały sfinansowane przez Natural Environment Research Council, w Leverhulme Trust and University of East England.