Żyć Dobrze

pielegnacja skory main

Czym się rożni skóra męska od kobiecej?

Grubość i późniejsze pojawienie się zmarszczek u mężczyzn – na te różnice w skórze męskiej i damskiej wskazujemy intuicyjnie. Oprócz nich skóra kobiet i mężczyzn różni się także natłuszczeniem i dynamiką starzenia. Pomimo różnic obie płcie często mają podobne problemy skórne. Dlatego sposób pielęgnacji powinien zależeć od rodzaju cery, jaki posiadamy.

 

Grubość

To podstawowa różnica. Za grubość naskórka u mężczyzn odpowiadają androgeny - męskie hormony płciowe. Skóra panów składa się z większej liczby warstw naskórka, dzięki czemu jest bardziej odporna na działanie słońca, wiatru, zimna i uszkodzenia mechaniczne. Androgeny odpowiadają także za strukturę włókien kolagenowych w skórze. U mężczyzn obniżanie się zawartości kolagenu w skórze następuje stopniowo. U kobiet zmiany są bardziej gwałtowne – szczególnie w okresie menopauzy następuje szybki spadek zawartości białka, które odpowiada za elastyczność skóry.

 

Wydzielanie sebum

Wydzielanie większej ilości sebum u mężczyzn także jest związane z działaniem hormonów płciowych. W męskiej skórze znajduje się więcej gruczołów łojowych, przez co jest mocniej natłuszczona, ale także bardziej podatna na pojawienie się trądziku młodzieńczego i różowatego. W przypadku nadmiernego wydzielania androgenów mogą pojawić się problemy skórne u obu płci, a u mężczyzn przedwczesne łysienie.

 

pielegnacja skory 1

 

Wrażliwość na ból

W skórze kobiet znajduje się więcej włókien nerwowych niż w skórze mężczyzn. Przez to kobiety na ogół reagują silniej na bodźce bólowe. Gospodarka hormonalna odpowiada także za wahania odczuwania bólu przez kobiety – wrażliwość może być większa np. podczas miesiączki. Wraz z wiekiem liczba ciałek czuciowych spada u obu płci.

 

Dynamika starzenia

Skóra kobiet i mężczyzn starzeje się inaczej. Wprawdzie panie mogą zazdrościć swoim mężom tego, że zmarszczki na ich twarzy pojawiają się później, ale zmiany w męskiej skórze zachodzą szybciej – zmarszczki są głębsze i bardziej widoczne.

 

pielegnacja skory 2

 

Pielęgnacja

Choć nie wszyscy mężczyźni chcą się do tego przyznawać, wielu z nich ma te same problemy ze skórą co kobiety. U obu płci występują różne typy cery – sucha, mieszana, tłusta i wrażliwa. Dlatego najważniejszym krokiem do odpowiedniej pielęgnacji skóry u obu płci jest rozpoznanie typu cery i przyczyny problemów skórnych. Wiedza o tym, jak pielęgnować skórę zaoszczędzi czasu na poszukiwania najlepszego kosmetyku.

O tym, jak pielęgnować męską skórę rozmawiają Red Lipstick Monster i kosmetolog Ewa Droździel w nowym odcinku na kanale DermoTV. Odcinek można obejrzeć na stronie https://youtu.be/wbUUZRI3P7s?list=PLYw1HiGKrQ8bwYSOjUgh8aFYd-SAGwHhH

 Artykuł reklamowy

Reklama

feromony sa dobre