Intymność

Czy seks analny jest bezpieczny

Czy seks analny jest bezpieczny?

Szacuje się, że 90% mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami i aż 5% do 10% aktywnych seksualnie kobiet, ma doświadczenia z seksem analnym. Podczas gdy niektórzy ludzie uważają seks analny za przyjemny, w praktyce ma pewne wady i wymaga specjalnych środków ostrożności.

 

Często nazywany seksem analnym, stosunek analny jest aktywnością seksualną, która polega na włożeniu penisa do odbytu. Niektórzy ludzie mogą angażować się w stosunki analne, które niosą za sobą pewne zagrożenia dla zdrowia.

 

Czy seks analny jest bezpieczny?

 

Stosunek analny jest ryzykowną formą aktywności seksualnej z kilku powodów:

1. Odbyt, w przeciwieństwie do pochwy, nie posiada naturalnego nawilżania. Penetracja może rozerwać tkanki wewnątrz odbytu, dzięki czemu bakterie i wirusy dostają się do krwiobiegu. Może to prowadzić do rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV. Badania sugerują, że stosunek analny stwarza 30 razy większe zagrożenie zakażenia wirusem HIV niż stosunek dopochwowy.

Zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), może prowadzić do rozwoju brodawki odbytu i raka odbytu.

Tkanki wewnątrz odbytu nie są tak dobrze chronione jak skóra. Nasze tkanki zewnętrzne posiadają warstwę martwych komórek, które stanowią naturalną barierę ochronną przeciw infekcjom. Tkanka wewnątrz odbytu nie ma tej naturalnej ochrony i pozostaje podatna na rozdarcie i rozprzestrzenianie się infekcji.

 

czy bezpieczny

 

2. Odbyt został zaprojektowany tak, aby utrzymywać kał przed niekontrolowanym wyciekiem. Odbyt jest otoczony mięśniem podobnym do pierścienia, zwanym zwieraczem odbytu, który rozwiera się przy wydalaniu, a następnie zacieśnia, zbierając kolejną partię kału. Gdy mięsień jest napięty, penetracja odbytu może być bolesna i trudna. Powtarzający się seks analny może prowadzić do osłabienia zwieracza odbytu, co może spowodować trudność utrzymywania kału. Jednak ćwiczenia Kegla w celu wzmocnienia zwieracza mogą pomóc uniknąć tego problemu.

 

3. Odbyt jest pełen bakterii. Nawet jeśli oboje partnerzy są całkowicie zdrowi, to bakterie znajdujące się w odbytnicy mogą stanowić potencjalnie zagrożenie zarażenia partnerów. Łączenie seksu analnego i dopochwowego może prowadzić również do infekcji dróg moczowych i pochwy.

 

4. Seks analny może powodować też inne zagrożenia. Ustny kontakt z odbytem może łączyć się z ryzykiem zapalenia wątroby, wirusem opryszczki, wirusem HPV, oraz innych infekcji.

 

5. Choć poważne obrażenia związane z seksem analnym nie są powszechne, to może wystąpić krwawienie spowodowane uszkodzeniem hemoroidów lub rozerwaniem tkanki, może przytrafić się też coś poważniejszego, jak na przykład perforacja jelita grubego. Jest to już sytuacja niebezpieczna, która wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Leczenie wymaga pobytu w szpitalu, zabiegu chirurgicznego i leczenia antybiotykami, w celu zapobieżenia infekcji.

Zapobieganie problemom związanym z seksem analnym

Jedynym sposobem, aby całkowicie uniknąć ryzyka powstania opisanych wyżej problemów, jest powstrzymanie się od seksu analnego. Jeśli angażujesz się w seks analny, to pamiętaj, aby używać prezerwatyw w celu ochrony przed rozprzestrzenianiem się infekcji i chorób przenoszonych drogą płciową.

 

Podstawowe zasady zwiększające bezpieczeństwo seksu analnego:

1. Nigdy nie wkładaj penisa do ust lub pochwy po penetracji analnej. Zmiana formy seksu możliwa jest wyłącznie po zastosowaniu nowej prezerwatywy.

 

2. Korzystaj z dużych ilości lubrykantów w celu zmniejszenia ryzyka uszkodzenia tkanek wewnętrznych. W przypadku prezerwatyw lateksowych, zawsze używaj lubrykantu na bazie wody.

 

3. Przed penetracją zalecane jest jak największe rozluźnienie w celu zmniejszenia ryzyka powstania bólu. Jednym ze sposobów może być relaksująca ciepła kąpiel..

 

4. W przypadku pojawienia się bólu bezwzględnie zaprzestań penetracji analnej. Nigdy nie stosuj środków znieczulających.

 

5. Jeśli wystąpi krwawienie z odbytu, lub po seksie zauważysz rany, lub grudki wokół odbytu, lub jakiekolwiek inne niepokojące zmiany, udaj się z tym do lekarza najszybciej jak jest to możliwe.

 

Postraszyć zawsze warto, ale...

Jeśli lubisz seks analny, jeśli robisz to świadomie, jeśli tego chcesz i potrafisz zadbać o higienę oraz inne środki ostrożności, jeśli twój parter lub partnerka też tego chce, to szczeże powiedziawszy - ciężko o jakiekolwiek przeciwwskazania. Ważne abyście oboje bawili się wyśmienicie. A jeśli wracacie do tego co jakiś czas, ta znaczy zapewne, że to właśnie daje wam radość.