Moto Sfera

Jak dbać o czystość we wnętrzu auta

Jak dbać o czystość we wnętrzu auta?

Własny samochód jest najwygodniejszą formą transportu, jednak jego posiadanie wiąże się również z pewnymi obowiązkami. Regularne przeglądy, właściwa konserwacja, naprawy i zapobieganie usterkom to sprawy, o których przypominamy sobie od czasu do czasu, w miarę konieczności. Tym, o co należy dbać na co dzień, jest przede wszystkim sprawa pozornie banalna, czyli utrzymanie auta w czystości.

 

Niewielu ludzi traktuje sprzątanie jako rozrywkę. Dotyczy to również samochodu. Nie bez trudu, ale jednak regularnie zmuszamy się do mycia karoserii, choćby po to, by zakurzone auto nie wyróżniało się za bardzo na tle zaparkowanych obok samochodów. Pomocne są też nowoczesne myjnie samochodowe, które skracają proces mycia auta do kilkunastu minut i optymalnie ograniczają konieczny do tej czynności wysiłek – mówi specjalista z Green Steam. Natomiast prawdziwe wyzwanie stanowi wnętrze pojazdu, do którego zaglądają przecież tylko najbliżsi. Kierowcy biorą się za tę czynność niechętnie z kilku powodów: nie dość, że sprzątanie w aucie jest czynnością mozolną, to jeszcze efekty są mniej spektakularne, niż w przypadku mycia nadwozia.

 

Najpierw „ogarnij z grubsza” – to połowa sukcesu

Takie wskazówki mogą wydawać się zabawne, jednak odpowiednie podejście do sprzątania naprawdę pomaga przebrnąć przez tę czynność. Pierwszym krokiem do wprowadzenia ładu we wnętrzu samochodu jest wrzucenie wszystkich zbędnych przedmiotów, które zadziwiająco szybko gromadzą się na tylnych siedzeniach i na podłodze. Z resztą, wyjmij z auta wszystko; później zdecydujesz, co jest ci naprawdę potrzebne.

 

Usuń suchy brud

...przede wszystkim ten naniesiony na butach. Czyszczenie gumowych dywaników nie powinno stanowić dużego problemu: zazwyczaj wystarczy dokładnie je wytrzepać z piasku i błota. W razie potrzeby przepłucz je wodą lub parą pod ciśnieniem. Od razu lepiej!

 

Czyszczenie tapicerek samochodowych

Uchodzi za największą zmorę kierowców. A powinno być standardowym zabiegiem, nawet jeśli na powierzchni tapicerki nie zauważasz wyraźnych plam. Tekstylne obicia siedzeń chłoną wszystkie zanieczyszczenia z powietrza, szybko absorbują wylane płyny i w zależności od temperatury oraz wilgotności powietrza w aucie, stanowią świetne miejsce do życia... bakterii, roztoczy, pleśni i grzybów. O wiele mniej zdrowe dla pasażerów. Tak, dotykasz ich codziennie.

Współcześnie do naszej dyspozycji istnieje wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia tapicerek, jednak prawdziwym przełomem w walce o higienę auta są myjki parowe – przekonuje ekspert z Geen Steam. Łatwiejsze w użyciu niż detergenty, znacznie tańsze od zlecania czyszczenia zewnętrznym firmom, urządzenia te coraz częściej możemy spotkać na zwykłych myjniach samoobsługowych. Działanie parowych odkurzaczy piorących do tapicerek polega na czyszczeniu tkanin za pomocą gorącej pary pod dużym ciśnieniem.

Sucha para o temperaturze ponad 150 stopni Celsjusza zabija wszystkie nagromadzone w tapicerce zarazki, a jednocześnie jest bezpieczna dla obić, urządzeń elektrycznych znajdujących się w pobliżu siedzeń i samego operatora urządzenia. Świetnie radzi sobie także z trudnymi plamami, a samo czyszczenie nie wymaga długotrwałego tarcia mechanicznego. Powierzchnie po użyciu myjki parowej niemal od razu są suche, a powietrze w samochodzie świeże, pachnące i zdrowe.

Reklama