Żyć Dobrze

Jak się nie upić

Jak się nie upić

Okazji do wypicia alkoholu zazwyczaj nie brakuje bo i brak okazji to dobra okazja. Co zrobić, żeby wspominać zabawę, a nie gigantycznego kaca po niej?

 

Oczywiście najprostszym sposobem byłoby powstrzymać się od picia, ale ile osób potrafi się oprzeć drinkom i szampanom?

Przede wszystkim na zabawę idziemy wypoczęci, wyspani i... najedzeni. Tak, tak - godzinę przed wyjściem dobrze jest zjeść coś tłustego i najlepiej zakończyć czekoladą. Pijmy też dużo soków, zwłaszcza owocowych, które dostarczają do mózgu cukier spalany przez alkohol. Pomoże witamina C (nawet około 10 tabletek), dwie tabletki magnezu lub jedna tabletka witaminy B - kompleks.

Niektórzy zażywają witaminę C już w trakcie zabawy, kiedy czują, że wypili za dużo. Jeśli trudno będzie nam coś zjeść, można ograniczyć się do dwóch łyżek oliwy z oliwek lub wypicia rosołu. Chodzi o to, by otłuścić przełyk i dzięki temu sprawić, że alkohol będzie wolniej przenikał do organizmu.

W trakcie zabawy przede wszystkim pamiętamy o unikaniu mieszania alkoholi. Staramy się nie przepijać piwem, ani szampanem, zawierają bowiem dwutlenek węgla, który przyspiesza wchłanianie alkoholu do krwi. Drinki sączymy powoli i robimy między nimi przynajmniej 20 minutowe przerwy. Nie zapominamy o piciu wody mineralnej - doskonale uzupełnia utracone składniki mineralne i rozcieńcza alkohol.

Uważajmy na drinki, w których składnikiem są soki ze świeżo wyciśniętych owoców, bo nie czuć w nich alkoholu i można nieświadomie przesadzić z jego ilością. Chociaż kawa kojarzy się z pobudzeniem, może nam tylko zaszkodzić, bo wzmacnia działanie alkoholu. Papierosy zostawiamy w domu lub znacznie ograniczamy ich palenie: obniżają ilość witaminy C w organizmie i potęgują zatrucie alkoholowe. Nie unikamy natomiast jedzenia - najlepiej posłuży nam oczywiście coś tłustego.

Jeśli jesteśmy w stanie, przed snem zażyjmy kilka tabletek witaminy C, B6, multiwitaminy lub paracetamolu (dopuszczalne są maksymalnie dwie pigułki), popijając wodą mineralną z cytryną. Pomoże także puszka napoju energetycznego, bo zatrzyma w organizmie potas, wapno i magnez.

Powyższe informacje nie stanowią porady medycznej. Przyjmowanie jakichkolwiek leków powinno być wcześniej uzgodnione z lekarzem.