Żyć Dobrze

Działka w mieście czy na obrzeżach Którą wybrać

Działka w mieście czy na obrzeżach? Którą wybrać?

Większość osób decyduje się na zakup działki w celu wybudowania swojego wymarzonego domu, z drugiej strony często za tego typu transakcją stoi chęć lokaty kapitału. Bez względu na cel to inwestycja pociągająca za sobą spore koszty, dlatego powinna być dobrze przemyślana. Nie można jej podejmować pod wpływem impulsu. Kluczową kwestią pozostaje pytanie, gdzie najlepiej kupić nieruchomość - w mieście czy na jego obrzeżach? Lokalizacja jest nie tylko kwestią indywidualnych upodobań. Chociaż te rzeczywiście są istotne, przede wszystkim warto mieć na uwadze wynikające z tego wyboru konsekwencje oraz późniejsze ułatwienia i utrudnienia.

 

Nieruchomość w mieście

Decydując się na miasto, najbardziej atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem może być zakup mieszkania. Użytkownik nie musi się martwić kwestią podłączenia mediów, zapewnienia materiałów opałowych na zimę itd. Samo życie w mieście jest wygodne. Praktycznie pod ręką znajdują się galerie handlowe, sklepy, urzędy, przychodnie, szpitale, szkoły, przedszkola, a także miejsce pracy. Ale z drugiej strony nie można zapominać o wadach - miasto zawsze w pewien sposób ogranicza niezależność. A mieszkanie tym bardziej. Brak własnego ogrodu, bliskość sąsiadów, niesamowity zgiełk i miejski szum słyszany przez 24 godziny na dobę. Miasto nie jest najlepszym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Problem może stanowić brak placu zabaw w pobliżu lub droga do szkoły prowadząca przez ruchliwą ulicę. 

 

Cisza i spokój

- Dom położony z dala od centrum to bardzo często marzenie osób, które przez całe życie mieszkały w mieście, a teraz poszukują miejsca do wypoczynku i relaksu. To zresztą w ostatnim czasie dość zauważalny w społeczeństwie trend: coraz większa liczba zamożnych 50-latków oraz młodych, ale nieźle zarabiających ludzi woli kameralny klimat i ciszę, bliskość natury i miejsca idealne dla wychowania oraz zabaw swoich dzieci. Coraz chętniej kupuje się działki budowlane oraz gotowe domy poza miastem. Posiadanie samochodu likwiduje problem komunikacji - stwierdza specjalista spółki sprzedającej atrakcyjne, uzbrojone działki osiedla Nowy Horyzont w Kobylance pod Szczecinem.

Dom poza centrum to większy komfort życia dla całej rodziny. Dzieci będą zadowolone z własnych pokoi i możliwości zabawy na podwórku. Dorośli natomiast docenią możliwość realnego odpoczynku i naładowania baterii nawet po najcięższym dniu w pracy, zapraszania przyjaciół na przyjęcia w ogrodzie itd. Cała rodzina będzie się cieszyć z bliskości łąk lub lasów, idealnych dla spacerów, uprawiania nordic walking, joggingu czy rodzinnych przejażdżek rowerowych. Własna działka na przedmieściach stwarza możliwość stworzenia domu swoich marzeń, z dowolną ilością pomieszczeń, tarasem, a nawet basenem i siłownią (chociaż to już w dużej mierze kwestia budżetu). Problem mogą stanowić dojazdy do centrum. Z drugiej strony komunikacja podmiejska niemal wszędzie jest dzisiaj wyjątkowo dobrze rozwinięta. 

- Działka lub dom na przedmieściach to idealne połączenie zalet mieszkania w wielkiej metropolii z życiem na wsi. Zyskuje się spokój i ciszę, kameralny klimat, bliskość zieleni i przestrzeń. To daje możliwość wyciszenia się i relaksu. Jednocześnie nie ma większego problemu z dojazdem do miasta, dzięki komunikacji podmiejskiej i drogom szybkiego ruchu. Przedmieścia są tańsze, jeżeli chodzi o ceny działek lub nieruchomości, co dodatkowo przemawia za ich wyborem - przekonuje specjalista z osiedla Nowy Horyzont

Reklama