O zdrowiu

HIV i AIDS a seks

HIV i AIDS a seks

Sensacyjne informacje w mediach wytworzyły pewne mity na temat HIV i seksu. Poniżej przedstawiamy fakty, które pozwolą ci poznać prawdę. HIV może znajdować się w płynach ustrojowych człowieka. Podczas stosunku płciowego ulegają one wymianie. Wirus może być obecny w nasieniu zakażonego mężczyzny lub wydzielinie pochwowej oraz krwi menstruacyjnej zakażonej kobiety.

 

Stosunek płciowy (seks z penetracją)

Im więcej osób, z którymi odbywasz stosunki płciowe z penetracją bez użycia odpowiedniego zabezpieczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że w końcu trafisz na osobę zakażoną HIV i sam ulegniesz zakażeniu. Te same zasady dotyczą Twojego partnera.

Sposoby odbywania stosunków płciowych niosące ze sobą większe ryzyko zakażenia:

  • analne stosunki płciowe z penetracją bez użycia zabezpieczenia;
  • dopochwowe stosunki płciowe z penetracją bez użycia zabezpieczenia.

Co sprawia, że seks staje się bezpieczniejszy?

Stosunki seksualne mogą być bardziej bezpieczne, gdy stosujemy się do jednej podstawowej zasady: nie przenosimy do naszego organizmu lub organizmu naszego partnera żadnych płynów ustrojowych (spermy, wydzieliny pochwowej lub krwi).

Podczas stosunków płciowych z penetracją bez zabezpieczenia można też zakazić się innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, tzw. chorobami wenerycznymi (rzeżączka, kiła, zakażenia herpesowe, chlamydiozy oraz wirusowe zapalenia wątroby typu B czy C, zwane potocznie żółtaczką). Jeśli samemu jest się zakażonym, można także zakazić innych. W przypadku, gdy Ty lub Twój partner macie chorobę weneryczną, wzrasta ryzyko zakażenia się HIV.

 

Bezpieczniejszy seks przy stosowaniu prezerwatywy lub bez penetracji

Prezerwatywy zwiększają bezpieczeństwo podczas stosunków seksualnych. Należy zwrócić uwagę na użyte tu sformułowanie: bezpieczniejszy, a nie całkowicie bezpieczny. Tak jak większość spraw na naszym świecie, seks nie jest pozbawiony ryzyka związanego z zakażeniem i nigdy nie był. Postarajcie się odnaleźć dla siebie inne formy seksu bez penetracji, np. masaż. Takie doświadczenie może też być bardzo przyjemne, odprężające i dające pełnię doznań.

 

Stosowanie prezerwatyw

Stosowane w prawidłowy sposób prezerwatywy mogą zapobiec wielu chorobom przenoszonym drogą płciową, w tym HIV. W niektórych krajach można też kupić prezerwatywy dla kobiet.

 

Czy wiesz że?

Najlepiej stosować prezerwatywy, które zostały poddane testom na wytrzymałość i mają atest. Na opakowaniu powinna znajdować się informacja o ich gatunku.

Najbezpieczniejsze są prezerwatywy zrobione z lateksu. Większość prezerwatyw jest sprzedawana ze specjalnym płynem nawilżającym, dzięki czemu łatwiej się je nakłada. Tłuszcz może zniszczyć powierzchnię prezerwatywy. Nie należy więc samemu stosować środków nawilżających na bazie tłuszczu, takich jak wazelina, płyny do pielęgnacji ciała, olejki i kremy w celu nawilżenia prezerwatywy. Zawsze należy stosować środki nawilżające rozpuszczalne w wodzie. Należy użyć prezerwatywę, aby zabezpieczyć siebie oraz partnera przed zakażeniem się HIV, nawet jeżeli kobieta stosuje inne środki antykoncepcyjne, takie jak np. pigułka antykoncepcyjna.

 

Przy stosunkach analnych stosuj zawsze prezerwatywy super mocne "extra strong"

Na niektórych prezerwatywach zamieszczona jest informacja: "super bezpieczne" - "extra safe". Są one pokryte specjalną substancją plemnikobójczą (Nonoxynol 9). U niektórych osób może ona jednak powodować podrażnienia skóry.

 

Seks oralny

Seks oralny polega na stymulacji strefy genitalnej partnera naszymi ustami lub językiem. Obecnie trudno jest w pełni stwierdzić, jaki poziom ryzyka zakażenia się HIV niesie ze sobą seks oralny. Doniesienia wskazują, że ryzyko jest stosunkowo niskie. Obecność skaleczeń, pęknięć lub krwi w jamie ustnej, na członku lub w obrębie pochwy może być punktem wejściowym dla infekcji. Gdy uprawiasz seks oralny ze swoim partnerem, upewnij się, że założył on prezerwatywę. W ten sposób zmniejszasz ryzyko. Seks oralny z kobietą może być bezpieczniejszy przy zastosowaniu chusteczki lateksowej, tak aby wydzielina pochwowa lub krew menstruacyjna nie dostała się do Twoich ust.

 

Głęboki pocałunek

Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, aby HIV przedostał się podczas głębokich pocałunków. Dotychczas nie stwierdzono żadnego takiego przypadku.

 

Akcesoria stosowane podczas seksu

Wspólne korzystanie z wszelkich akcesoriów w seksie, takich jak: wibratory, stymulatory, itp. niesie ze sobą pewne ryzyko przekazania drugiej osobie HIV. Najlepiej więc nie korzystać wspólnie z żadnych akcesoriów lub jeśli to robimy to tylko z użyciem prezerwatywy.

Prezerwatywy, gdy są stosowane w prawidłowy sposób, mogą obniżyć ryzyko zakażenia się HIV. Mogą też zabezpieczyć partnerkę przed niepożądaną ciążą oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Każdy człowiek jest odpowiedzialny za zabezpieczenie samego siebie, tak więc ze względu na własne zdrowie zawsze nalegaj na stosowanie prezerwatywy.

 

Pamiętaj!

Nigdy nie używaj prezerwatywy, która już była używana, zawsze zakładaj nową. Sprawdź na opakowaniu datę ważności!

Zawsze miej pod ręką odpowiednią liczbę prezerwatyw i przechowuj je we właściwy sposób (bez dostępu ciepła, światła lub wilgoci).

Zawsze wyjmuj prezerwatywę z opakowania w bardzo delikatny sposób. Upewnij się czy folia, paznokieć lub twoja biżuteria nie uszkodziły powierzchni prezerwatywy. Przed nałożeniem sprawdź, czy wewnątrz prezerwatywy nie zostało niewypuszczone powietrze. Zawsze stosuj środki nawilżające rozpuszczalne w wodzie, w skład których nie wchodzą tłuszcze lub olejki. Zużytą prezerwatywę wyrzuć do kosza, najpierw zawijając ją w papier lub chusteczkę higieniczną.