Moto Sfera

Jak dobierać tłumiki wydechowe?

Jak dobierać tłumiki wydechowe?

Powody skłaniające nas do wymiany tłumika są różne. Czasami jest to konieczność spowodowana awarią lub wyeksploatowaniem. Innym razem chcemy nieco zmienić osiągi i poddać samochód tuningowi. Co powinniśmy wiedzieć, żeby móc dobrze dobrać tłumik wydechowy?

 

Cztery podstawowe parametry, które koniecznie musisz znać

Jeżeli chcesz wymienić tłumik w swoim samochodzie, to im więcej informacji będziesz posiadać na jego temat, tym lepiej. Więcej danych daje ci bowiem możliwość lepszego dobrania części do twojego samochodu. Istnieją cztery parametry, które musisz znać, aby móc dobrać odpowiedni tłumik. Wybierając nowy element, musisz znać: markę swojego samochodu, jego model, rok produkcji oraz pojemność i rodzaj silnika. Nie są to więc informacje, które ciężko zdobyć. Czasami może się jednak okazać, że konieczna jest również znajomość oznaczenia silnika lub typu nadwozia. Takie dane mogą być potrzebne mechanikom, szukającym dla ciebie nowej części. Zazwyczaj jednak wystarczają te cztery podstawowe parametry podane wyżej. Dzięki nim bez trudu znajdziesz właściwą część korzystając z wyszukiwarki lub przeglądając asortyment na stronie Ucando.pl.

Decydując się na wymianę tłumika, wybierz sprawdzonych specjalistów, którzy zadbają o to, żeby nowa część faktycznie pasowała do twojego samochodu. Przypominamy, że układ wydechowy, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać prostą konstrukcją, w rzeczywistości jest mocno skomplikowany, a do jego stworzenia niezbędne jest przeprowadzenie zaawansowanych technologicznie procesów. Do zadań układu wydechowego należy m.in. usuwanie z cylindrów produktów ubocznych powstałych podczas procesu spalania paliw, zmniejszanie hałasu, oczyszczanie spalin i minimalizowanie promieniowania cieplnego. Jeżeli układ wydechowy nie będzie zbudowany z dobrze dobranych, pasujących do pojazdu części, nie będzie on w stanie pełnić swoich funkcji. Każdy element, nawet tak niepozorny jak tłumik, ma bardzo duże znaczenie.

 

Kupowanie tłumików wydechowych - na co jeszcze zwracać uwagę?

Jeżeli marzy nam się wymiana tłumika lub też po prostu musimy to zrobić, powinniśmy dopasować element do osiągów silnika znajdującego się w pojeździe. Pamiętajmy, że układ wydechowy pozostaje w ścisłej współpracy z jednostką napędową. Znając parametry silnika, bez trudu znajdziemy odpowiednie tłumiki wydechowe w ofercie sklepu internetowego Ucando - https://www.ucando.pl/k/tlumiki-wydechowe/U1208.

Dla wielu osób duże znaczenie ma cena kupowanych części. Oczywiście, części oryginalne będą droższe, niż ich zamienniki. Istnieje jednak możliwość zakupienia markowych tłumików na rynku wtórnym. Choć kupując oryginalną część wydamy więcej, to najprawdopodobniej w dłuższej perspektywie czasowej okaże się to bardziej ekonomiczną decyzją. Zamienniki mogą bowiem okazać się nieopłacalne pod kątem kosztów związanych z eksploatacją. Jeżeli zamiennik nie będzie idealnie dobrany, może on negatywnie wpływać na jednostkę napędową, co z kolei narazi nas na koszty związane z późniejszymi naprawami.

Artykuł zewnętrzny