Różnorodność sprzętu dostępnego na rynku jest duża, dlatego też wybór odpowiedniego urządzenia optycznego nie należy do najprostszych zadań. Podstawowym kryterium wyboru jest tu nie tylko sprzęt, z którym celownik będzie zintegrowany, ale także warunki, w jakich będziemy go używać.
Oznaczenia urządzeń optycznych
Parametry celowników optycznych są praktycznie takie same jak w przypadku lornetek. Mamy więc średnicę obiektywu (40mm, 50mm), powiększenie (8x, 9x), źrenicę wyjściową i pole widzenia, które w przypadku lunet do broni oznacza się na 100 metrów lub jardów. Przy oznaczaniu lunet mamy do czynienia także z parametrem „AO", który oznacza możliwość korekty błędu paralaksy, „IR", czyli podświetlenia siatki celowniczej. W wybranych modelach podawany jest także rodzaj siatki celowniczej.
Luneta do wiatrówki
Aby wybrać celownik do wiatrówki lub też broni pneumatycznej, trzeba najpierw sklasyfikować sprzęt. Najłatwiej jest podzielić broń na sprężynową oraz napędzaną sprężonym gazem z wymiennego lub zintegrowanego pojemnika (wiatrówki PCA, PCP i CO2).
Co ciekawe, do większości tańszych wiatrówek sprężynowych konieczny jest mocniejszy i bardziej wytrzymały celownik. Powodem są drgania i duży odrzut przy wystrzale, wywołany przez sprężynę napędzającą tłok. Siły te oddziaływują również na celowniki, które nie mogą być zbyt delikatne, gdyż będą się często rozregulowywać. Ponadto mogą także ulec trwałemu uszkodzeniu i nie nadawać się już do użytku. W przypadku wiatrówek PCA, PCP i CO2 nie są już konieczne tak mocne celowniki. Tutaj nie ma już tak silnych odrzutów i drgań, dzięki czemu można wybrać delikatniejszą lunetę.
Jaki krzyż będzie najlepszy?
Nie bez znaczenia pozostaje też rodzaj i sposób strzelania, co ma wpływ na dobór siatki celowniczej. Musimy więc zastanowić się, jaki rodzaj krzyża balistycznego będzie nam najbardziej odpowiadał, a do wyboru mamy na przykład: duplex (30-30) - krzyż cienki w środku i grubszy na zewnątrz, lub mil-dot – z czterema lub sześcioma punktami na krzyżu, które umożliwiają wzięcie poprawki na wiatr oraz opad śrutu. Warto też wiedzieć, że niektóre modele lunet posiadają podświetlenie całego krzyża lub jego centralnej części w jednym lub też w dwóch kolorach.
Wybór widocznego w celowniku krzyża uzależniony będzie od preferencji i przyzwyczajeń użytkownika. Podświetlany może zarówno ułatwić i przyspieszyć namierzenie celu, jak stać się przeszkodą w precyzyjnym strzelaniu. Ważna jest więc szeroka skala regulacji mocy iluminacji, pozwalająca dostosować podświetlenie do potrzeb. Gdy jest widno, punkt świetlny powinien być tak rozjaśniony, aby był widoczny. Niestety może on wtedy zasłonić dość duży fragment celu, co będzie kłopotliwe podczas celowania do małych obiektów z dużej odległości. W przypadku ciemności podświetlenie powinno być delikatnie zasygnalizowane, żeby było widoczne, ale nie oślepiało i nie zakłócało precyzji strzału. Ważny dla oka jest też kolor podświetlenia. Za najlepszy uchodzi zielony.
Średnica tubusa
Jednym z parametrów, na którego temat toczy się dyskusja, jest średnica tubusa: 25,4 mm czy 30 mm? Jedni uważają, że 30-milimetrowy tubus poprawia transmisję światła, trwałość oraz umożliwia bardzo duże powiększenia. Inni natomiast twierdzą, że jest to parametr marginalny, który nie ma najmniejszego wpływu na jasność i klarowność widzianego obrazu. W każdym razie warto tutaj wiedzieć, że w celownikach o średnicy 30 mm mamy szerszy zakres regulacji krzyża, co ma znaczenie przy strzelaniu na naprawdę duże odległości.
Sposób montażu
Do umieszczenia celownika służą uchwyty przymocowane do bazy montażowej, znajdującej się na broni. Na wiatrówkach najczęściej występują szyny montażowe w standardzie 9 - 11mm lub Weaver. Bazy montażowe wyposażone są często w tzw. gniazdo kołka stopującego. Uchwyt jednoczęściowy, właśnie z kołkiem stopującym, jest szczególnie zalecany do wiatrówek sprężynowych. Dzięki niemu można bardzo stabilnie zamontować celownik na wiatrówce. Możliwe jest także zastosowanie uchwytów dwuczęściowe, pod warunkiem, że będą wyposażone w kołek. W przypadku wiatrówek PCP, PCA i CO2 najlepiej sprawdzi się montaż dwu-częściowy, którego może wymagać konstrukcja wiatrówki.
Dobierając uchwyty montażowe musimy oczywiście pamiętać o odpowiednich rozmiarach poszczególnych elementów montażowych, które muszą do siebie pasować.
Wybierając celownik do wiatrówki, nie można zakładać, że najlepsza będzie ta z największymi parametrami i największą liczbą opcji. Musimy uwzględnić swoje potrzeby, przydatność poszczególnych opcji, jak i możliwość poprawnego zamontowania konkretnego modelu na naszej wiatrówce.
Duży wybór celowników znajdziesz na http://www.bron.pl/