Żyć Dobrze

Jak często powinno się wymieniać filtr do zmiękczania wody

Jak często powinno się wymieniać filtr do zmiękczania wody?

Wszyscy inwestorzy, którym zależy na instalacji umożliwiającej korzystanie z wody najlepszej jakości powinni uwzględnić w jej montażu odpowiednie filtry. Na rynku można spotkać co najmniej kilkanaście typów urządzeń, różniących się określonymi właściwościami i odpowiadających konkretnym problemom związanym z jakością wody. Jednym z tych bardziej popularnych bez wątpienia pozostaje jej twardość, i idące wraz z nią szkody zarówno dla mieszkańców, jak i domowych urządzeń. Dobry filtr to właściwie najprostsze i najbardziej efektywne rozwiązanie. Poza samą jakością urządzenia, warto jednak pamiętać, że to sprzęt jak każdy inny, wymagający odpowiedniej eksploatacji.

 

Czym jest twarda woda?

To dość popularne określenie oznacza po prostu wodę zawierającą duże stężenie wapnia i magnezu, np. chlorków, siarczanów i wodorowęglanów. O tym, czy w domu istnieje problem twardej wody można się przekonać w bardzo prosty sposób: podczas jej gotowania wytwarza się tzw. kamień kotłowy. To osad, który łatwo można dostrzec np. na dnie czajnika elektrycznego.

- Spożywanie twardej wody niesie zarówno problemy natury zdrowotnej, jak i estetycznej. Dodatkowe problemy wynikają z negatywnego wpływu na urządzenia i inne instalacje w domu. W wyniku użytkowania twardej wody można narzekać na przesuszoną cerę i skórę, złą kondycję włosów i ogólne samopoczucie. Picie twardej wody w dłuższej perspektywie czasu może również prowadzić do niektórych schorzeń. Natomiast sprzęty takie jak pralka czy zmywarka pod wpływem jej działania są wyjątkowo narażone na awarie lub zniszczenie niektórych części. Sama instalacja grzewcza może nie działać tak jak powinna wskutek powstałego osadu - wymienia specjalistka firmy Global Water.

- Najlepszym wyjściem jest zakup zmiękczacza wody który zagwarantuje nam czystą i miękką wodę oraz niskie koszty eksploatacyjne. W ofercie naszego sklepu jest kilkadziesiąt tego typu urządzeń - dodaje.

 

Jaki filtr?

Zmiękczacze wody są znane i produkowane od kilkudziesięciu lat. Na Polskim rynku jest bardzo duża oferta tego typu urządzeń. Jakością wyróżniają się producenci amerykańscy – tu przoduje firma Eco Water. Producenci azjatyccy kuszą z kolei niską ceną zakupu, ale tu trzeba się liczyć z nieco wyższymi kosztami użytkowania oraz krótszą gwarancją na urządzenie.

 

Jak często wymieniać?

Filtry są zbudowane głównie z obudowy oraz wkładu filtrującego. Można decydować o wielkości, a więc wydajności urządzenia, warto jednak wiedzieć, że te mniejsze nadają się głównie do umieszczenia w szafce pod zlewem, jedynie do uzdatniania wody do picia – bez względu na to, który model wybierzemy możemy być pewni nawet 20 lat eksploatacji złoża - tłumaczy specjalistka Global Water

Zmiękczacze mogą też pełnić szereg dodatkowych funkcji jak np. skuteczną eliminację jonów żelaza z wody. To czyni ją lepszą w smaku, a przede wszystkim zdrowszą dla mieszkańców, urządzeń oraz domowych instalacji. Z tego względu warto zainwestować w dobrej jakości urządzenie filtrujące u najlepszego producenta lub dystrybutora oraz zadbać o jego poprawne użytkowanie. To pozwoli cieszyć się smaczną i pozbawioną zanieczyszczeń wodą przez długi czas. 

 Reklama